Fotó: Pál Árpád
A népszokások, hagyományok őrzése mellett ezek megélése is fontos Oklándon, ahol idén ötödik alkalommal rendeztek néptánctábort a Homoród mente falvaiban élő gyermekeknek. A hagyományos tánclépéseket Magyarországról érkezett oktatót tanították.
2017. július 23., 18:372017. július 23., 18:37
Mintegy tíz faluból érkeztek gyermekek Oklándra, ahol a héten a Szamoskér testvértelepülésről érkezett néptáncoktatók tanították őket Küküllő menti és marosszéki táncokra. A testvértelepülés polgármesterének kezdeményezésére indult a program, melynek egyre nagyobb sikere van – mesélte lapunknak Kelemen Éva pedagógus, helyi főszervező. Az utóbbi időben arra lettek figyelmesek, hogy
Ezért nagy örömmel vették a kezdeményezést – tette hozzá Kelemen.
Fotó: Pál Árpád
A táborban a gyermekek az alapoktól kezdték a tánctanulást, így a hétéves gyermekektől a tizenhat esztendős kamaszig, két csoportban egy héten keresztül napi hat órányi munkával sajátíthatták el a hagyományos tánclépéseket. Az oktatók a Nyírség Néptáncegyüttes tagjai, táncművészeti főiskolát is végeztek, és mai napig aktív táncosok, művészetoktatási intézményben tanítanak. Így mind az oktatás, mind a tánc szerves része Éder Róbert, Bohács Brigitta, Talián Márk és Szegvári Laura életének.
Ugyanakkor a testvértelepülési kapcsolatnak köszönhetően huszonegy gyermeket a szamoskéri táborba is meghívtak, így még egy hétig Magyarországon is folytathatják az Oklándon megkezdett tanulást. Kelemen Éva azt is elmondta, hogy a tánctáboroknak köszönhetően az utóbbi időben egyre többen öltenek népviseletet a településen, idéntől heti rendszerességgel néptáncórákra is jártak a falubeli kicsik.
Fotó: Pál Árpád
Éder Róbert oktató tapasztalatai szerint évről évre nagyobb az érdeklődés. A táncban is fejlődnek, hiszen első évben a nagyobbak között is sok volt a csetlő-botló, mostanra már könnyebben táncolnak zenére,
„Látszik, hogy a vérükben van a tánc, mert az alapmotívumokat könnyebben megtanulják, mint például a magyarországiak. Nagyon jó kedvűek a gyerekek, fegyelmezettek, érződik rajtuk, hogy itt egészséges családi háttérrel rendelkeznek” – tette hozzá.
Fotó: Pál Árpád
Táborzáró gálaműsor
Telt házas gálaműsorral ért véget az egyhetes tábor, pénteken délután a helyi kultúrotthon színpadán több mint hatvan gyerek énekelt és táncolt. És ahogy egész hetén, most is a Kedves zenekar húzta a talpalávalót. Az előadáson a legkisebbek Küküllő menti, a nagyok marosszéki, az oktatók pedig kalotaszegi táncokat jártak.
Az időjárás függvényében Marosvásárhelyen a Tudor lakótelepen metszik a fákat a virágkertészet szakemberei. Míg előző években tanulmányozni lehetett, hogy hol vágják ki a fákat, idén erre nincs lehetőség.
A szél felerősödésére és hóviharokra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat huszonhárom megyére.
Szombaton reggel hét órakor véget ért az államelnök-választás első fordulójának kampányidőszaka.
Egy marosvásárhelyi családi otthonból eltávozott kiskorú lány eltűnéséről értesítették a Maros megyei rendőrséget.
A rendőrség közlekedési információs központjának (Infotrafic) tájékoztatása szerint szombaton reggel havazott és részlegesen hó borított több útszakaszt.
A szélsőséges időjárási jelenségek miatt bekövetkező áramszünet okán leállt a marosbisztrai vízmű, az ivóvízellátás több helységben szünetel. A borszéki Fontana Gyógyfürdő sem nyit ma, hasonló okok miatt.
Tűz ütött ki szombaton hajnalban egy székelyudvarhelyi tömbházban, tíz lakót evakuáltak.
Kovászna megyében kevés változás történt a nyári választásokhoz képest, vasárnap Sepsiszentgyörgyön Szemerja negyedieknek, az imecsfalvi és bibarcfalvi lakosoknak kell utánanézniük, hogy hol is kell szavazzanak.
Hargita megyében 292 szavazóhelyiségbe várják a választópolgárokat a vasárnapi elnökválasztáson. A megye szavazópolgárai számára közel 300 ezer szavazólapot nyomtattak ki az elnökválasztás első fordulójára.
szóljon hozzá!