Magyarként román egyenruhában

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

A rendőrakadémián tanulta meg, mit jelent a tisztelet és a fegyelem, de azt is, hogyan kell zoknit mosni, vagy mosdót takarítani. Cseh Csaba Marosvásárhelyen végzett az Unirea Főgimnázium magyar tagozatán, most másodéves a bukaresti Alexandru Ioan Cuza Rendőrakadémián. Úgy érzi, csak előnyére válhat az, hogy magyar anyanyelvű csendőrtiszt lesz belőle, és legfőbb vágya egyetem után Marosvásárhelyen dolgozni.

Hajnal Csilla (R)

2017. november 20., 06:382017. november 20., 06:38

2017. november 21., 12:032017. november 21., 12:03

Cseh Csaba mindig itthon, Marosvásárhelyen képzelte el az életét, sosem akart külföldön dolgozni. Nagybátyja tűzoltóként dolgozik, ő is az akart lenni, de mivel matek és fizika kellett volna a felvételihez, nem azt választotta érettségi után. A rendőri szakmán kezdett el gondolkodni, így talált rá a csendőrségre.

Látott egy videót, ami felkeltette az érdeklődését, és úgy érezte, a csendőröknek aktívabb, keményebb küldetéseik vannak, mint a rendőröknek.

Mivel nagyon jó volt történelemből, és ebből is kellett felvételiznie a román nyelvtan és az angol nyelv mellett, úgy döntött, megpróbál bejutni a bukaresti Alexandru Ioan Cuza Rendőrakadémia csendőrképző szakára.

Nehéz volt bejutni

Tavaly végzett a marosvásárhelyi Unirea Főgimnázium magyar tannyelvű osztályában. Az érettségire való készülődéssel párhuzamosan a rendőrakadémia felvételijére is készült, mégis az övé volt a legjobb érettségi átlag az osztályában.

A bukaresti felvételihez először össze kellett állítania egy vaskos dossziét, amely az okleveleken kívül önéletrajzot is tartalmazott, majd egy öt órás pszichológiai teszt következett a marosvásárhelyi rendőrségen. Geometriai, logikai kérdések voltak, majd kétszáz ismétlődő kérdés saját magáról, hogy leteszteljék, igazat mond-e

– mesélte lapunknak Cseh Csaba. Következtek az orvosi vizsgálatok, legalább tíz szakorvoshoz kellett elmennie, laborvizsgálatokat végezni, szemorvoshoz és bőrgyógyászhoz is volt. Ezután Bukarestbe ment beiratkozni, ahol szintén volt orvosi vizsga, aztán sportvizsga. „Ezen a négy kilós medicin ojnalabdát hét méterre kellett hajítanunk, a lányoknál ez két kilós volt.

Idézet
Következett az 50 méteres gyorsfutás, amit 7,2 másodperc alatt kellett teljesíteni, a lányoknak 8,2 másodperc alatt, utána pedig egy kilométeres kitartó szaladásból bizonyítottunk, ezt 3,45 másodperc alatt kellett megtenni.

Ezután következett az elmélet, külön könyvészetből kellett felkészülni, román történelemből minden kellett, aprólékosan kérték a dátumokat, összefüggéseket, angol nyelv és román nyelvtanból szintén minden kellett” – mondta a marosvásárhelyi fiatal.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Szótárral tanuló székelyek

Az Unireában jól ment a román, voltak román barátai, kiskorában egy román család is vigyázott rá, így jól megtanulta a nyelvet, de az itthoni romántudást nem lehet összehasonlítani az ottanival. Mint mondja, furcsa volt az elején, hogy az oltyánok nagyon gyorsan beszélnek.

Idézet
Egy szobában vannak erdélyiek, oltyánok, dobrudzsaiak, és nem lehet tudni, hogy kivel kerülsz össze, de segítőkészek a fiúk.

Vasárnap esténként, mikor mindenki visszamegy a bentlakásba, és hozza az otthonról felcsomagolt ételt, akkor közösen eszünk. Fontos, hogy

Idézet
Bukarestben nincs magyarellenesség, nem is tudják, hogy van ilyen. Nem is vették észre először rajtam, hogy magyar vagyok, ugyanúgy kezeltek mint mást. Pozitív dolog volt számomra, hogy a tanárok és a parancsnokok ugyanúgy viszonyultak hozzám, mint a többiekhez, sosem éreztették velem, hogy magyar vagyok.

