Az agresszív pásztorkutyák ellen is lehet védekezni
Fotó: Pál Árpád
Állandóan hangoztatott téma, mégis úgy tűnik, nem beszélünk eleget arról, mekkora veszélyt jelenthet felkészületlenül nekivágni a hegyeknek. Egy futólag összepakolt túrahátizsák ugyanis nem elég ahhoz, hogy a kellemetlen meglepetésekre is hatékonyan reagáljunk, márpedig aki Hargita megyében kirándulna, annak számítania kell a medvék, a pásztorkutyák, vagy éppen a viperák jelenlétére is.
2024. augusztus 11., 19:502024. augusztus 11., 19:50
A felkészülés alapvető lépéseit már unalomig ismételték a szakemberek: túrázzunk csapatban, keltsünk zajt, vaddal való találkozás esetén reagáljunk higgadtan, ne tegyünk hirtelen mozdulatokat. Ezek helyénvaló utasítások, de érdemes ennél is körültekintőbben eljárni az útvonal tervezésekor, a felszerelés összeállításakor, ugyanakkor tudatosan rákészülni arra az esetre, ha a vad valóban támadna.
Fekete Örs, Hargita Megye Tanácsa Hegyi- és Barlangimentő Közszolgálatának vezetője mesélt a Székelyhonnak a veszélyes zónákról, az idei év incidenseiről, és adott néhány támpontot is a fentebb említett helyzetek kezelésére.
Fekete Örs már az elején leszögezte: a nagyvadak miatt a megyében egyetlen túraösvényt sem kellett lezárni, de
A megye más zónáiban valamivel csekélyebb, de soha sem nem kizárt, hogy az útvonalakon nagyvadakkal találkozzon a kiránduló.
A Szent Anna-tó környékén rendszeresen találkozni medvékkel
Fotó: Pinti Attila
Jócskán futott be segélyhívás idén a medvék miatt, több mint százszor riasztották a hegyimentőket.
– magyarázta a vezető.
Megtörtént az is, hogy a Vargyas-szorosban a hegyimentőknek kellett elzavarniuk a medvét, de Fekete Örs szerint az esetek nagy többségében a szükséges lépéseket maga a túrázó is meg tudja tenni telefonos útmutatással.
„Általában mire kiérünk, akkor elhúzódik az állat, úgyhogy nagyon kevés az a reális eset, ami tényleg beavatkozást igényel” – nyilatkozott.
„Tudjuk, hogy jobban fut, mint mi, jobban mászik, mint mi, úszni is jobban tud, mint mi, úgyhogy túl sok esélyünk nincs a medvével szemben. Viszont ha reálisan fennáll a támadás veszélye, fontos, hogy hogyan reagálunk” – hangsúlyozta Fekete Örs.
Mindig fel kell készülni a medvékkel való találkozásra
Fotó: Pixabay
Mint mondta, előbb meg kell szabadulni a csomagtól, kiváltképp, ha élelmiszer is van benne, és nem szabad háttal fordulni az állatnak vagy elszaladni. Helyette
Amennyiben az állat távolabb van, érdemes kiabálni, hangzavart kelteni. Fel lehet emelni a karokat, de nem fenyegetőleg, csupán azért, hogy az állat úgy érezze, mi magunk nagyobbak vagyunk nála.
Kivéve, ha van nálunk védőspray, mert ezzel kivédhetjük a sérülést.
Fekete Örs szerint a medvespray valóban hatásos tud lenni, de csak akkor, ha azt nem a hátizsák mélyére rejtjük. Nagyon fontos, hogy legyen mindig kéznél, az övre csatolva, a hátizsák oldalára biztosítva.
A piacon most már több termék közül lehet válogatni, ezeknek az erőssége és hatótávolsága különbözhet, emiatt érdemes szaküzletben (például a csíkszeredai vadászboltban) érdeklődni a vezető szerint.
Fekete Örs szerint elengedhetetlen kellék az önvédelmi spray
Fotó: Shutterstock
„Mindenképp javasolt, hogy nálunk legyen, már csak azért is, mert ugyanúgy hatásos a pásztorkutyára is, mint a medvére. Mert az előbbi, azt gondolom, hogy elég reális problémává nőtte ki magát Hargita megyében” – vélekedett.
Mostanra legalább akkora gondot okoznak a pásztorkutyák, mint a medvék. Fekete Örs szerint továbbra is ki kell hangsúlyozni:
Például, ha kutyákkal találkozunk – amelyek szinte sosem járnak egyedül – érdemes egymásnak hátat vetve szembenézni az állatokkal, higgadtan beszélni hozzájuk. Közben egy másik személy szólíthatja a pásztort is, aki ideális esetben a közelben tartózkodik.
Egyre nagyobb gondot jelentenek a pásztorkutyák
Fotó: Haáz Vince
Viszont még egyszer hangsúlyozom: legyen nálunk védőspray, mert minden állat esetében ugyanúgy használ” – emelte ki, hozzátéve, hogy különösebb bántódásuk nem fog esni, ellenben elriasztja őket, megvédve ezzel az embert.
„Én azt gondolom, hogy reális a veszély, oda kell figyelni mindig, a legfontosabb és a legegyszerűbb védekezési módszereket kell használni. Tehát soha nem megyünk rövidnadrágban, bokazokniban, papucsban az erdőbe, hegyekbe” – sorolta Fekete Örs. Helyette
Ha viszont baj van, azonnal hívni kell a 112-es segélyhívószámot, valamint értesíteni a hegyimentőket, ha nehezebb terepen történt meg a baj.
A viperamarás könnyedén kivédhető
Fotó: Milvus Csoport
Kiemelendő, hogy a vipera csak akkor mar, ha veszélyben érzi magát, ezért ha észrevesszük a mérges kígyót, kerüljük ki és semmiképpen se bántsuk.
„Érdeklődjünk előtte, esetleg hívjuk a hegyimentő szolgálatot, hogy az adott útvonalon mire számíthatunk, milyen veszélyek lehetnek. Elég sok információt össze lehet így gyűjteni” – tette hozzá Fekete Örs, nyomatékosítva azt a sokak által elhanyagolt szabályt is, hogy a jelzett ösvényekről letérni tilos.
Ezt mutatja a tapasztalat is, a hegyimentők rendszeresen értesülnek olyan kirándulókról, akik letérnek az ösvényről és nem találnak vissza.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
Orvosi felszereléseket adományozott pénteken az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőségnek.
szóljon hozzá!