A csíkszeredai városháza homlokzatán már nincsenek ott a vitatott zászlók. Tiltott jelképhasználat
Fotó: Gecse Noémi
Eltűntek a székely és városzászlók a csíkszeredai városháza homlokzatáról, és ugyanez fog történni a Városháza felirattal is – a Dan Tanasă vezette egyesület által indított pereket lezáró jogerős bírósági döntések végrehajtása folyamatban van. Kiderült az is, hogy az Emberi Jogok Európai Bíróságán sincs lehetőség jogorvoslatra, a helyi önkormányzat ezért alternatív lehetőségeket keres a nemzeti jelképek megjelenítésére.
2018. április 13., 12:222018. április 13., 12:22
Bejelentés nélkül tűntek el a székely és városzászlók a csíkszeredai városháza homlokzatáról, ahol a román trikolór és az Európai Unió csillagos lobogója maradt – az eltávolításért pert indító Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) csak az utóbbiak kitűzését nevezte törvényesnek a bírósághoz 2015-ben benyújtott keresetében. A per folyamatáról többször beszámoltunk, a Hargita Megyei Törvényszék után a Marosvásárhelyi Ítélőtábla jogerősen 2016 decemberében döntött az egyesület javára. A zászlók viszont tavaly a helyükön maradtak, mivel a felperes egyesület által megbízott végrehajtói iroda által elindított kényszervégrehajtási eljárást Csíkszereda polgármestere bírósági úton támadta meg, és elérte ennek érvénytelenítését.
A zászlókat néhány napja vették le, és Füleki Zoltán alpolgármester szerint ehhez az is hozzájárult, hogy elutasító választ kapott a zászlóperekkel kapcsolatban a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságától. Füleki magánszemélyként kezdeményezte a városháza tanácstermében, illetve homlokzatára kitűzött székely és városzászlók elleni perekbe történő beavatkozást, annak érdekében, hogy a város számára kedvezőtlen bírói döntések esetén jogorvoslatért az európai emberjogi bírósághoz fordulhasson. Most kiderült, erre nincs lehetőség,
Az alpolgármester megemlítette, nyilvánvaló volt, hogy a jogerős bírósági végzések végrehajtása elleni fellebbezés csak időnyerést jelent, és a zászlók levételét nem tudják megakadályozni. Azt is elmondta,
amely szintén az ADEC által jogerősen megnyert per következtében nem maradhat az épület homlokzatán.
Fotó: Gecse Noémi
A harmadik elveszített per a Városi Művelődési Ház közelében elhelyezett rúdra felvont székely és városzászlókra vonatkozik, ezeket is le fogják venni – tudtuk meg. Füleki azt mondta, akárcsak a városházi tanácsterem esetében, ahol a zászlók eltávolítása után kihúzható (roll up) bannereken tért vissza a magyar, székely és a város lobogója, ebben az esetben is
Székelyföld más ország?
A Dan Tanasă vezette egyesület által a Hargita Megyei Törvényszékhez benyújtott keresetlevél szóhasználata szerint a „Székely Nemzeti Tanács székely zászlóként is ismert” lobogóját törvénytelenül tűzték ki a városháza homlokzatára, akárcsak a két, „piros csíkos fehér zászlót”, amelyet Csíkszereda zászlójaként ismernek. A zászlók levételét a 2001-ből származó 1157-es kormányhatározat, illetve az 1994-ből származó 75-ös törvény előírásaira alapozva kérték, kiemelve, hogy más országok lobogóit csak román zászlóval együtt, hivatalos látogatások, ünnepségek, nemzetközi fesztiválok alkalmával szabad kitűzni. Májai László, a várost a városháza homlokzatán lévő zászlók eltávolításának végrehajtása elleni perben képviselő ügyvéd korábban leszögezte, annak ellenére, hogy a székely zászló nem más ország zászlaja, a bíróság döntést hozott, és besorolták abba a törvénycikkbe, amely azt szabályozza, hogy mikor lehet kitűzni más országok zászlaját – azaz a bíróság hozzáadott a törvényhez, viszont ezt nem teheti meg, csak a törvényhozó. Mint már beszámoltunk róla, idén három pert is indított az ADEC Ráduly Róbert Kálmán ellen, azt kérve a Hargita Megyei Törvényszéktől, hogy Csíkszereda polgármesterét kötelezzék a bruttó minimálbér 20 százalékának megfelelő bírság kifizetésére minden nap késlekedésért, a három jogerős bírósági ítélet végrehajtásának elmulasztása miatt. A pereket ezután tárgyalják.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
5 hozzászólás