Nem javul a helyzet szemétügyben. Gyakori a hasonló látvány a települések határában. Archív
Fotó: Pál Árpád
Környezetvédelmi szempontból az illegális szemétlerakás és a háztartási szennyvíz nem megfelelő kezelése jelenti a legnagyobb gondot. Ha az önkormányzatok nem vállalják fel a kötelezettségek rájuk vonatkozó részét, a problémát nem fogják tudni felszámolni, véli a környezetőrség Hargita megyei vezetője.
2019. május 05., 20:532019. május 05., 20:53
2019. május 05., 20:542019. május 05., 20:54
Az illegálisan lerakott szeméthalmokat ugyan rendszerint elszállíttatják, de a tettesek kézrekerítésében nem vállal megfelelő szerepet az önkormányzatok többsége, noha ez törvényes kötelezettségük lenne. Ha ez nem változik meg, a környezetőrség egyedüli hatóságként nem fogja tudni visszaszorítani a jelenséget – véli az elmúlt évek tapasztalatai alapján a Hargita Megyei Környezetőrség vezetője. Balla Izabella főfelügyelő úgy fogalmazott,
Mint mondta, az önkormányzatok ugyan próbálják elszállíttatni a szemétkupacokat, de ez nem elég, helyi szinten jobban be kellene avatkozniuk a megye leggyakoribb környezetvédelmi problémájának felszámolásába.
Példaként egy múlt évi esetet említett, amikor a környezetőrségnek legalább két hónapjába telt kideríteni, hogy kik hordják a szemetet egy Csíkszereda közelében található illegális lerakóhelyre. Igaz ugyan, hogy a polgármesteri hivatal elszállíttatta a hulladékot, de a tettesek kézrekerítése is az ő feladatuk lett volna – jegyezte meg a környezetőrség vezetője, hozzáfűzve, hogy a törvény értelmében ilyen esetben
Településenként van legalább egy hivatali alkalmazott, akinek a hatáskörébe tartoznak a környezetvédelmi problémák, ez megyeszinten 67 embert jelent. „Ha környezetvédelmi szempontból egy irányba gondolkodnánk, több problémát tudnánk megoldani” – fogalmazott a szakember.
A hatóság minap elkészült 2018-as évi tevékenységi jelentése szerint hatról ötre csökkent a Hargita megyei környezetőrségnél az ellenőrzéseket végző alkalmazottak száma. Ekkora személyzettel az előírt tevékenységeket el tudják ugyan végezni, de ahhoz nagyon kevesen vannak, hogy a hatáskörükbe tartozó területeket ellenőrzés alatt tudják tartani, és a környezetvédelmi problémákat maradéktalanul fel tudják számolni – mondta el Balla Izabella.
A háztartási szennyvíz nem megfelelő kezelése szintén a legfajsúlyosabb problémák közé tartozik Hargita megyében. A tisztítatlan szennyvizek természetbe történő kiengedése főként azokon a településeken jelent gondot, ahol nincs kiépítve a szennyvízelvezető rendszer. Ahol van ilyen, ott kötelesek rácsatlakoztatni háztartási szennyvízhálózatukat mindazok a lakók, akiknek nincs megfelelő szennyvíztisztító rendszerük – ezek általában zárt ülepítőgödrök, amelyeket rendszeresen ki kell szivattyúzni.
Balla Izabella reméli, e tekintetben rövidesen változni fog a helyzet, ugyanis idei ellenőrzéseik során kötelezték az önkormányzatokat, hogy küldjenek felszólítást az érintetteknek, mivel a környezetőrség csak a felszólítás be nem tartása esetén bírságolhat. „Azokat a helyzeteket, amelyek tudomásunkra jutnak, tudjuk orvosolni. De rengeteg van, amiről nem is tudunk, illetve amelyek a törvény értelmében az önkormányzatoknak is a hatáskörükbe tartoznak.”
A hatóság múlt évi tevékenységéről frissen elkészült jelentés szerint egyébként
leggyakrabban, negyvennél is több alkalommal valamilyen szennyezésért. Illegális szeméthalmok miatt öt esetben indítottak hivatalból eljárást: három természetes és öt jogi személyt bírságoltak meg összesen 163 ezer lejre.
A legnagyobb összértékben (175 ezer lej) engedélyeztetési hiányosságok miatt büntettek az elmúlt évben. Két alkalommal büntetőjogi eljárást is kezdeményezett a környezetőrség Natura2000-es védett területek felégetése miatt.
A hatósághoz érkező bejelentések, panaszok száma valamelyest csökkent az elmúlt években, tavaly összesen 53 alkalommal keresték meg különböző környezetvédelmi problémákról szóló jelzésekkel a Hargita Megyei Környezetőrséget. Ezek közül kettő a cekendi hulladéktározóból szivárgó csurgalékra vonatkozott, a bejelentők többsége pedig zajszinttúllépésre, illegális szeméthalmokra panaszkodott – tudtuk meg Balla Izabellától.
A hatóság tavaly mintegy 450 ellenőrzést végzett, ezek között meglehetősen sok volt az előre be nem tervezett ankét. A nagyszámú ellenőrzés részben a főhatóság által országosan elrendelt kötelezettséggel magyarázható, amelynek értelmében a megyei környezetőrségek hetente, havonta kellett ellenőrizzék az összes működő, illetve már bezárt hulladéktározót – írják a jelentésben.
Teljes útzárra, illetve forgalomkorlátozásokra kell számítani a következő hetekben több gyergyószentmiklósi közúton. A Gyilkos-tó úton, a Halász, Békény, Dózsa György utcák találkozásainál és a központi sétálóutcában is aszfaltozás kezdődik.
Hamarosan mi is meggyőződhetünk róla, hogy érdemes volt-e folytatást készíteni a Gladiátornak, de megnézhetjük Francis Ford Coppola saját finanszírozású filmjét, de az Arany Pálma-díjas Anorát is.
Elkezdik az új digitális hulladékgyűjtő-szigetek helyszíneinek előkészítését Csíkszeredában pénteken – írja közleményében a városháza.
A várható döntés született a Hargita megyei önkormányzat pénteki ülésén, ahol a testület alenökeit kellett megválasztani. Borboly Csaba korábbi elnök és Barti Tihamér fogják betölteni ezeket a tisztségeket az elkövetkező négy évben.
Huszonnégy sérült, illetve veszélyes fenyőfát vágnak ki a napokban Székelyudvarhelyen, tavasszal pedig a városi környezethez illő fafajtákat ültetnek a helyükre.
Emelt átjárókat alakítanak ki a csíkszeredai Szék útján a gyalogosok biztonságának érdekében, a munkálatok miatt forgalomkorlátozás várható.
Egy szászrégeni férfi 18 000 lejes pénzbírságot kapott idén, miután rendszeresen hamis bejelentésekkel hívta az 112-es sürgősségi segélyhívószámot. Maros megyében nőtt a telefonbetyárkodások száma ebben az évben.
Csütörtök reggel óta nem érik el édesanyjukat, a csíkszeredai Sándor Péter Katalint külföldön élő gyermekei, így megtalálásában a helyi közösség segítségét kérik.
Bírósági keresetet indíthat egy szakszervezet a gyergyószentmiklósi kórház ellen, mert szerintük a kórházmenedzser rosszindulatúan nem biztosítja az elvárásaik szerint az alkalmazottak számára a bérpótlékokat. A menedzser elutasítja a vádakat.
1 hozzászólás