Helyi pityókából gyártanának biochipset Székelyföldön. A pontos helyszín még kérdéses. Képünk illusztráció
Fotó: Kristó Róbert
Egy malátagyár létrehozásán is dolgozik a már korábban tervezett chipsgyár mellett a Tiltott Csíki Sört gyártó Lixid Projekt Kft. Az eredeti elképzelések ellenére megtörténhet, hogy a két, mintegy 25 millió euró összértékű beruházás mégsem a sörüzem szomszédságában valósul meg, mivel a szükséges infrastruktúra hiánya miatt Csíkszentsimonban nem tudják kivitelezni az elképzeléseket.
2018. augusztus 24., 11:262018. augusztus 24., 11:26
2018. augusztus 24., 11:312018. augusztus 24., 11:31
A földgázhálózat hiánya miatt került kilátástalan helyzetbe a csíkszentsimoni sörgyár szomszédságába megálmodott pityókafeldolgozó és az újonnan tervezett malátagyár kivitelezése. Kedvező változás azonban aligha várható, hiszen a hálózat kiépítése kapcsán nem várt akadályokba ütközött a simoni önkormányzat.
Tavaly márciusban írtunk először a Lixid Projekt Kft. kezdeményezéséről, amely szerint biochipset (burgonyaszirmot) gyártanának Csíkszentsimonban. A pityókafeldolgozó, egészen pontosan chipsgyár beüzemelésén már akkor egy éve dolgoztak, az Igazi Tiltott Sör üzeme mellé tervezett feldolgozó híre pedig ismert volt a térség gazdái között, akik üdvözölték a beruházás hírét. Lénárd András, a Lixid Projekt Kft. tulajdonosa tavalyi beszélgetésünkkor úgy fogalmazott, az építkezés nagy részét még abban az évben kivitelezik, így idén tavasszal már a vetőmagokat is az érdeklődő gazdákra bízhatnák, ősszel pedig indulhatna a gyártás.
Noha az építkezést valóban sikerült befejezni, illetve a szükséges engedélyeket is beszerezték, a chipsgyár beüzemelésére mégis várni kell – tudtuk meg minap Lénárd Andrástól, akit arról kérdeztünk, hogyan haladnak a munkálatokkal. Mint kiderült, bár a tervek tavaly óta tovább bővültek, a megvalósításuk útjába áll a nem létező csíkszentsimoni gázhálózat.
„Mindkét beruházásnak megvan már a helye, a területek adottak. A krumplifeldolgozó üzemnek részben a Hargita Gyöngye Rt.-től vásárolt ásványvízpalackozó-gyár adna otthont, ami évek óta üresen áll. Erre a beruházásra a két évig tartó engedélyeztetési eljárás is befejeződött. A másik tervezett ipari létesítmény még tervezés alatt van, de azért tartjuk fontosnak, mert egy malátagyár kiválóan kiegészítené a sörgyárat és a krumplifeldolgozót is” – emelte ki Lénárd.
A malátagyár ötlete többek között azért is merült fel Lénárd szerint, mert minden évben
A sörgyártás alapanyagául szolgáló maláta – amely az árpa, a búza és egyéb gabona csíráztatásával készül – nélkülözhetetlen egy sörüzem számára, az ehhez szükséges alapanyag felvásárlását pedig szintén helyi termelőktől képzelték el. A malátagyár a krumplifeldolgozóval is összhangban lenne, hiszen a pityókának vetésforgóra van szüksége, ugyanakkor a krumplifeldolgozóból származó hőt vissza tudnák nyerni, és a malátázás folyamatában fel tudnák használni. A tulajdonos hozzátette,
„Mezőgazdászokkal is tárgyaltunk, akik a mezőgazdasági folyamatot végigvinnék az árpa termesztésével kapcsolatosan, és mi biztosítanánk a felvásárlást ugyanúgy, ahogy a krumplival is. A tervek tehát adottak,
Ezek a beruházások ugyanis Simonban vakvágányra kerültek a földgáz hiánya miatt. Nagyon sokat tárgyaltunk a község elöljáróival, és bár látjuk, hogy próbálnak megoldást találni, előrelépés nincsen” – nehezményezte Lénárd.
Így ha belátható időn belül nem sikerül előrelépést elérni az ügyben, nagy valószínűséggel más helyszínt kell keresniük a két üzem számára. „Bármennyire szeretnénk, Szentsimonban nem tudunk egyről a kettőre lépni. Már így is több százezer eurót költöttünk el az engedélyeztetésre, épületeket bontottunk le, újakat építettünk, a burgonyafeldolgozó szinte kész állapotban van. Mindez után természetes, hogy itt szeretnénk létrehozni az üzemeket, de ha valami radikális változás nem történik, nem tudunk fejleszteni. Úgy tűnik, arra kényszerülünk, hogy más helyszínt válasszunk, de mindenképp szeretnénk Székelyföldön maradni, és
Logisztikai szempontból is fontos lenne itt maradni, arról nem is beszélve, hogy mindkét üzem esetében már egyeztettünk a helyi gazdákkal, akik számítanak erre a lehetőségre” – zárta Lénárd.
