
Lehetővé vált a koronavírus-fertőzöttek látogatása a sepsiszentgyörgyi kórházban is. A látogatóknak szigorú előírásokat kell betartaniuk. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Továbbra is számos kihívással küzdenek, de az adományoknak és jótékony felajánlásoknak köszönhetően valamelyest könnyebbé válik a sepsiszentgyörgyi kórházban dolgozók munkája. A koronavírus-fertőzöttek látogatása is elkezdődött, a hozzátartozók pedig ledöbbentek a tapasztaltakon.
2021. április 21., 20:352021. április 21., 20:35
A sepsiszentgyörgyi kórházban jelenleg 62 koronavírus-fertőzött beteget ápolnak, nyolc esetben fennáll a fertőzés gyanúja, a teszteredményt várják. A sepsiszentgyörgyi kórház vezetősége szerdán sajtótájékoztatón ismertette, hogy hét beteg van az intenzív terápiás osztályon, közülük négyen szorulnak noninvazív lélegeztetésre. Rosu Mátyás orvosigazgató elmondta, a kórházban kezelt fertőzöttek közül 19-en vannak közepesen súlyos állapotban, a többiek mindannyian súlyos lefolyású betegséggel küzdenek. Felhívta a figyelmet, hogy
Az orvos szerint ennek a hátterében az áll, hogy az idősek közül már sokan átestek a fertőzésen, vagy megkapták a védőoltást, a fiatalok többet járnak-kelnek, jobban ki vannak téve a sokkal fertőzőbb brit mutánsnak.
Arról is beszámolt, hogy elmúlt egy hét alatt 29 beteg hagyta el a kórházat, ugyancsak ebben az időszakban történt a járvány kitörése óta a legtöbb koronavírus-fertőzéshez is köthető elhalálozás: huszonegyen veszítették el az életüket. Rosu Mátyás elmondta, valójában huszonnégy elhalálozás történt, ám három esetben a bennfekvés alatt a koronavírus-teszt negatívizálódott.
Mindannyiuknak voltak társbetegségeik is, sokan már súlyos állapotban kerültek be a kórházba, két-három napig küzdöttek az életükért.
A sepsiszentgyörgyi kórház hétfőtől tette lehetővé az egészségügyi miniszter rendelete alapján a súlyos betegek látogatását. András-Nagy Róbert kórházigazgató elmondta, eddig hét hozzátartozó járt a kórház fertőző- és intenzív terápiás osztályán. A szervezéssel mindannyian elégedettek voltak, ám megdöbbentette őket, amikor megtapasztalták, hogy milyen a védőöltözet, és hogy mennyire gyorsan romlik a betegek állapota.
– részletezte az igazgató. Az egyik látogatót az döbbentette meg, hogy a szeme láttára, 15 perc alatt romlott látványosan a hozzátartozója állapota, aki már beszélni is alig tudott. A látogatókat az egészségügyi posztlíceum hallgatói kísérik, segítenek nekik a védőöltözet felvételében és levételében, különösen ez utóbbira fordítanak figyelmet, mert nagy kockázatot jelent, hogy kihurcolhatják a vírust a kórházból.
nem tudtunk volna erre célra személyzetet biztosítani” – tette hozzá Rosu Mátyás.
Két adományt is kapott ezen a héten a sepsiszentgyörgyi kórház. A MOL Románia és a Polgár-Társ Alapítvány hat új, intenzív terápiás osztályon szükséges ágyat adományozott a kórháznak. Puskás Bálint Zoltán, a Romániai Máltai Szeretetszolgálat tiszteletbeli elnöke pedig egy húszezer euró értékű EEG Holter készüléket adott az egészségügyi intézménynek.
András-Nagy Róbert elmondta, hogy a MOL Románia és a Polgár-Társ Alapítvány tavaly közel 130 ezer lej értékben támogatták a kórház udvarán berendezett moduláris sürgősség létrehozását, valamint az orvosi személyzetnek szükséges védőfelszerelések, fertőtlenítők megvásárlását.
Az igazgató az EEG Holter készülékről elmondta, ilyen típusú, az epilepszia korai kimutatásához használt elektrofiziológiai mérőeszköz jelenleg csak Bukarestben és Temesváron található. A készülék lehetővé teszi a csecsemőknél az alvás alatti EEG-megfigyelést, de a kórházi környezetben nehézségekkel küzdő gyermekek, illetve az autista gyerekek vizsgálatát is megkönnyíti, hiszen mozgatható, otthoni használatra is alkalmas. Az adatokat egy memóriakártyán tárolják, majd a gyermekneurológiai osztály adatbázisába töltik fel elemzésre.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!