Több millió eurós pályázatból újítják fel a görgényszentimrei Rákóczi–Bornemissza-kastélyt és a mellette található dendrológiai parkot, valamint szálloda is épül.
2013. május 02., 15:542013. május 02., 15:54
2013. május 02., 16:062013. május 02., 16:06
Nyílt napot tartottak a görgényszentimrei Rákóczi–Bornemissza-kastélyban azzal a céllal, hogy a látogatókat megismertessék a kastély, illetve a mellette található dendrológiai park történetével, valamint a Maros Megyei Múzeum görgényszentimrei osztályának tevékenységével. Az épületet sokan felkeresték, abból az alkalomból, hogy idén ünnepli fennállásának 120. évfordulóját a Görgényszentimrei Erdészeti Szakközépiskola, amely alapítása óta két évvel ezelőttig a kastélyban székelt. Megtudtuk, azóta a múzeum használja, és az Arhing tervezőiroda már el is kezdte a felújítási munkálatokat: 7 millió euróból kap új köntöst az épület, konferencia- és kiállítótermeket alakítanak ki, felújítják a parkot is, a kastélykertben pedig szálloda épül. „Az iskolának még vannak itt dolgai, ami miatt kissé akadoznak a munkálatok, de haladunk” – mondta a Maros Megyei Múzeum görgényszentimre részlegének vezetője, Pánczél Szilamér, akinek vezetésével zajlik a Római limes útvonal Maros megyében elnevezésű kulturális projekt.
Célja a Római Birodalom erődített védelmi vonalának, a limes útvonalnak a Maros megyei, majd a székelyföldi, végül a teljes romániai szakaszának feltárása. Ha tervük sikerül, akkor ez lenne az egyetlen UNESCO-világörökség, amely egész Székelyföldön áthalad, és történelmi jelentősége mellett lendületet adhatna a régió turizmusának is. A 2012-ben indult projekt keretében eddig három táborhelyet azonosítottak, és még egyről feltételezik, hogy az volt, továbbá négy őrtoronyról állapították meg, hogy biztosan a védővonal részét képezte. A terv szerint Libánfalván újjáépítenék a kilátót, ez pedig Romániában az első újjáépített római őrtorony lenne. Az előreláthatólag három évig tartó kutatás legfrissebb eredményei megtalálhatók a www.limesdacicus.ro honlapon.
A kastélyról
A görgényi uradalom az egyik legkiterjedtebb és legjelentősebb középkori erdélyi királyi birtok volt. A 14–17. században főképp az erdélyi vajda, a székely ispán vagy a fejedelmi család tulajdonát képezte. A kastély története I. Rákóczi György (1630–1648) idejére nyúlik vissza, ő építtette és innen szervezte görgényi vadászatait. 1717-től az uradalom a Bornemissza család tulajdonába került. 1726-ban az udvarház földszinti részét már felújították, és javítás alatt állt az emelet is. 1730-ban ezeknek a felújításoknak során épült meg az Erdélyben ritkaságnak számító ellipszis alaprajzú palotakápolna. Az uradalom 1780-as leltára már a jelenleg is álló kapuépületről is említést tesz, amely abban az időben a darabontok és az udvari lelkész lakhelyéül szolgált. 1807-ben, a kápolnától nyugatra egy monumentális, kétszintes gabonatároló épült. Egy hosszas pereskedés után a kastély és az uradalom visszakerült a kincstár tulajdonába, az 1880-as években Habsburg Rudolf trónörökös számára itt szervezték a híres görgényi vadászatokat. Halála után, 1893-ban alapították az erdészeti szakiskolát, amely az első ilyen jellegű képzést biztosító intézmény volt a régióban. Mivel az évek során az iskola diákjai és tanárai gondozták az arborétumot, Görgényszentimrén található az egyik legjobb állapotban fennmaradt erdélyi kastélypark.
Negyvenhárom utcában terveznek kisebb-nagyobb felújításokat és munkálatokat végezni idén Marosvásárhelyen. Van, ahol már megjelentek a munkagépek és van, ahol csak később fognak, vagy egyáltalán nem.
A hegyimentők kötelező módon medveriasztó spray-t kell vigyenek az éjszakai bevetéseikre és nappal sípot, petárdát, hogy elriasszák a nagyvadakat – döntötték el a hegyimentők országos konferenciáján, Szovátán.
Kézilabda, kosárlabda, röplabda, küzdősportok, asztalitenisz és tenisz meccsek játszására is alkalmas lesz az a multifunkcionális sportpálya, amely a korszerű jégpálya mellett épül Marosvásárhelyen.
A textilhulladék kezelése továbbra is gyerekcipőben jár itthon. Az önkormányzatok felelőssége azok begyűjtése, de sok helyen hiányzik még az infrastruktúra. Marosvásárhelyen a tavaszi lomtalanítással kötik össze a textilhulladék begyűjtését.
Bizonyítottan sertéspestis miatt pusztultak el az állatok egy Dózsa György községi magángazdaságban, Maros megyében. A hatóságok korlátozásokat rendeltek el.
Helyi kézművesek és termelők várják a városlakókat és minden érdeklődőt Marosvásárhely főterére a kedden nyílt húsvéti vásárban. Délutánonként gyermekfoglalkozásokat is tartanak, kedden például tojás alakú mézes pogácsákat díszítettek a kisebbek.
Véradókra van szükség Maros megyében is, ezért arra bátorítanak mindenkit, aki egészséges, adjon vért.
A középkori lakott váráról ismert és közkedvelt Maros megyei településen jövőtől készülnek bevezetni a helyi turisztikai adót, amit a városban éjszakázó turisták kell majd kifizessenek.
Hétvégére megoldódott a gázszolgáltatás biztosítása a marosvásárhelyi garzontömbházban, ahol 62 lakrész maradt fűtési, főzési lehetőség nélkül. A sikkasztásos ügy azonban hömpölyög: megtudtuk, hogy a városházának mennyivel tartoznak a társulások.
Victor Prodan, Nyárádtő polgármestere három hónapig tíz százalékkal kevesebb fizetés kap – döntött a Maros Megyei Prefektusi Hivatal, miután a kisváros vezetőjét összeférhetetlennek minősítette az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség (ANI).
szóljon hozzá!