A helyi önkormányzat valóban elkövetett mindent, hogy a településen kiépítsék a gázhálózatot: még tavaly elkezdték a tárgyalásokat a Hargaz (Hargita Gáz) szolgáltatóval, idén tavasszal pedig szerződést is kötöttek egy nyomáscsökkentő állomás építésére – elevenítette fel érdeklődésünkre Kozma István, Csíkszentsimon polgármestere.
Nyomáscsökkentő állomás Csíkszéken. A projekt szempontjából kár, hogy nem pont Szentsimonban van. Hátráltató tényező
Fotó: Pinti Attila
„Ezt a munkálatot ki is fizettük az akkori árak szerint, ami 70 ezer lejt jelentett, és szerződésbe foglaltuk, hogy november végéig meg is épül az állomás. Közben azonban kiderült, hogy egy májusi törvénymódosítás következtében ennek a munkálatnak az ára 800 ezer lejre emelkedett, ezért a román gázvezeték-hálózatot kezelő Transgaz nem kötötte meg a szerződést a Hargazzal. Így, bár érvényes szerződésünk van, és ki is fizettük a munkát, egyelőre úgy néz ki, mégsem fog megvalósulni” – magyarázta a polgármester.
A nyomáscsökkentő állomás árának tizenkétszeres növekedését Kovács Domokos, a Hargaz vezetője is megerősítette. Mint mondta, pár napon múlt a simoni gázhálózat ügye, hiszen a kormányhatározat napokkal az után jelent meg, hogy megkötötték a szerződést az önkormányzattal. Ezért, amikor felvették a kapcsolatot a Transgazzal, már nem kötöttek velük szerződést az áremelkedés miatt.
Biochipset gyártana Csíkszentsimonban a Lixid Projekt Kft., az ahhoz szükséges alapanyagot, azaz a pityókát székelyföldi gazdáktól vásárolná fel. A csíki gazdák üdvözlik a feldolgozóépítés hírét.
„Voltunk a polgármesterrel a Transgaznál, és az egyértelművé vált, hogy a régi árban már biztosan nem lehet kivitelezni a munkálatot. Felmerült az a lehetőség is, hogy egy már meglévő, de használaton kívül lévő állomást helyezzünk át Szentsimonba, mert ez jóval kevesebbe kerül, mint egy új megépítése. Erről küldünk az önkormányzattal közösen egy kérést a Transgazhoz, és
A 800 ezer lejt ugyanis biztosan nem tudják kifizetni, és még mindig csak a nyomáscsökkentő állomásról beszélünk, emellett azonban még rengeteg egyéb kell a hálózat teljes kiépítéséhez, ami hatalmas összegekbe kerül” – zárta Kovács.
Novemberben Marosvásárhelyen, Szatmárnémetiben és Kolozsváron is közönség elé lép a Figura Stúdió Színház, de a gyergyószentmiklósi nézőket sem tévesztik szem elől.
Elkezdte székelyföldi kampányát szerdán az RMDSZ a csíkszeredai Erőss Zsolt Arénában. A kampányrendezvényen a házigazda székelyföldiek mellett jelen voltak a szövetség székelyföldi, Brassó és Szeben megyékből érkező jelöltjei.
Végigzenélte a fesztiválszezont a legújabb gyergyószentmiklósi együttes a NÉKED, a fellépések mellett stúdióban is dolgoztak, most jelent meg az új daluk a Világoskék napfény.
A szászrégeni rendőrség két házkutatást hajtott végre egy büntetőügy keretében, amelynek középpontjában minősített rablási kísérlet áll. Elfogtak egy férfit, akit egy október 21-i bűncselekmény elkövetésével gyanúsítanak.
Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester és Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke elmondták meglátásaikat a parlament elé terjesztett, közigazgatási átszervezésről szóló USR-s törvénytervezet kapcsán.
A tanárok 1500 lej, a tanügyi kisegítő személyzet tagjai pedig 500 lej értékű szakmai utalványban részesülnek — adta hírül az Agerpres.
Előzetes letartóztatásba helyeztek egy férfit Maros megyében, aki a gyanú szerint szándékosan okozott egy nagy kárral járó tűzesetet – adja hírül a Maros megyei rendőrség.
Most leginkább a sürgős problémák megoldása, „tűzoltás” a fő feladat a gyergyószentmiklósi városházán. De már körvonalazódnak azok az irányvonalak, amelyek a következő években meghatározó módon átalakíthatják a város arculatát, hangulatát.
Kalandokat élnek meg, közösségbe kovácsolódnak, megismerik a Székelyföldet, nemzettudatukban erősödnek, edzettebbek lesznek – ilyen élményekben részesülhetnek azok a diákok részt vesznek a Székelyföldi bringás táborokban.
Lőgyakorlatot tart csütörtökön a kerekerdői hegyivadász alakulat – hívja fel a lakosság figyelmét Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
1 hozzászólás