
Van, ahol a hozzátartozó kérheti a látogatást, másutt csak a beteg kérésére engednek be látogatót. Képünk illusztráció
Fotó: Balázs Attila/MTI
Az új egészségügyi miniszteri rendelet lehetővé teszi a súlyos állapotban lévő koronavírussal fertőződött betegek egy alkalommal történő meglátogatását. A rendelet értelmezése azonban intézményfüggő, hiszen míg a sepsiszentgyörgyi, csíkszeredai és székelyudvarhelyi kórházak esetében a hozzátartozók kérésére történhet a beteglátogatás, addig Marosvásárhelyen a betegnek kell ezt igényelnie.
2021. április 20., 21:072021. április 20., 21:07
2021. április 20., 21:082021. április 20., 21:08
Szigorú szabályok betartásával ugyan, de az április 9-én megjelent országos rendelet óta egy családtag vagy egy lelkész meglátogathatja a súlyos koronavírusos beteget is a kezelőorvos jóváhagyásával. A rendelet szerint egy alkalommal látogathatja meg egyetlen személy a beteget, és legtöbb tizenöt perc lehet a látogatási idő. Nem vihető be a látogatott személyhez semmilyen tárgy a látogatók által, a lelkészek esetében kivételt képeznek a fertőtleníthető egyházi kellékek – amelyeket előtte is, utána is fertőtleníteni kell.
– áll a rendeletben.
A sepsiszentgyörgyi, csíkszeredai és székelyudvarhelyi kórházak esetében a látogató jelzi a beteg kezelőorvosának a látogatási szándékot, egyeztet az orvossal, a látogatáskor pedig betartja az előzetesen egyeztetett látogatási időpontot. A Maros Megyei Klinikai Kórházban azonban kizárólag a beutalt beteg kérésére történhet a látogatás. Amennyiben a beteg egészségügyi állapota ezt nem teszi lehetővé, a hozzátartozó nem kérheti a látogatást – fejtette ki Gáll Boglárka, a Maros megyei klinikai kórház sajtószóvivője.
A lelkész látogatására is biztosítunk lehetőséget, vannak papok is alkalmazva a Maros Megyei Klinikai Kórháznál. Ők vihetnek be olyan tárgyat, amelyek szükségesek a szertartáshoz, de csak olyat, amelyet le lehet fertőtleníteni előtte is, utána is. A látogatók végig egy kórházi személy felügyelete alatt fognak bent tartózkodni, akik ott lesznek a védőfelszerelésbe való beöltözésnél és annak levetésénél is” – tájékoztatott a klinikai kórház szóvivője.
Kérdés, hogy mi az eljárás azon betegek esetében, akiknek az egészségi állapota nem engedi meg, hogy látogatót kérjenek, mert eszméletlen állapotban fekszenek a kórházi ágyon. Mint azt Gáll Boglárka elmondta, ez országos rendelet, és még változhat a közeljövőben. „Ebben az időszakban többször hoztak új törvényeket, ha látják, hogy logikailag nincs rendben, vagy a gyakorlatban nem megvalósítható, akkor változtatnak rajta, de egyelőre ez a szabály” – tájékoztatott a szóvivő a rendelet értelmezéséről.
A Székelyudvarhelyi Városi Kórházban is látogathatók a koronavírussal kezelt súlyos betegek a rendelet megjelenése óta, már voltak is hozzátartozók, akik igényelték a látogatási lehetőséget, és bemehettek a pácienshez – tudtuk meg Zörgő Noémitől, a székelyudvarhelyi városháza, illetve a Székelyudvarhelyi Városi Kórház sajtószóvivőjétől. „A hozzátartozó kérheti a látogatást, de előtte egyeztetnie kell a beteg kezelőorvosával. Utolsó kenet feladására is van lehetőség, ezt is kérheti a család és a beteg egyaránt” – tájékoztatott a sajtófelelős.
A gyergyószentmiklósi kórházban múlt pénteken volt először lehetőség arra, hogy meglátogassák a koronavírusos pácienst a családtagok. „A súlyos állapotban lévő, koronavírussal fertőzött beteg hozzátartozóját a kezelőorvos értesíti, és egyeztetnek egy olyan időpontot, ami az osztály működésében sem jelent fennakadást, és a hozzátartozónak is megfelel. A családtagnak ki kell töltenie egy formanyomtatványt, amit már a kórház elkészített, ezt a kezelőorvos láttamozza, majd a menedzseri aláírást követően lehet a beteget látogatni” – részletezte Fülöp Enikő kórházmenedzser.
A látogatásnak szigorú szabályai vannak. A beteghez egyetlen hozzátartozó mehet be, legtöbb tizenöt percre, semmilyen tárgyat, személyes dolgot nem adhat át a fertőzöttnek. Teljes védőfelszerelést kap a kórháztól, maszkot, fejvédőt, egyszer használatos köpenyt, és kézmosási, fertőtlenítési lehetőséget is biztosítanak a látogatónak.
Bíró Csaba nemrégiben hat hónapra kinevezett ideiglenes orvosigazgató elmondta, Gyergyószentmiklóson jelenleg nem súlyos a helyzet járványszempontból. A hétfői adatok szerint nyolc igazolt fertőzött beteget kezelnek a helyi kórházban, közülük egy személy az intenzív osztályon fekszik.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!