Fotó: Boda L. Gergely
Maros megyében majdnem kétezer gyerek és fiatal jár magán oktatási intézménybe. Közülük 54-en a segesvári Sophie’s Kindergarten magánóvodába, amely nem rendelkezik akkreditációval, a tanfelügyelők szerint tehát illegálisan működik. A magánóvodánál a bürokráciát okolják.
2016. április 14., 20:072016. április 14., 20:07
Maros megyében jelenleg 19 olyan oktatási intézmény működik, amelyek fenntartója és üzemeltetője nem az állam. A végéhez közeledő 2015–2016-os tanévben megyeszerte 7 magánóvodában, 2 magángimnáziumban (óvoda vagy bölcsőde, elemi és középfokú oktatás), 2 magán középiskolában (amelyek közül a mezőcsávási Doctor Lind Gimnáziumban az óvodától érettségiig az összes szinten oktatják a diákokat) és nyolc érettségi utáni felnőttképző intézményben (posztlíceum) tevékenykedtek engedéllyel, a törvényeknek megfelelően – tájékoztattak a Maros Megyei Főtanfelügyelőség vezetői, Ștefan Someșan főtanfelügyelő és Ioan Macarie, a megyei magán oktatási intézményekért felelős szakfelügyelő. Megtudtuk, kilenc intézmény működési engedély, tíz pedig (három óvoda, egy iskola, két középiskola, négy posztlíceum) akkreditáció alapján üzemelhet. A beiskolázási számokat tekintve a nem állami óvodákat és bölcsődéket 294 gyerek látogatja, magán elemi oktatásban 194 gyerek részesül, magániskolában 96 diák, magán középiskolában 90 diák tanul, a magán felnőttképzést pedig 1316-an választották, ez Maros megyében összesen 1990 gyereket és fiatalt jelent.
A szakemberek beszámoltak a segesvári Sophie’s Kindergarten óvoda esetéről is, amely nem szerepel a március 31-étől a tanfelügyelőség honlapján is elérhető jegyzékben, ugyanis nem rendelkezik a törvényeknek megfelelő engedélyekkel.
A német és angol nyelvű magánóvoda a saját honlapján közzétett adatok szerint 1999-ben alakult, és az Oktatási, Kutatási és Ifjúsági Minisztérium 2004. augusztus 18-ai 207-es számú rendelete alapján működik, bizalmi engedéllyel. A tanfelügyelőség szakemberei szerint az akkreditációs folyamat lépéseit előíró 2005. évi 75-ös számú sürgősségi kormányrendelet alapján a magánóvodának kötelessége lett volna kérni a közoktatás minőségének biztosítását felügyelő hatóságtól (ARACIP) az akkreditációs folyamat elindítását.
„Mi 2004-ben erről tájékoztattuk, és kértük, hogy tegyen eleget a törvényes előírásoknak, de 2012-ig semmit nem tettek. 2012-ben az oktatási minisztérium a július 31-ei 4951-es rendelettel utasított a magánintézmények felmérésére, minek következtében nem kapta meg az akkreditációt, ezért a Sophie’s Kindergarten vezetőinek kötelessége lett volna 30 napon belül újabb kiértékelési procedúra elindítását kérni, erről mi ismét tájékoztattuk őket. 2016. április elsején az ARACIP közzétette a működési engedéllyel és akkreditációval rendelkező magán oktatási intézmények jegyzékét, amelyben a szóban forgó óvoda nem szerepel, tehát gyakorlatilag illegálisan működik” – fogalmazott Ioan Macarie, hozzátéve, hogy a tanfelügyelőség 2004-től napjainkig az összes érintett hatóságot értesítette az óvoda engedély nélküli működéséről.
„A tanfelügyelőség ennél többet nem tud tenni az ügyben, mert nincs rá jogkörünk, nincsenek eszközeink. A napokban értesítjük ismét a rendőrséget, és ők kell bezárassák” – mondta Ștefan Someșan. A főtanfelügyelő szerint szükség van az intézményre, 54 gyerek jár oda, német nyelvű oktatás is zajlik, és tanítás utáni tevékenységet is szerveznek, de bezárás esetén nem maradnak óvoda nélkül ezek a gyerekek, van megoldás az áthelyezésükre, magánintézménybe is. A szakember elmondta, az óvónők és a vezetőség nem rendelkezik a szükséges okiratokkal, ez pedig kizáró feltétel. A Sophie’s Kindergartent működtető hölgy ugyanis libanoni származású, az ottani óvónői végzettségét pedig nem ismerték el a romániai hatóságok, ez volt a kizárás oka 2012-ben (amikor 3000 lej volt az akkreditációs díj, most pedig már 7000 lej).
Az óvodánál speciális engedélyekre várnak
Lapunk megkeresésére a román nyelven tökéletesen beszélő Sophie Ilie elmondta, 2004-ben a bizalmi engedélyt egy másik helyszínre kapták meg, azóta elköltözött az intézmény: nulláról építettek háromemeletes ingatlant, ahol a gyerekekkel foglalkoznak. „Az új óvoda a legkorszerűbb Maros megyében, megfelel a legújabb uniós elvárásoknak. Sajnos Romániában élünk, ahol a bürokrácia malmai lassan őrölnek, csak ülök, és várom a jóváhagyásokat. Engedély kell mindenre, ezekre pedig hónapokat vagy éveket kell várni. Ráadásul Segesvár történelmi műemléki státusa is nehezíti a helyzetet, és az is, hogy új építésű ingatlanról van szó. Kétszer több engedély kell nekem, mint más hasonló intézménynek: kell például a vészhelyzeti felügyelőségtől, mentőlétrára tűz esetén. Várom az engedélyeket, és amikor mindeniket megkapom, akkor beadom az akkreditáció-igénylési dossziét, mert ezek hiányában nem akarok kidobni az ablakon 7000 lejt. A szakhatóságnál ismerik a helyzetemet, voltak kint ellenőrzésen is, de a határidőkről vagy a lépésekről nem tájékoztattak” – fogalmazott lapunk megkeresésére Sophie Ilie.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
szóljon hozzá!