Beavatkozás hiányában a kitermelésből visszamaradt anyag a völgybe csúszhat, jelentősen károsítva a környezetet
Fotó: Veres Nándor
Sem az Altalajkincsek Országos Ügynöksége (ANRM), sem a Gazdasági Minisztérium nem adott megkeresésünk után egyértelmű választ arra, hogy mikor és milyen módon fogják felszámolni, bezárni a környezetre veszélyes hargitafürdői zagytározókat. A beavatkozáshoz szükséges összeg sem ismert.
2019. április 22., 14:562019. április 22., 14:56
Először a Gazdasági Minisztériumot kerestük meg az egykori hargitafürdői kaolinbánya természetre veszélyt jelentő zagytározóinak helyzetével kapcsolatban, melyeknek felszámolása és a környezet rendezése egyelőre ismeretlen összegbe kerül.
A szaktárcától az Altalajkincsek Országos Ügynökségéhez (ANRM) irányítottak azzal, hogy a megszűnt kitermelések utáni állapotok helyreállítása utóbbi intézmény felügyelete alá tartozik.
Az ügynökség válaszából az derül ki, hogy a hargitafürdői kitermelés esetében elfogadták a bányászati terület bezárását és a környezet rendezését. Emlékeztettek, hogy a tevékenység beszüntetését a bányászati törvény értelmében a licenc birtokosának kell kérnie, amihez egy bezárási tervet kell készíteni.
– írják. Az intézmény elnöke, Gigi Dragomir arra is rámutat, hogy a bezáráshoz, felszámoláshoz szükséges költségeket a kitermelést végző cégek saját forrásaiból, illetve a Gazdasági Minisztérium által a költségvetésből biztosított összegekből kell fedezni. Az ügynökségnek ugyanakkor nem hatásköre a bezárási, felszámolási munkálatok irányítása, feladata viszont a kitermelést végző cég által a környezet helyreállítása érdekében banki letétbe helyezett összegek vagy garancialevelek felhasználásáról dönteni – ismerteti a válaszlevél. Azt is megtudtuk, hogy az ügynökség által biztosított pénzalapoknak megfelelően a Gazdasági Minisztérium közbeszerzési eljárást ír ki a zagytározók felszámolásához és a környezet rendezéséhez szükséges munkálatok megtervezése és kivitelezése érdekében. Az viszont nem ismert, hogy mekkora összegről van szó, és hogy ez mikor történhet meg.
Környezetre veszélyes helyzet
Hargitafürdőn évtizedekkel ezelőtt jelentős mennyiségű, a porcelánkészítéshez használt kaolint bányásztak ki. A kitermelés időközben megszűnt, a cég csődbe ment, felszámolás alatt áll, így most helyette a felszámoló cégnek kell állagmegőrzési munkálatokat végeznie. A völgy fölött létrehozott két zagytározó egyikében 1,9, a másikban hozzávetőlegesen 3,4 millió köbméternyi, kitermelés után maradt savas hatású üledék található. A tározókat a völgy felé lezáró lépcsőrendszer az évek során meggyengült, repedések jelentek meg rajta, és félő, hogy szélsőséges időjárás esetén tartalma a völgybe csúszik, környezeti katasztrófát okozva.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús gránátot szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Az erős szél miatt gyorsan terjednek a lángok Maroshévízen, ahol egy dombon kapott lángra a száraz növényzet.
Idén április 16-án nyílt ki Mezőzáhon az első sztyeppei bazsarózsa, és a húsvéti ünnepek alatt, valamint a tavaszi vakációban is meg lehet látogatni a rezervátumot.
Útlezárásokat léptetnek érvénybe Csíkszeredában a nagyszombat esti körmenet idejére, továbbá a húsvétvasárnap reggel kezdődő szabadtéri ételszentelés és alatt – közli a csíkszeredai városvezetés.
Nemcsak vallásos, hanem közösségi élményt is nyújt a virágvasárnapi Passió előadására való készülés, a szenvedéstörténetet 2022 óta évente bemutatják a csíkszentkirályi plébániaudvarban. Idén csatlakozott a csapathoz a Médiatár stábja is.
A Román Posta pénteken közölte, hogy befejezte az áprilisi nyugdíjak, a gyermeknevelési pótlék (gyermekpénz), a gyermekgondozási díj és más szociális juttatások idő előtti kézbesítését.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóan történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
szóljon hozzá!