A közelmúltban korszerűsített kápolnában a legszebb Mária-népénekek is felhangzottak
Fotó: Veres Nándor
Pálpataka leányegyházának, Szencsednek a kápolnája szűknek bizonyult a Mária neve búcsún – a helyben lakók mellett zarándoknapot ültek a környékbeliek is. Szombaton a sóvidéki lelkipásztorokkal együtt mutatta be a szentmisét Opra István oroszhegyi plébános, az elmélkedést Balázs Imre ny. plébános mondta.
2018. szeptember 16., 17:322018. szeptember 16., 17:32
2018. szeptember 16., 17:332018. szeptember 16., 17:33
Balázs Imre ny. plébános először járt a gyönyörű fekvésű filiában. A helyi közösség legnépesebb ünnepén a Himnusz Mária nevéhez című költeménnyel indította az elmélkedést. Aztán a liturgikus év Mária-ünnepeinek sorával emlékeztetett a Szűzanyának szentelt alkalmakra, amelyek életének egy-egy állomására és legnemesebb tulajdonságaira emlékeztetik a mindenkori Mária-tisztelőket.
Az első imádságot, az Üdvözlégyet, amelyet édesanyjától tanul meg. Az első szentképet, amelyre a lakásokban a kisgyermekek első pillantása esik, és amit a nyiladozó elméjű általában saját édesanyjával azonosít. A világ legnagyobb és legkisebb, a Szűzanya védelmébe ajánlott templomai mind a Mária-tiszteletről vallanak. Csíksomlyón évente annyian gyűlnek össze, mint ahányan honfoglaló őseink lehettek – hallottuk a szentbeszédben. Sokak védőszentje, gyakran keresztelik erre a névre a kislányokat.
Fotó: Veres Nándor
A magyar nemzet legnevesebb uralkodói mind Mária-tisztelők voltak. Legyen szó Szent László királyról, aki képmását verette a korabeli ezüst fizetőeszközre, II. Géza magyar királyról, aki jelentős szentélyt ajánlott védelmébe, Hunyadi Mátyásról, aki karddal és rózsafüzérrel nyerte döntő csatáját a törökök felett, vagy Mátyás királyról, aki oltalmi fohászát kardja markolatára vésette. Mennyire hasonlít őseink Mária-tiszteletéhez a sajátunk? – hangzott el az útravalóul feltett kérdés.
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
Telefonon egyeztetett Orbán Viktor miniszterelnök szombat délután Kelemen Hunorral, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökével. A magyar kormányfő erről a Facebook-oldalán számolt be.
Csak egy európai értékeket képviselő elnök tudja biztosítani a stabilitást és megóvni az országot egy olyan bizonytalan időszaktól, ami veszélybe sodorja a fejlődést – írta péntek este a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!