Magyarként viszont többet kell tanulni, vannak székely kollégáim, akik nem tudtak románul, amikor bekerültek. Szótárral tanultak a vizsgákra, néha én is meg kell nézzek kifejezéseket, de egy év után jól megtanultak ők is, én pedig sokat bővítettem a szókincsem, már kezdek jogi nyelven is tudni. A csendőrségen három katonai és nyolc jogi tantárgyam van, hasonlít a jogi egyetemhez, de vannak katonai tárgyak: önvédelmet tanulunk, katonai kódexet, szabályokat – mondta el a rendőrakadémiára járó fiú.

Kifényezett bakanccsal

„Amikor odaérsz, van egy háromhetes felkészítő, amelyen megtanítanak arra is, hogy hogyan kell kimosnod a zoknidat, hat előtt öt perccel fel kell kelni, kimész tornászni, egész nap feladataid vannak, minden nap be kell vállalnod egy-egy épületrésznek a takarítását, van, hogy a folyosót, van, hogy a mosdót.

Idézet
Minden nap egyenruhában, kifényezett bakanccsal és borotvált arccal kell órára járni. Vannak feletteseid, meg kell tanulnod, hogy mi a tisztelet, mi a precizitás, fegyelem. Megváltoztat egy kicsit, de szerintem ennyi fegyelem kell mindenkinek az életébe. Én is úgy érzem, változtam, és egyáltalán nem bántam meg

– vallotta be a marosvásárhelyi fiatal.

Tavaly összesen kilenc hely volt meghirdetve a magyaroknak: a rendőrségen öt, a határőrségnél kettő és a csendőrségnél is két hely volt fenntartva számukra, plusz még néhány hely más kisebbségieknek, és külön a romáknak. A rendőrségi helyekre jelentkeznek a legtöbben, a magyaroknak fenntartott öt helyre 18-an, a határőrségnél senki, a csendőrségen pedig a marosvásárhelyi fiatal egyedül volt két helyre. Idén hat helyet hirdettek meg összesen a magyaroknak, de amikor legelőször hozták ezt a törvényt, akkor 13 hely volt fenntartva, viszont az igények csökkenésével, a meghirdetett helyek száma is csökkent. Tavaly jutott be először magyar lány az akadémiára, aki Szászrégenből jelentkezett, idén még kettő bejutott.

Hazajöhet a pályakezdő

„Az egyetem három év, utána van hat hónap felkészítő periódus, de miután lejár a három év, egy év jogi egyetemet is elvégzünk, mert elismerik az itteni jogi tantárgyakat, és egyéves képzés után kapunk jogi diplomát is. Ezután mesterizni kell, hogy tudjunk rangban fejlődni, legtöbben meg is csinálják ezt. Felsőfokú tiszt is lehetsz, de nehezebb a doktori, hiszen egészen újat kell kitalálni valamiből, de ha megvan a doktorid, akkor lehetsz tábornok is.

Idézet
Nekem a legfontosabb az, hogy egyetem után jussak vissza Erdélybe, utána pedig az, hogy haza, és kerüljek feljebb a ranglétrán. Előnyöm, hogy tudok magyarul, mert olyan helyre kerülök, ahol vannak magyarok is.

Nem mindenki kerül egyből ilyen helyre, aki végez, de mivel hiány van tisztekből és altisztekből is, most könnyen haza lehet kerülni.

Idézet
Sok magyar azt hiszi még ma is, hogy a rendőrnek románnak kell lennie Romániában. Amikor én fontolgattam a döntést, akkor is hallottam, hogy nem jó a nevem, nem fog sikerülni, de ez nem igaz, mert ugyanolyan esélyekkel indulunk, mint bárki más

– fogalmazott a marosvásárhelyi fiatal.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Tavasszal kell érdeklődni a megyei rendőrségnél, ott elmondják, hogy mikor kell jelentkezni a megyei kapitányságon, ahol adnak jelentkezési lapot, és kezdődhet a dosszié összeállítása. Nem számít az érettségi átlag, csak az oklevél, de ha az elméleti vizsgán ugyanakkora lesz az elért pontszám, mint egy másik jelentkezőnek, akkor számításba veszik a román érettségit, aztán az érettségi átlagot.

