Az érmelléki Diószeg adott otthont a hétvégén a Magyar Református Szeretetszolgálat (MRSZ) által szervezett, Borum nevet viselő szőlészeti és borászati találkozónak. A jobbágyfalvi Nagy Ferenc Férfikar Kossuth-nótákkal és bordalokkal szórakoztatta a résztvevőket.
2015. március 10., 13:482015. március 10., 13:48
A tavaly indított Borum a Kárpát-medencei szőlészek és borászok tapasztalatszerzési lehetősége, szakmai konferenciája, alkalom egymás és boraik megismerésére, de évente borversenyt is szerveznek ilyen alkalmakkor. Az MRSZ-nek van egy speciális programja, az Egyháztáj, amelynek három fő eleme van. Az egyik a kisgazgák vetőmaghoz való segítése, másik a kistermelők és városi fogyasztók közvetítők nélküli összekapcsolása, termelői vásárok szervezése, az értékesítés támogatása. Harmadik pillér a szakmai programok szervezése, mint a mostani Borum. Ezt tavaly tavasszal szervezték elsőként Sárospatakon, ősszel Móron, most Bihardiószegen, és az az elképzelés, hogy évente két színhelyen, történelmi borvidékeken találkozzanak, ahol megismerik az illető térség múltját, jelenét, de az egymástól távol lakó gazdák is találkozhatnak egymással. Feladatuknak érzik kiépíteni az alapvető kapcsolatokat, amelyek az elmúlt évtizedekben megszakadtak vagy nem is léteztek – tudtuk meg Kocsis Attila debreceni református lelkésztől, az MRSZ Egyháztáj programjának igazgatójától.
A hétvégi programon mintegy száz magyarországi, felvidéki, délvidéki és partiumi szőlősgazda és bortermelő vett részt. A találkozót Mados Attila diószegi polgármester és Bara László lelkész nyitotta meg szombaton délben, a vendégek megismerkedtek Diószeggel, majd a szakmai program keretében Kiss Zoltán mérnök beszélt a szilágysági pezsgőgyártás jelenéről és lehetőségeiről, míg a magyar kormány Földművelési Minisztériumának osztályvezetője, Sztanev Bertalan azt taglalta, hogy a bor a 21. században élelmiszer-e, alkoholos ital-e vagy élvezeti cikk, illetve milyen uniós szabályozásokra kell figyelniük a gazdáknak, és mit tehet a kormány a bortermelők érdekében.
Délután több diószegi pincét látogattak meg a résztvevők, miközben egy szakmai zsűri szigorú szempontok alapján elemezte azokat a borokat, amelyeket a gazdák magukkal hoztak. Ugyanis évente egyszer az ilyen találkozókon borversenyt is tartanak. Az ideire ötven borminta érkezett, nagyon szép eredmények születtek, és az a jó, hogy a gazdák szívüket-lelküket beletették ebbe – mondta el Kocsis Attila. A zsűri elnöke, Kovács Pál szerint az emberi lélek és a borban lakozó isteni lélek találkozása mindannyiunkat magasra emel. A magyarok sok mindenben jók, de a borkészítésben talán a legjobbak.
A versenybe benevezett 33 fehér mintából négy nyert aranyat, legjobbnak a diószegi Kun Barna tavalyi cserszegi fűszerese bizonyult, míg a 17 vörösből hét kapott aranyat, a legjobban a szomszédos szentimrei Úr Zsigmond 2010-es évjáratú Merlot-ja ízlett a bíráknak.
A záróestén kulturális műsorral is kedveskedett a szervező helyi egyházközség és Zichi Gazdakör, amelyen fellépett a gyülekezet vegyeskara és citera zenekara, de meghívták a Maros megyei jobbágyfalvi Nagy Ferenc Férfikart is, amely Kossuth-nótákkal és bordalokkal szórakoztatta a vendégeket és helyieket. Diószeg és Jobbágyfalva kapcsolata tavaly erősödött meg a két kórus révén, és a felek szerint ez „egy jól sikerült házasság”, amelynek „vőfélye” a diószegi születésű, Nyárádszeredában élő Szűcs Tibor volt.
Vasárnap délelőtt a református templomban Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke tartott istentiszteletet, a rendezvényt üdvözölte Cseke Attila képviselő is, majd Bara László és Kocsis Attila mondtak kölcsönösen köszönetet egymás munkájáért és a rendezvényért. Az istentisztelet keretében fellépett a jobbágyfalvi kórus is, amely a házigazdákkal együtt közös énekeket is adott elő, míg a mostani találkozás jeléül a nyárádmentiek egy szépen faragott kulacsot ajándékoztak vendéglátóiknak.
Koronkán vasárnap nemcsak az államelnök-jelöltek nevére lehet pecsételni. Egy másik szavazólapot is kapnak a helyiek, akik arról nyilváníthatnak véleményt, hogy akarják-e, hogy a településükön tömbházak épüljenek.
Kigyulladt személygépkocsihoz riasztották a segesvári hivatásos tűzoltókat szombatról vasárnapra virradó éjszaka.
Idős édesapját keresi egy férfi Marosvásárhelyen, aki napok óta nem tért haza.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
Az egykor zászlókkal menetelő május elsejei tömeget a rendszerváltás után felváltották a fűbe terített kockás plédek, közös miccsezések, amolyan családias tavaszi ünneppé vált. Aztán ez is kezd kikopni, ma új tartalommal ruházzák fel a munka ünnepét.
Személyazonossági igazolványok kibocsátása miatt hétvégén nyitva tart a marosvásárhelyi lakossági nyilvántartó hivatal – olvasható a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Kigyulladt Szászrégenben egy elektromos háztartási készülékeket raktározó csarnok, a hatóságok RO-ALERT figyelmeztetést küldtek a város lakóinak a sűrű füst miatt – tájékoztatott kedden a Maros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Noha a mikrofonok és a hangosítópult elárulta, hogy nem csak beszélgetni jöttek ki a térre a néptáncosok és népzenészek, a Maros Művészegyüttesnek így is sikerült két villámcsődülettel meglepnie a járókelőket a tánc világnapján.
Lánccal és lakattal egy vonat elé, a sínekhez kötötte magát egy férfi kedden a marosvásárhelyi vasútállomáson. A 73 éves férfi a tanúk szerint az alacsony nyugdíja miatti elégedetlenségét akarta kifejezni ezzel.
szóljon hozzá!