Dr. Kovács Rozália: fontosak a visszajelzések, mert azok adnak erőt, lelkesítést a további munkához
Fotó: Sándor Csilla
A Madéfalván praktizáló Kovács Rozália háziorvos nyerte Az év praxisa a Kárpát-medencében pályázat első díját a jelölt határon túli orvosok közül. A szakember bevallása szerint a páciens-orvos jó kapcsolat kialakításához elengedhetetlen a kölcsönös bizalom, hogy a páciensek érezzék, az orvos figyel rájuk, követi a sorsukat.
2017. szeptember 19., 12:222017. szeptember 19., 12:22
Hetedik alkalommal hirdette meg Az év praxisa a Kárpát-medencében pályázatot a magyarországi Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ).
A jelöltek között egyaránt voltak magyarországi, felvidéki, kárpátaljai, erdélyi és vajdasági magyar háziorvosi praxisok. Az ajánlások közül a bírálóbizottság választotta ki a 10-10 legjobb (magyarországi és határon túli) történetet, illetve praxist. A végső sorrendet viszont az evpraxisa.hu internetes portál olvasói és szavazói döntötték el – mintegy kilencvenezer voks érkezett a jelöltekre – olvasható az említett honlapon.
Mint arról a rangos díjban részesült háziorvos érdeklődésünkre beszámolt, meglepte a jelölés, de
– két hét alatt összesen mintegy ötezer voks érkezett a praxisára. A díj számára egy elismerés, ugyanakkor egy elégtétel is. Kiemelte, minden orvos számára fontosak a visszajelzések, mert azok adnak erőt, megerősítést és lelkesítést a további munkához. Meglátása szerint
S habár naponta mérlegelni kell, ha most kellene szakmát választania, akkor sem döntene másképp, mert szereti, amit csinál.
Fotó: Sándor Csilla
A 24 éve Madéfalván rendelő doktornő szerint a páciens-orvos jó kapcsolat kialakításához elengedhetetlen a kölcsönös bizalom, a pozitív hozzáállás, hogy a páciensek érezzék, az orvos figyel rájuk, követi a sorsukat. Ezt persze nem könnyű összeegyeztetni a bürokratikus adminisztratív munkával, hiszen az rendszerint elveszi az időt a betegtől. Ő maga ezt úgy oldja meg, hogy azokat az adminisztratív tennivalókat, amelyeket nem szükséges a beteg jelenlétében elvégezni, azokat munka után, hétvégén otthon végzi el. Az elmúlt években több generációt is megismert, s jó érzés számára, hogy megbíznak benne páciensei, így tudja, milyen problémák adódnak egy-egy családnál.
Egyébként naponta általában 20-25 beteget fogadnak, de „járványos” időszakban akár napi 40-50 páciens is felkeresi a rendelőt.
Dr. Kovács Rozália kitért arra is, hogy a pályázat a családorvosi hálózat fejlesztését is célul tűzte ki, így az elismerés mellett egy hordozható EKG készüléket is kapott, aminek nagyon örül. Még nem üzemelték be az eszközt, de mindenképp hasznos lesz, segítséget jelent munkájukban, főként hogy hordozható eszközről van szó.
További díjazottak
Az év praxisa pályázat első tíz határon túli helyezettje között a madéfalvi háziorvos mellett további csíkszéki és udvarhelyszéki orvosok is bekerültek. Határon túli nyertesek: 1. Dr. Kovács Rozália – Mádéfalva, 2. Dr. Nuszer Zoltán – Oklánd, 3. Dr. Bokor Márton – Csíkszereda, 4. Dr. Baksa Géza/Nagydobrony – Kárpátalja, 5. Dr. Matus Mária/Dunaszerdahely – Szlovákia, 6. Dr. Gaál Géza/Beregszász – Kárpátalja, 7. Dr. Váradi István – Farkaslaka, 8. Dr. Megyeri Melinda/Nagypalád – Kárpátalja, 9. Dr. Dicska Viktor/Csongor – Kárpátalja, 10. Dr. Dolán Rózsa/Magyarbél – Szlovákia. Emellett a magyarországi első helyezett Dr. Ávéd János is székelyföldi felmenőkkel rendelkezik. Mint ismeretes, a díj által olyan háziorvosok és nővérek munkáját ismerik el, akik a szakmaiság mellett emberséggel, empátiával is közelednek pácienseik felé.
A Székely Nemzeti Múzeumban az alapító, Csereyné Zathurecky Emilia tiszteletére nyílt kiállítás Újjászületünk! – Csereyné 200 címmel hétfőn. Mint elhangzott: Zathureczky Emília most boldog lehet odafönt, hiszen ez az egyetlen „gyermeke”, aki túlélte őt.
Csak könnyebb sérüléseket szenvedett az a két személy, akik egy haszongépjárműben utaztak, amikor az felborult hétfőn este Mezőbánd közelében – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Román Nemzeti Bank (NBR) a korábbi 4 százalékról 4,9 százalékra módosította a 2024 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, és 2025 végére 3,5 százalékos inflációra számít – közölte hétfői sajtótájékoztatóján Mugur Isărescu.
Első házként elfogadta hétfőn a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint balesetokozás esetén harmadával nő a járművek tiltott átengedésének büntetési tétele; ha a baleset áldozatokat követel, szintén egyharmaddal nő a büntetési tétel.
A járművében rekedt, ám mostanra sikerült kiszabadítani azt a nőt, akik Marosszentkirályon balesetezett hétfőn délután – közli a Maros megyei tűzoltóság. Jelenleg félsávos útlezárás van a helyszínen.
Befejeződött a gyergyószéki településeken az új önkormányzatok megalakítása, Ditróban és Szárhegyen új személyek kerültek az alpolgármesteri tisztségbe.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további ezer kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter.
Személyes szabadság korlátozásának bűntette miatt előzetes letartóztatásba helyeztek három férfit november 10-én, akik két nappal korábban egy országúton haladó taxiból rángattak ki, majd tartottak fogva egy nőt.
A kedvezőtlen időjárás miatt kedden 8 órától lezárják a forgalmat a 7C jelzésű országút (Transzfogarasi út) Piscul Negru menedékház és Bilea-vízesés közötti szakaszán – tájékoztatott hétfőn a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR).
A kopóréteg-aszfalt is rákerült a Korond és Pálpataka között lévő, közel kilenc kilométeres községi útra, továbbá mindkét településen megújult egy-egy iskola – ezeknek örülhetett hétfőn a helyi közösség.
szóljon hozzá!