
Lehetővé vált a koronavírus-fertőzöttek látogatása a sepsiszentgyörgyi kórházban is. A látogatóknak szigorú előírásokat kell betartaniuk. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Továbbra is számos kihívással küzdenek, de az adományoknak és jótékony felajánlásoknak köszönhetően valamelyest könnyebbé válik a sepsiszentgyörgyi kórházban dolgozók munkája. A koronavírus-fertőzöttek látogatása is elkezdődött, a hozzátartozók pedig ledöbbentek a tapasztaltakon.
2021. április 21., 20:352021. április 21., 20:35
A sepsiszentgyörgyi kórházban jelenleg 62 koronavírus-fertőzött beteget ápolnak, nyolc esetben fennáll a fertőzés gyanúja, a teszteredményt várják. A sepsiszentgyörgyi kórház vezetősége szerdán sajtótájékoztatón ismertette, hogy hét beteg van az intenzív terápiás osztályon, közülük négyen szorulnak noninvazív lélegeztetésre. Rosu Mátyás orvosigazgató elmondta, a kórházban kezelt fertőzöttek közül 19-en vannak közepesen súlyos állapotban, a többiek mindannyian súlyos lefolyású betegséggel küzdenek. Felhívta a figyelmet, hogy
Az orvos szerint ennek a hátterében az áll, hogy az idősek közül már sokan átestek a fertőzésen, vagy megkapták a védőoltást, a fiatalok többet járnak-kelnek, jobban ki vannak téve a sokkal fertőzőbb brit mutánsnak.
Arról is beszámolt, hogy elmúlt egy hét alatt 29 beteg hagyta el a kórházat, ugyancsak ebben az időszakban történt a járvány kitörése óta a legtöbb koronavírus-fertőzéshez is köthető elhalálozás: huszonegyen veszítették el az életüket. Rosu Mátyás elmondta, valójában huszonnégy elhalálozás történt, ám három esetben a bennfekvés alatt a koronavírus-teszt negatívizálódott.
Mindannyiuknak voltak társbetegségeik is, sokan már súlyos állapotban kerültek be a kórházba, két-három napig küzdöttek az életükért.
A sepsiszentgyörgyi kórház hétfőtől tette lehetővé az egészségügyi miniszter rendelete alapján a súlyos betegek látogatását. András-Nagy Róbert kórházigazgató elmondta, eddig hét hozzátartozó járt a kórház fertőző- és intenzív terápiás osztályán. A szervezéssel mindannyian elégedettek voltak, ám megdöbbentette őket, amikor megtapasztalták, hogy milyen a védőöltözet, és hogy mennyire gyorsan romlik a betegek állapota.
– részletezte az igazgató. Az egyik látogatót az döbbentette meg, hogy a szeme láttára, 15 perc alatt romlott látványosan a hozzátartozója állapota, aki már beszélni is alig tudott. A látogatókat az egészségügyi posztlíceum hallgatói kísérik, segítenek nekik a védőöltözet felvételében és levételében, különösen ez utóbbira fordítanak figyelmet, mert nagy kockázatot jelent, hogy kihurcolhatják a vírust a kórházból.
nem tudtunk volna erre célra személyzetet biztosítani” – tette hozzá Rosu Mátyás.
Két adományt is kapott ezen a héten a sepsiszentgyörgyi kórház. A MOL Románia és a Polgár-Társ Alapítvány hat új, intenzív terápiás osztályon szükséges ágyat adományozott a kórháznak. Puskás Bálint Zoltán, a Romániai Máltai Szeretetszolgálat tiszteletbeli elnöke pedig egy húszezer euró értékű EEG Holter készüléket adott az egészségügyi intézménynek.
András-Nagy Róbert elmondta, hogy a MOL Románia és a Polgár-Társ Alapítvány tavaly közel 130 ezer lej értékben támogatták a kórház udvarán berendezett moduláris sürgősség létrehozását, valamint az orvosi személyzetnek szükséges védőfelszerelések, fertőtlenítők megvásárlását.
Az igazgató az EEG Holter készülékről elmondta, ilyen típusú, az epilepszia korai kimutatásához használt elektrofiziológiai mérőeszköz jelenleg csak Bukarestben és Temesváron található. A készülék lehetővé teszi a csecsemőknél az alvás alatti EEG-megfigyelést, de a kórházi környezetben nehézségekkel küzdő gyermekek, illetve az autista gyerekek vizsgálatát is megkönnyíti, hiszen mozgatható, otthoni használatra is alkalmas. Az adatokat egy memóriakártyán tárolják, majd a gyermekneurológiai osztály adatbázisába töltik fel elemzésre.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!