A teljes kiőrlésű lisztből készült keksz száraz és ízetlen
Fotó: Haáz Vince
Penészes kifliket, rothadt almákat, ehetetlen kekszet kaptak a pénteken záruló iskolai évben a diákok. Maros és Hargita megyében is számos gondot, elégedetlenséget jeleztek idén a tej-kifli program lebonyolításával kapcsolatban. A rossz hír az, hogy a legtöbb helyen még a következő tanévben is ugyanazok a cégek, szolgáltatók fogják biztosítani a termékeket, amelyek most szállítanak, így semmi garancia nincs arra, hogy a problémák megoldódnak.
2019. június 14., 11:292019. június 14., 11:29
2019. június 14., 11:302019. június 14., 11:30
A tej-kifli program azzal a nemes céllal indult, hogy azoknak az óvodás és iskolás korú gyermekeknek is jusson tízórai, akik nehéz körülmények között élnek. Segítséget jelenthetett volna ez minden szülőnek, hiszen ha ízletes a kifli vagy a keksz és a tej, illetve joghurt, akkor helyettesíthette volna az otthonról hozott tízórait. Az elmúlt években azonban kiderült:
Mint a Székelyhon kérdésére Borboly Csaba, a Hargita Megyei Tanács elnöke elmondta, a programra vonatkozó, 2018 júniusában megjelent törvény alapján a gyerekeknek hetente ötször kell péktermékeket, kétszer gyümölcsöt, kétszer tejet és egyszer tejterméket biztosítani. Az Európai Unió által finanszírozott program kedvezményezettjei az óvodások és az 1–8. osztályos tanulók.
Hargita Megye Tanácsa a péktermékeket és a tejet egy 2016-os, közbeszerzési eljárás nyomán megkötött szerződés alapján biztosíttatja 2020-ig. Ennek értelmében
A megyei tanácselnök kiemelte: a 2018–2019-es tanévben rengeteg panaszt kaptak a péktermékek minőségére, szavatosságára és szállítására vonatkozóan. Ezek többnyire a Kolozs megyei, tordai székhelyű Logistic Media Pop Art Kft. termékei voltak.
„A hivatalos vizsgáló szervek (a fogyasztóvédelmi hatóság és az élelmiszer-biztonsági igazgatóság) is alátámasztották az iskolák és a szülők által bejelentett minőségi és szavatossági problémákat. Ezek orvoslása érdekében azokon a területeken, ahonnan a panaszok érkeztek, többszöri figyelmeztetés után felbontottuk a szerződést az illető céggel. A szerződésbontásokat próbáltuk úgy ütemezni, hogy ne a gyerekek lássák ennek a kárát. A licitet újra meghirdettük a hivatalos közbeszerzési oldalon, ami által helyi cégekkel kötöttünk szerződést, így megoldódtak a fent említett panaszok” – összegzett Borboly.
Maros megyében egy idén kötött szerződés értelmében egyebek mellett teljes kiőrlésű lisztből készült kiflit és kekszet kaptak a gyermekek. A termékek kiosztását követő első napokban a szülők, diákok, tanárok jelezték, hogy
A Maros megyei önkormányzathoz is számos panasz érkezett, amelyeket továbbítottak az élelmiszer-biztonsági igazgatósághoz és a fogyasztóvédőkhöz, illetve a népegészségügyi igazgatósághoz. Lukács Katalin, a megyei tanács sajtószóvivője érdeklődésünkre elmondta,
ott ideiglenesen helyettesítették azt más cég termékével, majd a kivizsgálás után, amikor már újra megfelelő minőségűek voltak a kiflik, ismét azokból kaptak a gyermekek.
Mivel a kekszet és kiflit gyártó cég Kolozs megyei, a Maros megyei élelmiszer-biztonsági szakemberek nem tudják megvizsgálni a gyártási körülményeket, csak a címkén feltüntetett adatok alapján ellenőrzik a termékeket. Elismerték, elképzelhető, hogy a feltüntetett alapanyagokból készült termék nem felel meg a gyermekek ízlésének, elvárásának, de valószínűsítik, hogy a cég csak így fér bele a 0,57 banis egységárba – ennyit fizetnek ugyanis egy kifliért vagy egy csomag kekszért.
Az iskolások és óvodások számára elkezdődik pénteken a tizenkét héten át tartó nyári vakáció. A 2019–2020-as tanév szeptember 9-én kezdődik, és harmincöt hetes lesz – írja az Agerpres hírügynökség.
Az alma minőségére vonatkozóan is kaptak reklamációkat, és helyszíni ellenőrzéseken vizsgálták meg a szállítmányokat. Ennek nyomán nem osztották ki a diákoknak azokat az almákat, amelyek nem voltak épek, tiszták.
Maros megyében Nyárádszereda az egyedüli település, ahol az óvodások és iskolások helyi pékség termékeit kapták minden hétköznapon. Itt az idei tanévben sokszor még langyos kiflit fogyaszthattak tízóraira a diákok.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány arról, hogy 2025. január elsejétől a súlyos látássérültek és súlyos fogyatékkal élők a nyugdíjuk mellett havonta egy úgynevezett szolidaritási támogatásban részesülnek.
Megkönnyítették a fegyvertartási engedély igénylését, ezentúl online is lehetőség van erre. Évről évre nő a fegyvertartási engedéllyel rendelkezők száma, idén Hargita megyében 88-an kérték. Jelenleg közel 2400 embernek van fegyvere a megyében.
A Gyergyói-medence magyar tannyelvű iskoláiban folytatódik az a zenei-előadássorozat, melyet a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége és a Rákóczi Tárogató Egyesület szervez, a kuruc hősökre és különösen II. Rákóczi Ferenc fejedelemre emlékezve.
Három székelyudvarhelyi fotós, Balázs Attila, Erdély Bálint Előd és Magyari Hunor munkáit lehet megtekinteni Székelyudvarhely központjában. A kiállításokat szerda este nyitották meg baráti hangulatban.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szerint már a romániai elnökválasztás második fordulója előtt megszülethet a döntés Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról, amelyet december végéig hivatalosítanak, és a gyakorlatban jövő év tavaszától lenne érvényes.
Szinte lehetetlen megjósolni, hogy milyen árak szerepelnek majd a számlákon 2025. április 1-jétől, ettől függetlenül az energiaügyi miniszter „belőtte”, hogy nagyjából milyen intervallumban mozoghat az elektromos energia kilowattóránkénti ára.
A hálózaton végzett javítási munkálatok miatt nem lesz víz a mai napon Gyergyószentmiklós egy részén.
Csíkszereda és Izmir, valamint a két város környékének szépségeit tárják a nézők szeme elé a megyeháza földszinti kiállítóterében nyíló fotókiállítással pénteken.
Forgalomkorlátozásra kell számítani csütörtökön a Bethlen Gábor utcában a kórház és a múzeum közötti szakaszon – adja hírül Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
1 hozzászólás