Fotó: Iochom Zsolt
Kiosztotta vasárnap Csíkszeredában idei emlékdíjait a helyi Németh Géza Egyesület. A szervezet két olyan pedagógust és az általuk javasolt tanítványokat díjazta, akik kiemelkedő tevékenységükkel hozzájárultak a magyar kultúra ápolásához, megmaradásához.
2011. január 23., 16:062011. január 23., 16:06
2011. január 23., 21:502011. január 23., 21:50
A csíkszeredai református templomban, a vasárnapi istentisztelet után tartotta a Németh Géza-emlékdíj átadási ünnepségét a csíkszeredai Németh Géza Egyesület. A szervezet elnöke, Csikós Klára beszédében a Magyar Kultúra Napjáról és a Himnusz keletkezéséről, jelentőségéről beszélt, majd Kisgyörgy Borbála mutatta be Németh Géza és a róla elnevezett csíkszeredai egyesület tevékenységét.
Ismertette, az egyesületet a csíkszeredai volt Ady Endre Általános Iskola pedagógusközössége hozta létre a budapesti Reménység Sziget megálmodója és működtetője, Németh Géza református lelkész egyénisége és szellemisége előtti tisztelgésül. Az egyesület évente kiosztja – a Magyar Kultúra Napjához legközelebb eső alkalommal – a Németh Géza-emlékdíjat, azzal a céllal, hogy a figyelmet a pedagógusokra, a magyar kultúra ápolására, Németh Géza emlékére fordítsák. A díj pénzbeli részét Sógor Csaba EP-képviselő, a díjjal járó művészeti alkotást pedig Xantusz Géza csíkszeredai képzőművész ajánlotta fel.
Idén dr. Papp Kincses Emese és tanítványa, Ambrus Attila, valamint Beder Tibor és tanítványa, Szebeni Márton Enikő részesült az emlékdíjban. Dr. Papp Kincses Emese laudátora, Bajna György újságíró úgy vélte, a szó kevés dr. Papp Kincses Emese méltó dicséretéhez, de szerencsére élete, eredményei önmagáért beszélnek. A laudátor a díjazottnak a gyergyóalfalvi középiskolában töltött éveiről kiemelte, színdarabok, irodalmi estek, író-olvasó találkozók, művészettörténeti előadások által csigázta fel a gyerekek érdeklődését az irodalom iránt és nem feledkezett meg soha a személyes példaadásról sem. Későbbi tevékenységéből kiemelte az egyetemi tanári munkát, az írói, alkotói tevékenységet.
Dr. Papp Kincses Emese könnyekig meghatódva köszönte meg Bajna György szavait. Azt mondta, megtiszteltetés számára a díj, amelyről úgy érzi, hogy az nem csak neki szól, hanem vele együtt annak a sok ezer magyar tanítónak, akinek életcélja a tanítás, jellemzői pedig a becsület, tisztaság, magyarságtudat. A tanító célja a léleképítés – mondta dr. Papp Kincses Emese. Úgy vélte, a tanító, a tanár csak a kezdet, a diák a folytatás, bemutatva Ambrus Attilát, egykori tanítványát, aki vele együtt részesült az elismerésben. Elmondta, kezdő fiatal tanárként Gyergyóalfaluban tűnt fel neki az akkori kisfiú értelemtől, érdeklődéstől csillogó tekintete, és később egész pályája során ezt a fényt kereste a diákok szemében. A kisfiú olyan felnőtté vált, akire tanárként és emberként is büszke lehet – mondta dr. Papp Kincses Emese. Kiemelte, Ambrus Attila a csíkszeredai Székely Károly Szakközépiskola oktató-mestereként nemcsak szakmát tanít hozzáértéssel és türelemmel, hanem a magyar kultúra és a magyarságtudat ápolását is feladatának tekinti. Dr. Papp Kincses Emese a kitüntetés pénzdíját Ambrus Attilának adta, hogy ő adja tovább egy olyan vidéki tanítványának, akinek szemében ugyanaz a fény csillog, ami hajdan az övében is megfogta.
Beder Tibor életpályáját Deáky András nyugalmazott gyimesbükki tanár mutatta be, ismertetve a fáradhatatlanul, hivatástudattal végzett hosszú életutat, annak pedagógusi, főtanfelügyelői, természetjárói, közéleti szereplői szakaszait. A laudátor beszélt Beder Tibor első törökországi zarándoklatáról, amelyet sok más követett, igazi kapcsolatépítéssel a két nép között, civil szervezetekben kifejtett tevékenységéről, így a Julianus Alapítvány alapításáról, vezetéséről, valamint írói munkájáról is, amelynek legújabb termését a szerző épp tegnap reggel fejezte be. Köszönjük, amit tettél, magyarként, emberként, jó barátként – mondta befejezésül.
Beder Tibor köszönőszavaiban azt mondta, a világ legtermészetesebb dolgának tartja azt, amiért a díjat kapta, tehát szolgálni egy népet, szolgálni magyarságunkat. Ezért a Székelyföldért érdemes harcolni – summázta. Kiemelte, az eredmények eléréséhez társakra van szükség, és köszönetet mondott segítőinek, elsősorban feleségének, Beder Rozáliának. Vele együtt díjazott tanítványát, Szebeni Márton Enikőt Beder Tibor a volt tanítvány korabeli gondolatai által mutatta be, megőrizte ugyanis több időszakból is a diákok jövőbeni elképzeléseit kutató kérdéseire adott válaszokat. A díjazott tanítvány így szembesülhetett érettségi előtti, valamint a tíz éves találkozón megfogalmazott terveivel, amikor szerethető munkát és boldog családi életet kívánt a jövőtől, valamint azt, hogy sikerüljön embernek maradni minden körülmények között.
Beder Tibor elmesélte, a 80-as években büntetésként el akarták helyezni Csíkszeredából, volt tanítványa pedig osztálytársai élén a tanfelügyelőségre ment, és ott tiltakozott a döntés ellen, amelyet enyhítettek is ennek hatására. Az akkori időkben példás bátorságról uralkodó tettet végrehajtó tanítvány jelenleg kétgyermekes családanya, aki Csíkszeredában végez irodai munkát. Beder Tibor szerint ő és volt osztálytársai, akik az egész Csíki-medencéből kerültek össze az akkori 2-es építészeti líceumba, a székelység gerincét képviselik, itthon dolgoznak, gyermekeiket magyar iskolákba járatják, eljárnak a csíksomlyói búcsúba, megtöltik templomainkat. Elégedett, egészséges székely identitásuk van – mondta Beder Tibor, aki az Apadó Fájdalom című könyvével ajándékozta meg volt tanítványát. Szebeni Márton Enikő köszönő szavaiban azt mondta, mindig büszke volt, amikor kimondhatta tanítómestere nevét.
Május utolsó hétfőjén kezdődik a beiratkozás a csíkszeredai bölcsődébe, a szükséges iratcsomót május 26–30. között nyújthatják be a szülők.
Az eredetileg kétsávosnak elképzelt nyugati elkerülőút csíkszeredai szakasza négysávos lesz, csak a Csíkrákosig tartó részén szűkül vissza kétsávosra. A beruházás egyik kihívása az érintett földterületek kisajátítása.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
szóljon hozzá!