„Alhadnagyként végeznék, ez az első tiszti rang, csoportparancsnoki funkciót kapnék, ezzel hat embernek a felettese lennék. Vannak esetek, amikor szakaszparancsnoki tisztséget kapsz, ez 30 embernek a felettesét jelenti, a csendőröknél katonai rangokat használnak, a rendfenntartásban dolgoznék” – mondta.

Hiány van tisztekből és altisztekből is,

a kolozsvári meg a câmpinai rendőraltiszti iskolát két évről kilenc hónapra rövidítették, ez négy hónap elméletet, három hónap gyakorlatot jelent.

Ez nagy esély, mert egy altiszti pálya is nagyon kiváltságos, jó egy fiatal, de akár egy középkorú számára is – véli Cseh Csaba. Mint kifejtette, az a legjobb ebben az egyetemben, hogy miután elvégezted biztos munkahelyed van, ha nem kerülsz haza rögtön, akkor lakást biztosítanak, sosem kell félned attól, hogy nem lesz fizetésed.

Egy kezdő tiszti fizetés szakosodástól függően 3–4 ezer lej között mozog, az altiszti 2800 és 3300 között, náluk stagnál kicsit, de a tisztek hamarabb fejlődhetnek rangban meg funkcióban.

Cseh Csaba minden hétvégén haza jöhet, és jön is. Tavaly hétköznaponként csak heti egy délután mehetett ki a városba, de idéntől minden délutánja szabad, viszont este fél tízre vissza kell érnie a bentlakásba. Plusz szabadnapokat is kaphatnak, ha plusz feladatokat vállalnak be. Csaba az egyetem udvarán lévő hatalmas rózsakert metszését vállalta el, így többször kapott már szabadnapokat a hétvégéken kívül, amikor mindig haza jön családjához, ahogy most is tette.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 05., szombat

Csónakból helikopterbe: többen megsérültek egy dunai balesetben

Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.

Csónakból helikopterbe: többen megsérültek egy dunai balesetben
2025. július 05., szombat

Az utolsó fotó a meggyilkolt motoros telefonjáról – így tálalja a román sajtó a kiszivárgott felvételt

Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.

Az utolsó fotó a meggyilkolt motoros telefonjáról – így tálalja a román sajtó a kiszivárgott felvételt
2025. július 05., szombat

Külön világ: akiknél 5000 euró az átlagnyugdíj, és már ötvenéves koruk előtt nyugdíjba mehetnek

Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.

Külön világ: akiknél 5000 euró az átlagnyugdíj, és már ötvenéves koruk előtt nyugdíjba mehetnek
2025. július 05., szombat

Tüntetésre gyűltek össze Parajdon

Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.

Tüntetésre gyűltek össze Parajdon
Tüntetésre gyűltek össze Parajdon
2025. július 05., szombat

Tüntetésre gyűltek össze Parajdon

2025. július 04., péntek

Jóváhagyta a kormány deficitcsökkentő intézkedésekre vonatkozó törvénytervezetet

Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.

Jóváhagyta a kormány deficitcsökkentő intézkedésekre vonatkozó törvénytervezetet
2025. július 04., péntek

CES: a deficitcsökkentő intézkedések csökkentik a polgárok vásárlóerejét

A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).

CES: a deficitcsökkentő intézkedések csökkentik a polgárok vásárlóerejét
2025. július 04., péntek

Online időpontfoglalás a nyugdíjpénztárnál

Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.

Online időpontfoglalás a nyugdíjpénztárnál
2025. július 04., péntek

Bűnvádi feljelentést tettek a Kis-Küküllőn bekövetkezett ökológiai katasztrófa miatt

Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.

Bűnvádi feljelentést tettek a Kis-Küküllőn bekövetkezett ökológiai katasztrófa miatt
2025. július 04., péntek

A kormányfő ismertette a deficitcsökkentő csomag elfogadásának ütemtervét

Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő csomag a pénteki kormányülésen való jóváhagyását követően a parlament elé kerül.

A kormányfő ismertette a deficitcsökkentő csomag elfogadásának ütemtervét
2025. július 04., péntek

Forró és száraz júliust vetít előre a négyhetes előrejelzés

Július nagy részében az ilyenkor megszokottnál melegebb és szárazabb idő várható országszerte, valamivel több csapadékra csak jövő héten számíthatunk – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat július 7-től augusztus 4-ig érvényes előrejelzéséből.

Forró és száraz júliust vetít előre a négyhetes előrejelzés