A teljes kiőrlésű lisztből készült keksz száraz és ízetlen
Fotó: Haáz Vince
Penészes kifliket, rothadt almákat, ehetetlen kekszet kaptak a pénteken záruló iskolai évben a diákok. Maros és Hargita megyében is számos gondot, elégedetlenséget jeleztek idén a tej-kifli program lebonyolításával kapcsolatban. A rossz hír az, hogy a legtöbb helyen még a következő tanévben is ugyanazok a cégek, szolgáltatók fogják biztosítani a termékeket, amelyek most szállítanak, így semmi garancia nincs arra, hogy a problémák megoldódnak.
2019. június 14., 11:292019. június 14., 11:29
2019. június 14., 11:302019. június 14., 11:30
A tej-kifli program azzal a nemes céllal indult, hogy azoknak az óvodás és iskolás korú gyermekeknek is jusson tízórai, akik nehéz körülmények között élnek. Segítséget jelenthetett volna ez minden szülőnek, hiszen ha ízletes a kifli vagy a keksz és a tej, illetve joghurt, akkor helyettesíthette volna az otthonról hozott tízórait. Az elmúlt években azonban kiderült:
Mint a Székelyhon kérdésére Borboly Csaba, a Hargita Megyei Tanács elnöke elmondta, a programra vonatkozó, 2018 júniusában megjelent törvény alapján a gyerekeknek hetente ötször kell péktermékeket, kétszer gyümölcsöt, kétszer tejet és egyszer tejterméket biztosítani. Az Európai Unió által finanszírozott program kedvezményezettjei az óvodások és az 1–8. osztályos tanulók.
Hargita Megye Tanácsa a péktermékeket és a tejet egy 2016-os, közbeszerzési eljárás nyomán megkötött szerződés alapján biztosíttatja 2020-ig. Ennek értelmében
A megyei tanácselnök kiemelte: a 2018–2019-es tanévben rengeteg panaszt kaptak a péktermékek minőségére, szavatosságára és szállítására vonatkozóan. Ezek többnyire a Kolozs megyei, tordai székhelyű Logistic Media Pop Art Kft. termékei voltak.
„A hivatalos vizsgáló szervek (a fogyasztóvédelmi hatóság és az élelmiszer-biztonsági igazgatóság) is alátámasztották az iskolák és a szülők által bejelentett minőségi és szavatossági problémákat. Ezek orvoslása érdekében azokon a területeken, ahonnan a panaszok érkeztek, többszöri figyelmeztetés után felbontottuk a szerződést az illető céggel. A szerződésbontásokat próbáltuk úgy ütemezni, hogy ne a gyerekek lássák ennek a kárát. A licitet újra meghirdettük a hivatalos közbeszerzési oldalon, ami által helyi cégekkel kötöttünk szerződést, így megoldódtak a fent említett panaszok” – összegzett Borboly.
Maros megyében egy idén kötött szerződés értelmében egyebek mellett teljes kiőrlésű lisztből készült kiflit és kekszet kaptak a gyermekek. A termékek kiosztását követő első napokban a szülők, diákok, tanárok jelezték, hogy
A Maros megyei önkormányzathoz is számos panasz érkezett, amelyeket továbbítottak az élelmiszer-biztonsági igazgatósághoz és a fogyasztóvédőkhöz, illetve a népegészségügyi igazgatósághoz. Lukács Katalin, a megyei tanács sajtószóvivője érdeklődésünkre elmondta,
ott ideiglenesen helyettesítették azt más cég termékével, majd a kivizsgálás után, amikor már újra megfelelő minőségűek voltak a kiflik, ismét azokból kaptak a gyermekek.
Mivel a kekszet és kiflit gyártó cég Kolozs megyei, a Maros megyei élelmiszer-biztonsági szakemberek nem tudják megvizsgálni a gyártási körülményeket, csak a címkén feltüntetett adatok alapján ellenőrzik a termékeket. Elismerték, elképzelhető, hogy a feltüntetett alapanyagokból készült termék nem felel meg a gyermekek ízlésének, elvárásának, de valószínűsítik, hogy a cég csak így fér bele a 0,57 banis egységárba – ennyit fizetnek ugyanis egy kifliért vagy egy csomag kekszért.
Az iskolások és óvodások számára elkezdődik pénteken a tizenkét héten át tartó nyári vakáció. A 2019–2020-as tanév szeptember 9-én kezdődik, és harmincöt hetes lesz – írja az Agerpres hírügynökség.
Az alma minőségére vonatkozóan is kaptak reklamációkat, és helyszíni ellenőrzéseken vizsgálták meg a szállítmányokat. Ennek nyomán nem osztották ki a diákoknak azokat az almákat, amelyek nem voltak épek, tiszták.
Maros megyében Nyárádszereda az egyedüli település, ahol az óvodások és iskolások helyi pékség termékeit kapták minden hétköznapon. Itt az idei tanévben sokszor még langyos kiflit fogyaszthattak tízóraira a diákok.
Maláriával diagnosztizáltak egy bukaresti férfit – közölte csütörtökön az egészségügyi minisztérium.
Az alpolgármesternek fontos feladatai vannak a kisebb községekben is, nem róluk kellene lemondani, hanem inkább a tanácsosok számát kellene csökkenteni – javasolja a Romániai Községek Országos Szövetsége, a kormány megszorító intézkedéseire reagálva.
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Egyfeszt összművészeti fesztivált idén július 31 és augusztus 3. között tartják Gyergyószentmiklóson. Mutatjuk a fellépőket.
A Saul fia című film főszereplője, Röhrig Géza költőként mutatkozik be július 16-án, szerdán 18 órától a marosvásárhelyi Kandaké kávézóban, a Bernády tér 3. szám alatt.
A romániai európai parlamenti (EP-) képviselők közül nyolcan szavazták meg csütörtökön az Ursula von der Leyen és az Európai Bizottság ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt, ketten tartózkodtak, 12-en ellene szavaztak, 11-en pedig nem vettek részt.
Átadták a forgalomnak csütörtök délután az észak-erdélyi (A3-as) autópályát az 1-es országúttal Tordatúr közelében összekötő gyorsforgalmi utat.
Befogták az egyik bocsát annak az anyamedvének amelyet a napokban lőttek ki, miután az megölt egy motorost a Transzfogarason – közölte Facebook-oldalán a környezetvédelmi minisztérium.
Kenőpénz elfogadásán érték tetten az ügyészek csütörtökön a bukaresti Floreasca kórház egyik ortopéd szakorvosát – értesült az Agerpres ügyészségi forrásokból.
Július 13. és 27. között ünnepli 15. születésnapját a Csíki Jazz Fesztivál. Idén az emlékezés és a világzene jegyében zajló eseménysorozat világszínvonalú fellépőkkel, tehetségkutatóval, gyerekprogramokkal és közösségi örömzenéléssel várja a közönséget.
1 hozzászólás