Az országos óvintézkedés részeként Maros megyében 1500 vaddisznót kell kilőjenek november végéig a vadásztársaságok. Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
Útszélén megdöglött vaddisznót és patakba, folyóba dobott disznó húsát is vizsgálták a szakemberek az elmúlt időszakban, de egyik sem volt fertőzött. Maros megyét mindeddig elkerülte az országszerte gyorsan terjedő sertéspestis. Kincses Sándor, a megyei állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági hatóság vezetője szerint ha az emberek felelősségteljesen viselkednek, akkor elkerülhető a pusztulást okozó kór terjedése. Számos eset bizonyítja ugyanakkor, hogy nem így cselekednek.
2018. szeptember 12., 12:322018. szeptember 12., 12:32
2018. szeptember 13., 10:462018. szeptember 13., 10:46
Országszerte immár 300 ezer sertést pusztítottak el az állategészségügyi szakemberek, hogy megakadályozzák a kór terjedését. A sertéspestis, amely emberre nem veszélyes érintkezéssel terjed, így a járvány által érintett helyen megforduló, fertőzött húst fogyasztó ember könnyen megfertőzheti a gazdaságában levő állatokat.
Kincses Sándort, a Maros Megyei Állategészségügyi Igazgatóság vezetője lapunknak elmondta, Romániában már tavaly nyáron azonosítottak sertéspestisben elpusztult állatokat Szatmár megyében, de a környező országokban is felütötte fejét a kór. A gond akkor kezdődött, amikor idén, viszonylag rövid időn belül hatszáz új gócpontot azonosítottak, vagyis gyorsan terjedni kezdett a járvány. Kincses Sándor szerint ez részben azért történhetett meg, mert
A szabadon kóborló állatok könnyebben összeszedik a betegséget, mint a megfelelő körülmények között, zárva tartott társaik.
Voltak olyan megyék, ahova az emberek vitték be a fertőzést. Az történt ugyanis, hogy a piaci ár alatt, nagyon olcsón vásároltak disznóhúst nem hivatalos helyekről, hanem magánszemélyektől. A hús ellenőrizetlen volt, beteg állattól származott, s így az emberek hazavitték a kórt, s megfertőzték a saját gazdaságukban levő állatokat.
Az emberi felelőtlenség Maros megyében is jelen van. Kincses Sándortól megtudtuk, hogy
Az igazgató elmondta, mindkét esetben mintát vettek az állat húsából és ellenőriztették. Hasonlóképp jártak el egy, az út szélén megtalált vaddisznó húsával is. Egyik esetben sem mutatták ki a sertéspestist.
„A vaddisznót, szerintem egy autó ütötte el, persze a sofőr ezt nem jelentette, mi is úgy szereztünk tudomást róla, hogy valaki meglátta, amikor már bomlásnak indult, és kiposztolta az állattetemről készített fényképet a Facebookra. Holott gyorsan értesítenie kellett volna a rendőrt, az állatorvost vagy a polgármestert, hogy a szakemberek helyszíni terepszemlét tartsanak, s szükséges óvintézkedéseket hozzanak” – részletezte.
A kilőtt állatok húsából mintát küldenek az állategészségügyi igazgatósághoz, amely hetente továbbítja ezt a szaklaboratóriumba, ahonnan két napon belül küldik vissza az eredményt. Mint Kincses Sándor elmondta, nagyon jó az együttműködésük a vadásztársaságokkal,
Az ellenőrzött vaddisznók húsát a vadászok használják el.
A fertőzés terjedése érdekében Maros megyében is számos óvintézkedést hoztak. Tájékoztatták az állatorvosokat, polgármesteri hivatalokat, vadásztársaságokat a betegség tüneteiről, elmondták az illetékeseknek, hogy mit kell tenniük, ha a körzetükben jelentik, hogy disznók pusztultak el. Betiltották az állatvásárokat és szúrópróbaszerűen ellenőrzik az állatrakományokat.
Több alkalommal ellenőrizték a farmokat, nagyobb gazdaságokat, vizsgálva, hogy védett helyen tartják-e az állatokat. A szakember szerint a gazdák nagy többsége megértette, hogy a saját maga és családja érdeke az állatok egészsége, s ehhez elég, ha megtesz pár óvintézkedést. Az igazgató szerint többször kihangsúlyozták, hogy
Ezt sokan megértették, és az elmúlt időszakban megnőtt Maros megyében a nyilvántartott sertések száma.
Kincses Sándortól megtudtuk, hogy Maros megyében 35 ezer sertés van a farmokon, nagy gazdaságokban, s hozzávetőlegesen 60 ezer magángazdaságokban, vagyis megközelíti a 100 ezret a nyilvántartott állatok száma. Megkérdeztük, hogy az országos sertéspestis nyomán elpusztult állatok magas száma befolyásolhatja-e idén a disznóhús árát?
Az óvások elbírálása után 0,1 százalékponttal 83,2 százalékra nőtt a sikeresen képességvizsgázó nyolcadikosok aránya – derül ki a csütörtökön közzétett végleges eredményekből.
A képviselőház és a szenátus csütörtökön 10 órakor kezdődő együttes ülésén ismerteti a kormány elleni bizalmatlansági indítványát a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR).
A pénzügyiminisztérium székhelye előtt tüntetnek csütörtökön a Szolidaritás Pénzügyi Szakszervezeti Szövetség tagjai a deficitcsökkentő csomag ellen – közölte az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
Az ellenőrzéseket azt követően rendelték el országszerte, így Hargita megyében is, hogy az egészségügyi miniszter szerint több mint egymillió gyanús betegszabadságot azonosítottak a rendszerben.
Ránk számíthatsz! az idei tusványosi nyári szabadegyetem és diáktábor mottója – mondta Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke, a szabadegyetem egyik alapítója szerdai budapesti sajtótájékoztatón.
Ősztől csak az 500 főnél több diákot oktató iskolák maradnának önálló jogi személyiséggel a tanügyminisztérium költségcsökkentő terve szerint. Maros megyében több városi iskola is érintett lehet, de nagy még a bizonytalanság körülötte.
Pusztító vihar csapott le szerdán a Prahova völgyére, Szinaján több autót totálkárossá tettek a viharos szél miatt gyökerestől kidőlt, vagy derékba tört fák.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
A négymillió forintos gyorssegély után most tizenhatmillió forinttal segítik a kökösbácsteleki és nagyborosnyói családokat az anyaországiak. A Katolikus Karitász adománygyűjtéséből származó összeget az árvízkárok alapján költik el.
Fákat döntött ki, tetőszerkezeteket rongált meg és egyéb anyagi károkat is okozott a szerdai vihar Kézdivásárhelyen – olvasható Szilveszter Szabolcs alpolgármester bejegyzésében.
szóljon hozzá!