
Van, ahol a hozzátartozó kérheti a látogatást, másutt csak a beteg kérésére engednek be látogatót. Képünk illusztráció
Fotó: Balázs Attila/MTI
Az új egészségügyi miniszteri rendelet lehetővé teszi a súlyos állapotban lévő koronavírussal fertőződött betegek egy alkalommal történő meglátogatását. A rendelet értelmezése azonban intézményfüggő, hiszen míg a sepsiszentgyörgyi, csíkszeredai és székelyudvarhelyi kórházak esetében a hozzátartozók kérésére történhet a beteglátogatás, addig Marosvásárhelyen a betegnek kell ezt igényelnie.
2021. április 20., 21:072021. április 20., 21:07
2021. április 20., 21:082021. április 20., 21:08
Szigorú szabályok betartásával ugyan, de az április 9-én megjelent országos rendelet óta egy családtag vagy egy lelkész meglátogathatja a súlyos koronavírusos beteget is a kezelőorvos jóváhagyásával. A rendelet szerint egy alkalommal látogathatja meg egyetlen személy a beteget, és legtöbb tizenöt perc lehet a látogatási idő. Nem vihető be a látogatott személyhez semmilyen tárgy a látogatók által, a lelkészek esetében kivételt képeznek a fertőtleníthető egyházi kellékek – amelyeket előtte is, utána is fertőtleníteni kell.
– áll a rendeletben.
A sepsiszentgyörgyi, csíkszeredai és székelyudvarhelyi kórházak esetében a látogató jelzi a beteg kezelőorvosának a látogatási szándékot, egyeztet az orvossal, a látogatáskor pedig betartja az előzetesen egyeztetett látogatási időpontot. A Maros Megyei Klinikai Kórházban azonban kizárólag a beutalt beteg kérésére történhet a látogatás. Amennyiben a beteg egészségügyi állapota ezt nem teszi lehetővé, a hozzátartozó nem kérheti a látogatást – fejtette ki Gáll Boglárka, a Maros megyei klinikai kórház sajtószóvivője.
A lelkész látogatására is biztosítunk lehetőséget, vannak papok is alkalmazva a Maros Megyei Klinikai Kórháznál. Ők vihetnek be olyan tárgyat, amelyek szükségesek a szertartáshoz, de csak olyat, amelyet le lehet fertőtleníteni előtte is, utána is. A látogatók végig egy kórházi személy felügyelete alatt fognak bent tartózkodni, akik ott lesznek a védőfelszerelésbe való beöltözésnél és annak levetésénél is” – tájékoztatott a klinikai kórház szóvivője.
Kérdés, hogy mi az eljárás azon betegek esetében, akiknek az egészségi állapota nem engedi meg, hogy látogatót kérjenek, mert eszméletlen állapotban fekszenek a kórházi ágyon. Mint azt Gáll Boglárka elmondta, ez országos rendelet, és még változhat a közeljövőben. „Ebben az időszakban többször hoztak új törvényeket, ha látják, hogy logikailag nincs rendben, vagy a gyakorlatban nem megvalósítható, akkor változtatnak rajta, de egyelőre ez a szabály” – tájékoztatott a szóvivő a rendelet értelmezéséről.
A Székelyudvarhelyi Városi Kórházban is látogathatók a koronavírussal kezelt súlyos betegek a rendelet megjelenése óta, már voltak is hozzátartozók, akik igényelték a látogatási lehetőséget, és bemehettek a pácienshez – tudtuk meg Zörgő Noémitől, a székelyudvarhelyi városháza, illetve a Székelyudvarhelyi Városi Kórház sajtószóvivőjétől. „A hozzátartozó kérheti a látogatást, de előtte egyeztetnie kell a beteg kezelőorvosával. Utolsó kenet feladására is van lehetőség, ezt is kérheti a család és a beteg egyaránt” – tájékoztatott a sajtófelelős.
A gyergyószentmiklósi kórházban múlt pénteken volt először lehetőség arra, hogy meglátogassák a koronavírusos pácienst a családtagok. „A súlyos állapotban lévő, koronavírussal fertőzött beteg hozzátartozóját a kezelőorvos értesíti, és egyeztetnek egy olyan időpontot, ami az osztály működésében sem jelent fennakadást, és a hozzátartozónak is megfelel. A családtagnak ki kell töltenie egy formanyomtatványt, amit már a kórház elkészített, ezt a kezelőorvos láttamozza, majd a menedzseri aláírást követően lehet a beteget látogatni” – részletezte Fülöp Enikő kórházmenedzser.
A látogatásnak szigorú szabályai vannak. A beteghez egyetlen hozzátartozó mehet be, legtöbb tizenöt percre, semmilyen tárgyat, személyes dolgot nem adhat át a fertőzöttnek. Teljes védőfelszerelést kap a kórháztól, maszkot, fejvédőt, egyszer használatos köpenyt, és kézmosási, fertőtlenítési lehetőséget is biztosítanak a látogatónak.
Bíró Csaba nemrégiben hat hónapra kinevezett ideiglenes orvosigazgató elmondta, Gyergyószentmiklóson jelenleg nem súlyos a helyzet járványszempontból. A hétfői adatok szerint nyolc igazolt fertőzött beteget kezelnek a helyi kórházban, közülük egy személy az intenzív osztályon fekszik.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!