Fotó: Boda L. Gergely
Maros megyében nem kérnek az iskoláktól arra vonatkozó egységes kimutatást, hogy hányan buknak meg évente. A puszta adatnál azonban fontosabb, hogy milyen hatással van a tanuló fejlődésére az évismétlés.
2016. október 06., 14:242016. október 06., 14:24
A hazai oktatási törvények értelmében csak harmadik osztálytól felfele lehet buktatni a diákokat, mivel 0–2. osztály között a gyerek fejlődésben van, ezért az esetleges lemaradásait behozhatja. A 3–4. osztály elmélyítő időszaknak számít, ekkor már maradhatnak a diákok évismétlőnek. Főként matematikából és román nyelvből pótvizsgáznak, vagy ismételnek évet a nagyobb tanulók.
Körtesi Sándor, a marosvásárhelyi 7-es számú általános iskola igazgatója szerint akkor indokolt egy harmadikos megbuktatása matematikából például, amikor kiderül, hogy nem tanult meg idejében összeadni, kivonni, vagy román nyelvből, amikor nem ismeri az alapvető kifejezéseket sem.
„Sok példa van arra, hogy ötödikben nem tudnak még összeadni, a szorzásról ne is beszéljünk. Ilyenkor indokolt lett volna ezeket kisebb korban évismétlőnek hagyni, hogy megtanulják a műveleteket. Ismerek azonban olyan tanárt is, aki például rajzból buktat meg diákokat, ezt viszont nem tartom indokoltnak” – mondta az iskolavezető.
A hetes iskolában – akárcsak számos más oktatási intézményben – arra is volt már példa, hogy magaviseletből bukott a tanuló, azaz nem érte el a hatost. Körtesi Sándor azokban az esetekben is indokoltnak tartja az évismétlést, amikor a diák sokat hiányzik, és emiatt nem tud felzárkózni a többiek szintjére.
Városi Emőke marosvásárhelyi iskolai tanácsadó szerint sokoldalú tényezőről beszélünk, ezért a diákokra való hatása is a kiváltó okok függvényében váltakozik. „Az évismétlésnél fontos megvizsgálni elsősorban, hogy mi a kiváltó ok, ugyanis amennyiben megfelelő odafigyelést vagy segítséget kap a tanuló, annak függvényében tudja vagy sem ezt áthidalni. Ilyenkor fontos megvizsgálni, hogy mi rejlik a probléma mögött. Lehet diszlexia, diszgráfia, diszkalkulia, ugyanakkor családi problémák, anyagi nehézségek is, amelyek miatt a gyereknek nem tudják vagy nem akarják biztosítani otthon az iskolába járáshoz való feltételeket” – magyarázta az iskolai tanácsadó.
„A sikertelenség, az érdeklődés hiánya, a túl nagy nyomás is közrejátszhat. Annak függvényében, hogy milyen okok rejlenek mögötte, változik az, hogy mennyire érinti a gyereket, illetve annak személyiségétől is függ. Mindenképp fontos beszélni erről a gyerekekkel” – tette hozzá a szakember.
Néhány hete nagy port kavart az a vádaskodás, amellyel a marosvásárhelyi Szász Albert Sportiskola igazgatóját, Csíki Zsoltot illette az intézmény román szakos tanára, Călin Crăciun. Azt állította, hogy a sportiskolában csalással engedik át a diákokat, az igazgató pedig nyomást gyakorol rá, hogy átengedje azokat a tanulókat is, akik nem érdemlik meg. Az elmúlt tanévben a sportiskolában mintegy hatvan gyerek maradt pótvizsgára, tizenöt diák pedig kénytelen volt évet ismételni és más iskolában folytatni a tanulmányait. A művészeti és a sportszakos iskolákban ugyanis az évismétlőknek kötelező módon át kell menniük más intézménybe. Főleg azért, mert nem felel meg az adott korosztálynak, más a programjuk – magyarázta Csíki Zsolt igazgató.
Itt a románból bukott diákok kétharmada magyar anyanyelvű, ami azért nem mellékes, mert a román nyelvet ugyanúgy tanítják nekik is, mint a többségnek, akiknek viszont anyanyelvük a román. „A differenciált oktatás lenne a megoldás, azaz idegen nyelvként kellene tanítani a románt a magyar diákoknak, hogy hatékony legyen a nyelvtanulás” – véli a sportiskola igazgatója. „A szülők tőlem kérdik, hogy miért is nem ment át a pótvizsgán a gyerekük, ha már egész nyáron magántanárhoz járatták őt, és a magántanár szerint annyit tudott volna, hogy átmenjen. Ezért kérdem meg a román szakos tanártól én is, hogy mi a helyzet” – magyarázta Csíki Zsolt.
Azzal tiltakozott az egyik marosvásárhelyi iskola másodikos tanulójának folyamatos agresszív viselkedése ellen az osztály szülői közössége, hogy nem engedték el gyerekeiket az országos felmérőtesztre. Az esetet vizsgálják a hatóságok.
Számos érettségiző előtt homályos még a jövőkép, a Gyulafehérvári Caritas marosvásárhelyi ifjúsági mentorai rajtuk segítenének pályaorientációs és karriertervező tréningükkel. De a karrierváltást fontolgató felnőttek előtt is nyitva áll az ajtajuk.
Egy anyamedve és két bocs sétált péntek reggel Nyárádtő utcáin, mielőtt a gyerekek iskolába indultak volna. A lakosságot Ro-Alert üzenetben riasztották az esetről.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
szóljon hozzá!