Fotó: Boda L. Gergely
A csendőrség törvényesen, a helyzetnek megfelelően járt el – állítja az intézmény sajtószóvivője, Ciprian Căluşer, akit lapunk arról kérdezett, hogy a jogerős a táblabírósági ítélet fényében visszavonja-e a március 10-i marosvásárhelyi tüntetés résztvevőinek osztogatott pénzbüntetéseket.
2016. július 07., 16:502016. július 07., 16:50
Nem hajlandó változtatni álláspontján a román csendőrség még azok után sem, hogy a táblabíróság megerősítve a törvényszék döntését, törvényesnek ítélte a Székely Szabadság Napján rendezett utcai tüntetést. Mint ismert, a fekete egyenruhások a március 10-i nagyszabású megmozdulás után arra hivatkozva bírságoltak, hogy a demonstráció szerintük nem rendelkezett engedéllyel.
Azelőtt Izsák Balázs főszervező, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) elnöke és Kincses Előd jogász Iulius Cenan csendőrparancsnoknak bemutatták a törvényszék alapfokú döntését, miszerint Dorin Florea polgármesternek nem állt jogában betiltani a felvonulást. Ezt az ítéletet erősítette meg a napokban a táblabíróság is. A csendőrség szóvivője, Ciprian Căluşer szerint a bírságokat már csak a bíróság semmisítheti meg, de azok esetében, akik óvást emeltek ellene.
„A törvény szerint, ha akarnánk sem semmisíthetnénk meg a jegyzőkönyveket. Mi már akkor felhívtuk az érintettek figyelmét, hogy amennyiben nem értenek egyet a bírsággal, forduljanak az igazságszolgáltatási szervekhez” – mentegetőzött Căluşer. Arra a kérdésünkre, hogy a bíróság előtt az intézményük jogi képviselője fejet hajt-e az igazságtalanul megbüntetettek előtt, a szóvivő kitérő választ adott. Mint mondta, jelen pillanatban nem tudják, hogy ki fogja képviselni a csendőrséget a bíróságon, hisz az egységüknek nincs jogtanácsosa. Hozzátette: a kérdésről felsőbb szinten, Bukarestben döntenek. Ciprian Căluşer ugyanakkor megerősítette Iulius Cenan parancsnok álláspontját, miszerint a hatóság teljesen törvényesen járt el, amikor büntetést szabott ki a résztvevőkre.
Amint már beszámoltunk róla, a Maros megyei törvényszék után a marosvásárhelyi táblabíróság is a Székely Nemzeti Tanácsnak adott igazat abban a perben, amit az Izsák Balázs által vezetett szervezet indított a helyi polgármesteri hivatal ellen. Az ítélet szerint Dorin Florea polgármester törvénytelenül járt el, amikor figyelmen kívül hagyva a gyülekezési jogra vonatkozó 1991/60-as törvény előírásait, nem láttamoztatta az SZNT által 2015-re illetve 2016-ra bejelentett március 10-i utcai tüntetést. Az alkotmány illetve a törvényes rendelkezés értelmében a polgármesternek csak jól megindokolt esetben, a bejelentést követő 48 órán belül lett volna joga kifogást emelni a tüntetés ellen. Ehhez képest a vásárhelyi elöljáró az önkormányzat láttamoztató bizottságának a véleményére támaszkodva, nem volt hajlandó tudomásul venni az SZNT akcióját.
Az összes büntetési jegyzőkönyvet a csendőrség kizárólag a városháza álláspontja figyelembe vételével állította ki. Már a demonstráció után egy héttel a hatóság nyolcvannégy ember bírságolt meg összesen 71 ezer lej értékben, a résztvevőket csendháborításért, a szervezőket pedig azért, mert „be nem jelentett, be nem iktatott vagy tiltott tömegrendezvényt szerveztek; szervezőként nem léptek fel a tömegrendezvény megszakítása érdekében akkor, amikor azt tapasztalták, hogy a közrend és a csend megzavarására alkalmas cselekedetek történtek”. Utólag kiderült, hogy a videofelvételek „azonosított” személyek között olyanok is voltak, akik aznap még csak a városban sem tartózkodtak. A csendőrök azt az ötven önkéntes rendfenntartót is megbüntették, akinek a névsorát a tüntetést megelőző napokban Izsák Balázs adta le. Többségük valóban ott volt március 10-én és hozzájárult a rendbontás nélkül végződött menetelés lebonyolításához, néhányan viszont visszamondták a korábban felajánlott segédkezést.
Azzal tiltakozott az egyik marosvásárhelyi iskola másodikos tanulójának folyamatos agresszív viselkedése ellen az osztály szülői közössége, hogy nem engedték el gyerekeiket az országos felmérőtesztre. Az esetet vizsgálják a hatóságok.
Számos érettségiző előtt homályos még a jövőkép, a Gyulafehérvári Caritas marosvásárhelyi ifjúsági mentorai rajtuk segítenének pályaorientációs és karriertervező tréningükkel. De a karrierváltást fontolgató felnőttek előtt is nyitva áll az ajtajuk.
Egy anyamedve és két bocs sétált péntek reggel Nyárádtő utcáin, mielőtt a gyerekek iskolába indultak volna. A lakosságot Ro-Alert üzenetben riasztották az esetről.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
szóljon hozzá!