Fotó: Antal Erika
Két pavilont rendeztek be Mikházán a Maros Megyei Múzeum munkatársai a magyarországi és németországi partnereikkel közösen, ahol a kétezer évvel ezelőtti római katonai tábor lakóinak életmódjával ismerkedhetnek meg az érdeklődők.
2016. május 08., 17:512016. május 08., 17:51
2016. május 08., 17:532016. május 08., 17:53
A Felső-Nyárád mentén húzódott egykor a római limes, amelynek kutatását évekkel ezelőtt kezdte el a Maros Megyei Múzeum. Mikháza területén egykor nagy katonai tábor működött, illetve római fürdő, amelynek maradványai nemrég kerültek felszínre a régészeti ásatások során. Ennek a kutatói munkának az eredményét mutatja be az a kiállítás, amelyet két fából készült pavilonban rendeztek be, és a hétvégén nyitottak meg Mikháza határában.
Az egyik pavilon a római fürdőt ismerteti, a másik egy lakóházat a katonai tábor területéről. A kiállított pannókról például tudomást szerezhetünk arról, hogy hogyan melegítették a vizet, milyen fűtésük volt az itt élő rómaiaknak, vagy milyen kellékeket használtak a tisztálkodáshoz. Az ásatások során eddig hét olyan helyiségre bukkantak a régészek, amelyek a tisztálkodást szolgálták. A mindennapi életet bemutató pavilonban néhány használati eszköz maradványa látható, valamint a makettje az egykori tábornak. A lakásokat padlófűtéssel látták el kétezer évvel ezelőtt, az építkezéshez pedig folyami görgetegkövet és megmunkálatlan kőtömböket használtak.
Sikerült négy csatornát is azonosítani, amelyek az ivóvíz és szennyvíz-elvezető hálózatnak voltak a részei. Eddig mintegy hatszáz négyzetmétert tártak fel, a munkálatokat folytatják, és a régészeti parkot is bővíteni fogják – hangzott el a megnyitón. Egyelőre két éves tesztelési időt hagynak a mostani kiállításnak, amely alatt azt kell megtudniuk a múzeum munkatársainak, hogy a helyiek és a környékbeliek, illetve a távolabbról érkezők mennyire fogadják be, veszik birtokukba a tárlatot, a történelmi helyszínt.
Számos érettségiző előtt homályos még a jövőkép, a Gyulafehérvári Caritas marosvásárhelyi ifjúsági mentorai rajtuk segítenének pályaorientációs és karriertervező tréningükkel. De a karrierváltást fontolgató felnőttek előtt is nyitva áll az ajtajuk.
Egy anyamedve és két bocs sétált péntek reggel Nyárádtő utcáin, mielőtt a gyerekek iskolába indultak volna. A lakosságot Ro-Alert üzenetben riasztották az esetről.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
szóljon hozzá!