Lakat a szentegyházi strand kapujánál. Tilos a bejárás
Fotó: Lőrincz Csaba Facebook-oldala
Noha továbbra sincs jogerős bírósági ítélet a Szentegyháza Gyöngye termálfürdő koncessziós szerződésének felbontásával kapcsolatban, a helyi önkormányzat mégis őrző-védő céget kért fel a terület felügyeletére, ahová mától senki sem mehet be. A működtető azt állítja, hogy a saját területeit bérelte – ezzel kapcsolatban is folyamatban van egy jogorvoslati eljárás.
2023. október 04., 20:532023. október 04., 20:53
A szentegyházi önkormányzat 2004-ben versenytárgyalást követően adta koncesszióba egy cégcsoportnak 49 évre a Szentegyháza határában található termálfürdőt. A megkötött szerződés értelmében
Mindemellett létrejött egy újabb vállalat, amely – noha nem állt jogi kapcsolatban az önkormányzattal – átvette a működtetést az eredeti bérlőktől. Ezért döntött úgy az önkormányzat, hogy törvényes megoldást keresve felbontja a korábbi koncessziós szerződést – tájékoztatta lapunkat korábban Lőrincz Csaba szentegyházi polgármester.
Nemcsak a hosszú távú bérleti jogot megszerző cégcsoport alakult át, de a szerződésben vállalt beruházások sem történtek meg a Szentegyháza Gyöngye fürdőnél. A város a pereskedés után saját kezébe venné a létesítményt.
Bár alapfokon és a táblabíróságon is a város javára döntöttek, jogerős ítélet nem született az ügyben, hiszen volt még lehetőség fellebbezésre. Ez utóbbi meg is történt, a tárgyalás folyamatban van.
A polgármester keddi Facebook-bejegyzésében azt közölte, hogy egy éve dolgoznak a termálfürdő jogi úton történő visszaszerzésén, egy nappal korábban pedig kilakoltatták a működtetőt. „A területet mobilkerítéssel vettük körbe, jelenleg őrző-védő cég biztosítja az ingatlant.
A munka java még hátra van” – olvasható a közleményben.
Gál Zakariás, a strand bérlője és üzemeltetője lapunknak azt nyilatkozta, hogy puszta erőfitogtatásnak tartja a polgármester bejegyzését, amelyben azt állítja, hogy kilakoltatták őket a helyszínről. Valójában arról van szó, hogy őrző-védő szolgálat fogja felügyelni a strandot és az ott lévő épületeket október 11-ig, amikor a legfelsőbb bíróságon jogerős döntés születhet a létesítmény használatával kapcsolatban.
Felhívta ugyanakkor a figyelmünket arra is, hogy egy másik jogorvoslati eljárás is folyamatban van, amellyel a helyszínen lévő területek tulajdonjogát szeretnék tisztázni. Gál rámutatott, ezen a telkek (ahol a strand is található) állami tulajdonba kerültek a rendszerváltozást követően, mert az eredeti tulajdonosaik nem igényelték vissza. Ő egyébként a földeket felvásárolta a tulajdonosoktól, még mielőtt 2004-ben – szerinte gyanús körülmények között – az önkormányzathoz telekkönyvezték volna be azokat. Ezek szerint
(több vállalattal közösen – szerk. megj.) ugyanabban az évben – állítja. A bérlő hangsúlyozta, azért fordultak bírósághoz, hogy a korábbi tulajdonosok kaphassák vissza a földjeiket. Ezt követően a vásárlás, illetve a terület használata nyomán megkaphatja azokat.
Lőrincz Csabát is sikerült elérnünk telefonon, aki lapunknak elmondta,
– erről pedig a végrehajtóval egyeztetve döntöttek, akivel a korábbi bírósági döntéseket követően vették fel a kapcsolatot. A cél az, hogy a folyamatban lévő tárgyalás végéig senki se léphessen be a területre, sem a strand működtetője, sem pedig a városvezetés tagjai.
Ennek megelőzése érdekében bíztak meg egy szakcéget az őrzéssel. A jelenlegi helyzeten a soron következő bírósági döntések függvényében változtatnak. „Nem személyes ügyről van szó, a korábbi ítéletek alapján cselekedtünk a későbbi viták elkerülése érdekében” – fogalmazott Lőrincz Csaba.
A területek tulajdonjogával kapcsolatban kijelentette, a telkek a 2001-ben megjelent törvények alapján lettek betelekkönyvezve az önkormányzatnak.
Sok helyen kiléptek a medrükből a folyók, patakok Hargita és Kovászna megyében kedden, utakat, mezőket árasztva el.
Az utóbbi időszak meteorológiai jelenségei aggasztók, az idei május bekerülhet minden idők öt legesősebb májusainak sorába – jelentette ki a környezetvédelmi miniszter.
A költségvetési hiány egy „üszkösödés” a román gazdaság testén – jelentette ki kedden Daniel Dăianu, aki szerint illúzió, hogy a deficitet csupán a kiadások lefaragásával mérsékelni lehet, ezért szerinte bizonyos adóemelések nem kerülhetők el.
A magyarországi Veszprém vármegyében, Doba mellett, a bazaltos Somló-hegy északi oldalán található Somló vára keletkezésének időpontja ismeretlen. A legendák szerint a tatárjárás után építették, ám az első írásos emlék csak 1352-ből való.
Elmosott egy ideiglenes hidat a nagy mennyiségű víz Palánkán, emiatt három település vált megközelíthetetlenné Bákó megyében.
Jelenleg is dolgoznak a mikóújfalusi ideiglenes híd helyreállításán, amit hétfőn este elsodort az ár. A Kovászna megyei tűzoltóság tájékoztatása szerint a Hatodra vezető átkelőt szerdán nyithatják meg a forgalom előtt, ha az időjárás is engedi.
Demkó Attila, közismert magyarországi biztonságpolitikai szakértő tart előadást Háború Ukrajnában címmel június 1-jén Csíkszeredában.
Harmadfokú (vörös jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el kedden az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 11 megye folyóira.
Medve kóborol Csíkszeredában, a Hajnal utcában, a lakókat Ro-Alert üzenetben értesítették a hatóságiak.
Nyárádszeredában is készültségben vannak, figyelik a Nyárád vízszintjét és tájékoztatják a lakosságot.
szóljon hozzá!