Több millió eurós pályázatból újítják fel a görgényszentimrei Rákóczi–Bornemissza-kastélyt és a mellette található dendrológiai parkot, valamint szálloda is épül.
2013. május 02., 15:542013. május 02., 15:54
2013. május 02., 16:062013. május 02., 16:06
Nyílt napot tartottak a görgényszentimrei Rákóczi–Bornemissza-kastélyban azzal a céllal, hogy a látogatókat megismertessék a kastély, illetve a mellette található dendrológiai park történetével, valamint a Maros Megyei Múzeum görgényszentimrei osztályának tevékenységével. Az épületet sokan felkeresték, abból az alkalomból, hogy idén ünnepli fennállásának 120. évfordulóját a Görgényszentimrei Erdészeti Szakközépiskola, amely alapítása óta két évvel ezelőttig a kastélyban székelt. Megtudtuk, azóta a múzeum használja, és az Arhing tervezőiroda már el is kezdte a felújítási munkálatokat: 7 millió euróból kap új köntöst az épület, konferencia- és kiállítótermeket alakítanak ki, felújítják a parkot is, a kastélykertben pedig szálloda épül. „Az iskolának még vannak itt dolgai, ami miatt kissé akadoznak a munkálatok, de haladunk” – mondta a Maros Megyei Múzeum görgényszentimre részlegének vezetője, Pánczél Szilamér, akinek vezetésével zajlik a Római limes útvonal Maros megyében elnevezésű kulturális projekt.
Célja a Római Birodalom erődített védelmi vonalának, a limes útvonalnak a Maros megyei, majd a székelyföldi, végül a teljes romániai szakaszának feltárása. Ha tervük sikerül, akkor ez lenne az egyetlen UNESCO-világörökség, amely egész Székelyföldön áthalad, és történelmi jelentősége mellett lendületet adhatna a régió turizmusának is. A 2012-ben indult projekt keretében eddig három táborhelyet azonosítottak, és még egyről feltételezik, hogy az volt, továbbá négy őrtoronyról állapították meg, hogy biztosan a védővonal részét képezte. A terv szerint Libánfalván újjáépítenék a kilátót, ez pedig Romániában az első újjáépített római őrtorony lenne. Az előreláthatólag három évig tartó kutatás legfrissebb eredményei megtalálhatók a www.limesdacicus.ro honlapon.
A kastélyról
A görgényi uradalom az egyik legkiterjedtebb és legjelentősebb középkori erdélyi királyi birtok volt. A 14–17. században főképp az erdélyi vajda, a székely ispán vagy a fejedelmi család tulajdonát képezte. A kastély története I. Rákóczi György (1630–1648) idejére nyúlik vissza, ő építtette és innen szervezte görgényi vadászatait. 1717-től az uradalom a Bornemissza család tulajdonába került. 1726-ban az udvarház földszinti részét már felújították, és javítás alatt állt az emelet is. 1730-ban ezeknek a felújításoknak során épült meg az Erdélyben ritkaságnak számító ellipszis alaprajzú palotakápolna. Az uradalom 1780-as leltára már a jelenleg is álló kapuépületről is említést tesz, amely abban az időben a darabontok és az udvari lelkész lakhelyéül szolgált. 1807-ben, a kápolnától nyugatra egy monumentális, kétszintes gabonatároló épült. Egy hosszas pereskedés után a kastély és az uradalom visszakerült a kincstár tulajdonába, az 1880-as években Habsburg Rudolf trónörökös számára itt szervezték a híres görgényi vadászatokat. Halála után, 1893-ban alapították az erdészeti szakiskolát, amely az első ilyen jellegű képzést biztosító intézmény volt a régióban. Mivel az évek során az iskola diákjai és tanárai gondozták az arborétumot, Görgényszentimrén található az egyik legjobb állapotban fennmaradt erdélyi kastélypark.
Bizonyítottan sertéspestis miatt pusztultak el az állatok egy Dózsa György községi magángazdaságban, Maros megyében. A hatóságok korlátozásokat rendeltek el.
Helyi kézművesek és termelők várják a városlakókat és minden érdeklődőt Marosvásárhely főterére a kedden nyílt húsvéti vásárban. Délutánonként gyermekfoglalkozásokat is tartanak, kedden például tojás alakú mézes pogácsákat díszítettek a kisebbek.
Véradókra van szükség Maros megyében is, ezért arra bátorítanak mindenkit, aki egészséges, adjon vért.
A középkori lakott váráról ismert és közkedvelt Maros megyei településen jövőtől készülnek bevezetni a helyi turisztikai adót, amit a városban éjszakázó turisták kell majd kifizessenek.
Hétvégére megoldódott a gázszolgáltatás biztosítása a marosvásárhelyi garzontömbházban, ahol 62 lakrész maradt fűtési, főzési lehetőség nélkül. A sikkasztásos ügy azonban hömpölyög: megtudtuk, hogy a városházának mennyivel tartoznak a társulások.
Victor Prodan, Nyárádtő polgármestere három hónapig tíz százalékkal kevesebb fizetés kap – döntött a Maros Megyei Prefektusi Hivatal, miután a kisváros vezetőjét összeférhetetlennek minősítette az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség (ANI).
Számos jogosítványt függesztettek fel, és közel nyolcszáz bírságot szabtak ki gyorshajtás miatt az elmúlt héten Maros megyében – derül ki a rendőr-főkapitányság hétfői közleményéből.
Elutasították Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester fellebbezését, érvényben maradt a polgármesteri jogköreitől való hatvannapos eltiltás.
Csaknem százan, közöttük sok gyerek elevenítette meg Marosvásárhelyen virágvasárnap Jézus szenvedéstörténetét, a Passiót. A nyárias időjárás is besegített abba, hogy a nyári színház telve legyen. Időutazásra hívták a híveket.
A sztyeppei bazsarózsa egyedi szépségét, valamint az Ugron-kastély lenyűgöző történetét ismerhetik meg mindazok, akik ellátogatnak a II. Bazsarózsa Fesztiválra Mezőzáhra.
szóljon hozzá!