
Kivizsgálás közben. Ambulanciaközpontokat nyitottak a beteg gyerekek számára számos városi kórházban. Képünk illusztráció
Fotó: Kristó Róbert
A lezárások, az online oktatás, illetve a maszkviselés miatt a kisgyerekek egyfajta burokban éltek az elmúlt három évben, nem találkozott az immunrendszerük az évente rendszeresen előforduló légúti fertőzésekkel sem, ez az oka annak, hogy idén a gyerekközösségekben erősen terjednek ezek a betegségek. Az egészségügyi minisztérium kórházi ambulanciaközpontok megnyitását rendelte el, hogy a légúti megbetegedésben szenvedő gyerekek könnyebben hozzáférjenek az egészségügyi ellátáshoz.
2022. december 13., 22:122022. december 13., 22:12
Az egészségügyi szaktárca tájékoztatása szerint országszerte 60 kórházban hoztak létre ambulanciaközpontokat, ahol a légzőszervi betegségben szenvedő gyerekeket fogadják. Az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés megkönnyítése mellett a kórházak sürgősségi részlegeinek a tehermentesítését is szolgálja a minisztériumi intézkedés.
„Azokat a gyermekeket, akiknek a tünetei 3-5 napnál tovább tartanak, vagy akiknek a tünetei a már alkalmazott kezelés alatt súlyosbodnak, a háziorvos gyermekgyógyászati ambulanciaközpontokba utalja” – áll a szaktárca közleményében.
A gyerekek körében idén jobban terjednek a légúti fertőzések, és hogy ez miért van így, arra Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője adott magyarázatot lapunknak.
„Mi, felnőttek, már rendelkezünk egy immunmemóriával, úgymond tapasztalattal, tehát a mi immunrendszerünk már találkozott néhány vírussal, nekünk van egyfajta védettségünk.
Nem volt alkalmuk megszerezni azt az immuntapasztalatot, amelyet egyébként a születésétől kezdődően fokozatosan szerez meg egy gyerek” – magyarázta a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője.
Megjegyezte, ez várható volt, és előre jelezték is a szakemberek már a nyár végén, ősz elején, hogy idén egy nagyobb intenzitású légútifertőzés- és influenzaszezonra lehet számítani. Ez be is igazolódott – fűzte hozzá –, hiszen Európa-szerte és az országos szinten is sok a beteg gyerek.
A Hargita megyei helyzetet illetően Tar Gyöngyi kérdésünkre elmondta, feltűnő volt számára, hogy az igazgatósághoz múlt héten nagyon kevés légúti fertőzésről érkezett jelentés a háziorvosoktól, az előző hetinek mintegy a fele. Ezért az illetékes kollégáit megkérte, járjanak utána, mi a magyarázat a légúti fertőzések számának a drasztikus csökkenésére, és kiderült, hogy a háziorvosoknak mintegy a fele még nem küldte el a jelentést. Tar Gyöngyi azt is hangsúlyozta, hogy amennyiben a valóságban nem nőtt még meg a légúti fertőzések száma Hargita megyében, az csak egy átmeneti állapot, „nyilván ide is be fog gyűrűzni, ahogy a fertőző betegségek esetében már láthattuk, lassabban, későbbre, de megékeznek”.
– mondta Tar Gyöngyi. Hargita megyében a korábbi Covid-ambulanciaközpontokban hozták létre a gyermekgyógyászati ambulanciaközpontokat, már amelyik kórházban ezt tudták vállalni. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban, illetve a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban meg tudták oldani, hogy legyen gyermekorvos az ambulanciaközpontban úgy, hogy a gyermekgyógyászati osztály működésében se okozzon ez fennakadást, a gyergyószentmiklósi, illetve a maroshévízi kórházban azonban ez nem volt megoldható – tudtuk meg Tar Gyöngyitől.
Az ambulanciák működését illetően a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője elmondta,
A legjobb, ha a háziorvos időpontot is egyeztet az ambulanciaközponttal a gyerek számára, de ezt a szülők is megtehetik – mondta Tar Gyöngyi.
Az ambulanciaközpontok elérhetőségei és munkaprogramja
Csíkszeredai kórház: szombat, vasárnap, 8–12 óra között, 0746-119563, secretariat@spitalmciuc.ro. Székelyudvarhelyi kórház: hétfő, szerda, péntek, 8–15 óra között, 0725-929213, centrudeevaluaresmos@gmail.com. Maros megyei kórház: hétfő-vasárnap, 10:30–14 óra között, 0365-882612, 216-os belső szám, infectioase1@spitaljudeteanmures.ro. Segesvári kórház: állandóan működik, 0265-506671, boli-infectioase@spital-sighisoara.ro. Szászrégeni kórház: hétfő-péntek, 9–12 óra között, 0732-500665, infectioase@spitalreghin.ro. Sepsiszentgyörgyi kórház: hétfő-vasárnap, 11–13 óra között, 0772-046875, 4319-es belső szám, secretariat@administrativ.spitfog.ro. Kézdivásárhelyi kórház: hétfő-vasárnap, 8-13 óra között 0367-804413, spital_tgsecuiesc@yahoo.com.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
szóljon hozzá!