Fotó: Boda L. Gergely
Már a kilencvenes években, prefektusként is előhozakodott Marosvásárhely polgármestere azzal az ötlettel, hogy a megyeszékhelyen ne a Marosból, hanem a ratosnyai gyűjtőtóból hozott víz legyen a vezetékekben. A városvezető ismét előhozakodott az ötlettel, amelyre uniós pályázaton nyerne pénzt. A vízügyi hatóság és a szolgáltató szerint túl nagy szükség nincs a beruházásra, amelynek kivitelezése is majdnem lehetetlen.
2015. november 13., 18:142015. november 13., 18:14
Marosvásárhely polgármestere, Dorin Florea arról számolt be, hogy több témáról tárgyalt a vízügyi hatóság vezetőségével többek között arról, hogy milyen a Maros vízhozama, s, hogy mennyire jobb lenne, ha Vásárhelyen a ratosnyai forrásvizet használnák nyersvízként. „Mondtam nekik, hogy elégedetlen vagyok azzal, hogy a Marosnak mekkora a vízhozama, s 1,4 méternyi iszap van felhalmozódva a gátnál. Kértem, hogy erre figyeljenek oda, s arra is, hogy legyen elegendő nyersvize az Aquaservnek, mert már megtörtént, hogy nehézségeik akadtak. Az Aquaserv vezetőségével fogok tárgyalni, hogy újra szóba hozzam többek között a ratosnyai víztárózóügyét is. Kell nekünk a ratosnyai víz, ezt már a Bernády idejében, 1902–1903-ban készült tanulmány is kimutatta, igaz, akkor Laposnyáról akarták idehozni a tiszta vizet” – mondta Dorin Florea.
Részben ellentmondott Dorin Floreának a vízügyi hatóság szóvivője, Călin Fockt akkor, mikor érdeklődésünkre elmondta: az elmúlt időszakban nem volt, s előre láthatóan nem is lesz vízfogyasztás-korlátozás sem az ipari fogyasztók, sem az Aquaserv felé, ami azt jelenti, hogy a Marosban van elegendő vízmennyiség. Ami az iszaplerakódásokat illeti, a sajtószóvivő kihangsúlyozta, hogy a Maros és a vásárhelyi patakok medrében egyaránt van elegendő hely a víznek, szabad szemmel is látható, hogy nincs ilyen jellegű fennakadás. „A polgármester tárgyalt a vezetőséggel a ratosnyai vízforrás felhasználásának lehetőségéről is. Mi egyetértünk azzal, hogy ott minőségi forrásvíz van, s azt a szolgáltató kell majd eldöntse, hogy megéri-e neki lehozni onnan azt a vizet” – mondta a sajtószóvivő.
Megkeresésünkre Törzsök Sándor, az Aquaserv osztályvezetője rávilágított, hogy milyen műszaki, gazdasági akadályaik vannak ennek az elképzelésnek. Mint elmondta, tartalékmegoldásnak jó lenne a ratosnyai gyűjtőtó vize, de ez is csak elméletileg. Gyakorlatilag azonban tudni kell, hogy azt ott építendő beruházást elsősorban vízgazdálkodási meggondolásból építik, hogy szükség, például nagy szárazság esetén tudják egyensúlyoznia a Maros vízhozamát, megőrizni az élővilágát. Ugyanakkor a ratosnyai gátat energetikai szempontokat is figyelembe véve építik, vagyis nem azért, hogy az ott összegyűjtött helyi patakok vízét leszállítsák Vásárhelyre. Törzsök Sándortól azt is megtudtuk, hogy még a kilencvenes évek elején, az első uniós pályázatok összeállításakor felvetődött a ratosnyai víz befogása, s akkor az uniós szakemberek azt kérdezték a helyiektől, hogy miért akarnak még egy Maros „csinálni\" a már meglevő mellé. Azt javasolták, hogy inkább tartsák és tartassák be a környezetvédelmi előírásokat, őrizzék meg a Maros vizét minél tisztábbnak, s abból nyerjenek nyersvizet.
Az sem mellékes, hogy műszakilag is nagyon nehezen kivitelezhető, hogy a hatvan kilométerre levő Ratosnyáról Vásárhelyre megépítsenek két nagy vezetéket, azért kettőt, hogy egy legyen tartalékba. A 2000-es években készült egy felmérés, hogy mennyibe is kerülne ez a Ratosnya és Vásárhely közötti vezetékrendszer, s kiderült, hogy 60-80 millió euróra lenne szükség. A marosvásárhelyi víztelepet az ISPA program keretében 11 millió euróból korszerűsítették, alakították át olyanná, hogy most EU-konform technológiával EU-konform vizet állít elő. Törzsök szerint az „már csak költői kérdés” e téma kapcsán, hogy miért kellene befektetni 60-80 millió eurót, s közben mellőzni a víztelepnél már elvégzett befektetéseket, amelyek egy része használhatatlanná válna azáltal, ha Ratosnyáról jönne a víz.
A ratosnyai gyűjtőtavat és erőművet a nyolcvanas években kezdték el építeni, azóta többször bejelentették, hogy befejezik, legutóbb 2013-ban, de sem a szakminisztériumnak, sem a Hidroelectricának nem volt elegendő pénze erre.
Az áramszolgáltató értesítése szerint Maros megyében a következő napokban több településen is áramszünet várható karbantartási és hálózatfejlesztési munkálatok miatt.
Súlyos baleset történt szombaton délután Marosvásárhelyen: egy 12 éves fiú esett bele egy négy méter mély műszaki aknába egy elhagyatott hőközpont épületében.
Az éppen zajló útfelújítási munkálatokról adott tájékoztatást a marosvásárhelyi városháza. Jelenleg tíz utcában dolgoznak.
Bogdan Ivan energiaügyi miniszter Marosvásárhelyen jelentette be: vizsgálják, érdemes-e a Romgaz bevonásával újraindítani a hazai műtrágyagyártást, hogy olcsóbb legyen a termelés, a műtrágya és ezáltal az élelmiszer is Romániában.
Jelentős forgalmi változásokra kell számítani a következő időszakban Marosvásárhelyen, mert péntektől elkezdődik az új parkolóház környékén a közművezetékek áthelyezése. A forgalomkorlátozás fél évre szól, de ez meghosszabbítható.
Nagyszabású közúti ellenőrzést tartottak a 151D jelzésű megyei úton, Ákosfalva és Nyárádtő között a rendőrök szerdán. Az akció különlegessége, hogy a belügyminisztérium egy helikoptere is segítette a földi egységeket.
Öt házkutatást tartottak Maros megye területén a hatóságok csütörtökön reggel, sikkasztás megalapozott gyanújával.
A kormány 3,5 millió eurót biztosított korszerű sótalanító berendezésekre Maros megye számára, hogy Dicsőszentmárton, Gyulakuta és Küküllőszéplak vízellátása biztonságossá váljon. A cél, hogy iskolakezdésre beüzemeljék a rendszereket.
Viharos időjárásra és jégesőre vonatkozó másodfokú riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat Maros megye bizonyos területeire, Segesváron és Dícsőszentmártonban máris meggyűlt a lakók baja a viszontagságos idővel.
Bálázógép gyulladt ki Nyárádtő határában, a 151B jelzésű megyei út közelében kedden, a délelőtti órákban. A lángok gyorsan átterjedtek a környező száraz növényzetre és a tarlóra is.
szóljon hozzá!