A Székely házaspár. Progamokkal, házias ételekkel és szeretettel várják a vendégeket
Fotó: Gecse Noémi
Több ezer szálláshely várja pünkösdre a zarándokokat, akik a világ minden részéről érkeznek a csíksomlyói búcsúra. Pünkösd hetében a csíksomlyói Székely Szállás fogadóba látogattunk megnézni, hogyan készülnek a vendégek fogadására, és mit keresnek leginkább a hozzájuk betérők.
2017. június 02., 17:592017. június 02., 17:59
Tíz éve kínál szálláshelyet a Székely család zarándokok számára a pünkösdi és a nyári időszakban. Noha házukat nem panzióként építették, az évek során úgy döntöttek, vendégfogadásra alkalmas szobákat is kialakítanak, így jelenleg 12 személyt tudnak kényelmesen elszállásolni.
– magyarázza a háziasszony, Székely Ibolya. Férje, Csaba hozzátette, az évből csak négy hónapot tudnak nyitva tartani, a többi nyolc hónap nem számít szezonnak. „Annyira fel van telve szálláshellyel a vidék, hogy nehéz lépést tartani. Önmagában a szállás már nem elég. Programot kell biztosítani a vendégeknek.”
„Bükkhegyes, Szörcse puszta, felmegyünk a Kolos-tetőn, hátraviszem őket a Szellőre, ott ebédelünk. Majd átmegyünk a Gyimesek felé, Pogány-havas, Széphavasra, ott még piknikezünk egyet. Ezek a helyek többnyire csak terepjáróval közelíthetők meg, de esős, sáros időben még a terepjáró is elakad. Van egy lovaskocsink is, kérek kölcsön lovat hozzá ilyenkor, azt is nagyon szeretik a vendégek. Mivel én kapufaragó is vagyok, egyik-másik vendég a faragást is szívesen kipróbálja” – mesélte Székely Csaba.
Mint mondták, noha hallották, hogy vannak helyek, ahol felviszik a szálláshely árát a pünkösdi időszakra, ők nem szokták. Nem ebből élnek, de mégis segítség, az ilyenkor kapott összegből fát tud venni. Ugyanakkor azért sem emelik az árakat, mert a visszajáró vendégek már barátként érkeznek.
A háziasszony elmondta, a panzió megnyitásának első éveiben nagyon igyekezett, hogy minden tökéletes legyen.
Fotó: Gecse Noémi
„Bejelentkezett egy ügyvéd, aki az élettársával jött. Szépen megterítettem, feltálaltam a kétfogásos ebédet, de láttam, hogy olyan furcsán néz, kérdeztem, hogy mi a probléma. Mondta, hogy engedjem meg, hogy bejöjjön a konyhába, és ő merítse ki a fazékból a levest, és ott a konyhában velünk együtt ebédeljen. A férjem is vette a lapot, elővette a finom szilvapálinkáját, kezdtünk beszélgetni, és egy szép barátság alakult ki közöttünk. Mondta, hogy nem azért jött, hogy őt kiszolgálják, hanem hogy otthon érezze magát. Azóta is tartjuk a kapcsolatot. De ugyanígy sok barátság alakult ki a tíz év során. Általában vendégként jönnek és barátként térnek vissza” – fogalmazott Ibolya.
A vendégeik Magyarországról, Amerikából, Svédországból, Dániából érkeznek, de román vendégeik is vannak Bukarestből, Temesvárról, Besztercéről. Akik pünkösdkor jönnek, általában nagyon vallásosak, részt vesznek a miséken, a virrasztáson, a napköszöntőn a nyeregben.
– osztotta meg velünk a háziasszony. Mint mondta, amióta vendégeket fogadnak, sajnos nem tud kimenni a búcsúcs szentmisére, csak a tévében nézi ebédfőzés közben. A férje a pünkösdi rendezői testületben tevékenykedik negyedik éve, ilyenkor reggel nyolc órától már fent van a nyeregben, ezúttal péntek estétől szombat reggelig teljesít szolgálatot a kegytemplom előtt.
Kérdésünkre, hogy milyen ételekkel készülnek ilyenkor, elmondták,
„Nem kell nekik narancsos vagy ananászos hókuszpók. Szerdán megtöltöm a káposztát, csütörtökön azzal fogadjuk az érkezőket. Sütök tésztát és kürtös kalácsot. Csütörtökön frissen készül a zöldség- vagy húsgombócleves, esetleg parasztcsorba. Másnapra házi kakasból készült levest és sültet készítek. Minden napra megvan a menü, reggelire hagyományos túrós puliszka, tojásrántotta, házi kenyér, srégen vágott kolbász. Bebizonyosodott, hogy hiába tálaljuk fel nekik az üzletben vásárolt szalámit, sonkát, otthagyják. Inkább a házi ételeket kedvelik. Szeretik a juhsajtot, Csaba kimegy az esztenára, onnan hozza, abból gyúrok túrót, töltök paprikát vele. Nagyon szeretik a teát is, kérik is, hogy az általunk gyűjtött gyógyfüvekből készítsem nekik. Kedvelik a házilag készült lekvárt, a kokojzát, hecserlit. De el szokták mondani, hogy leginkább azért jönnek, mert itt olyan közvetlen beszélgetésekben van részük, ami máshol már nagyon nem jellemző” – foglalta össze a háziasszony.
Maláriával diagnosztizáltak egy bukaresti férfit – közölte csütörtökön az egészségügyi minisztérium.
Az alpolgármesternek fontos feladatai vannak a kisebb községekben is, nem róluk kellene lemondani, hanem inkább a tanácsosok számát kellene csökkenteni – javasolja a Romániai Községek Országos Szövetsége, a kormány megszorító intézkedéseire reagálva.
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Egyfeszt összművészeti fesztivált idén július 31 és augusztus 3. között tartják Gyergyószentmiklóson. Mutatjuk a fellépőket.
A Saul fia című film főszereplője, Röhrig Géza költőként mutatkozik be július 16-án, szerdán 18 órától a marosvásárhelyi Kandaké kávézóban, a Bernády tér 3. szám alatt.
A romániai európai parlamenti (EP-) képviselők közül nyolcan szavazták meg csütörtökön az Ursula von der Leyen és az Európai Bizottság ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt, ketten tartózkodtak, 12-en ellene szavaztak, 11-en pedig nem vettek részt.
Átadták a forgalomnak csütörtök délután az észak-erdélyi (A3-as) autópályát az 1-es országúttal Tordatúr közelében összekötő gyorsforgalmi utat.
Befogták az egyik bocsát annak az anyamedvének amelyet a napokban lőttek ki, miután az megölt egy motorost a Transzfogarason – közölte Facebook-oldalán a környezetvédelmi minisztérium.
Kenőpénz elfogadásán érték tetten az ügyészek csütörtökön a bukaresti Floreasca kórház egyik ortopéd szakorvosát – értesült az Agerpres ügyészségi forrásokból.
Július 13. és 27. között ünnepli 15. születésnapját a Csíki Jazz Fesztivál. Idén az emlékezés és a világzene jegyében zajló eseménysorozat világszínvonalú fellépőkkel, tehetségkutatóval, gyerekprogramokkal és közösségi örömzenéléssel várja a közönséget.
szóljon hozzá!