Árpád-kori romok, külső és belső falfestmények (Szent László és Krisztus ábrázolások) – ez csak néhány kincs azon feltárások közül, amelyek az agyagfalvi református templom folyamatban lévő restaurálása során kerültek elő. Az egyházi épületnél végezett beruházásról pénteken számoltak be.
2024. február 09., 17:262024. február 09., 17:26
Fotó: László Ildikó
Árpád-kori romok, külső és belső falfestmények (Szent László és Krisztus ábrázolások) – ez csak néhány kincs azon feltárások közül, amelyek az agyagfalvi református templom folyamatban lévő restaurálása során kerültek elő. Az egyházi épületnél végezett beruházásról pénteken számoltak be.
2024. február 09., 17:262024. február 09., 17:26
Agyagfalva 700 lakójából 650-en reformátusok, ők használják a templomot, amelynek felújítása 2019-ben kezdődött el – fejtette ki a pénteki sajtóeseményen Kászoni Szilárd, helyi református lelkész. Visszaemlékezett, hogy tervezéssel és kutatással indult el a projekt, 2020 tavaszától kezdődően pedig már nem is tudtak ott istentiszteleteket tartani a zajló munkálatok miatt.
Fotó: László Ildikó
Kászoni Szilárd rámutatott, hogy a restaurációs folyamat folytatásában Ladányi László Zsolt parlamenti képviselőtől kaptak segítséget, aki jelentősen közbenjárt azért, hogy
Fotó: László Ildikó
Isán István Csongor projektmenedzser kifejtette, hogy konkrétan az országos helyreállítási terv programban (PNRR) lett sikeresen leadva a pályázat a 9,1 millió lej értékű projekt kivitelezéséhez. Kászoni közölte, hogy
Utóbbi a templom építéstörténetét, illetve a település történetét fogja szemléltetni. A tárlat központi része az épület egykori csonttára (itt helyezték el a középkorban a felújítások során előkerült csontokat), illetve későbbi magtára (gabonát tárolt itt az egyházközösség, amelyből bárki kölcsönözhetett is, majd kamattal kellett visszaadni) lesz.
Fotó: László Ildikó
Tavaly kezdődött el a projekt kivitelezése, és
Ezt reméli a kivitelező is.
Az eseményen résztvevő Ladányi László Zsolt képviselő megjegyezte, hogy a felújítás finanszírozása az RMDSZ kormányban kifejtett munkájának is köszönhető. Hozzátette:
„Udvarhelyszék történelmének egy nagyon fontos helyszíne Agyagfalva, így megérdemli a közösség, hogy felújítsák a templomot” – szögezte le a képviselő. Kászoni Szilárd is hasonló véleményen volt, bízik benne, hogy a helyi értékek sok ember érdeklődését felkeltik majd, és kedvet kapnak, hogy ellátogassanak a helyszínre.
Fotó: László Ildikó
A régészeti ásatások eredményeként sikerült megállapítani, hogy
– közölte a Fehér János művészettörténész. A feltárások során felszínre kerültek egy a 14. században már álló templom alapjai is. „Ennek alkotóelemi részletekben bele vannak foglalva a ma álló templom szerkezetébe is. A falkutatások ugyanakkor felszínre hozták azt is, hogy elég sok festett díszítménye volt az épületnek kívül és belül is” – magyarázta a szakember.
A kinti festmények kevésbé jó állapota egyébként az időjárási viszonyokra vezethető vissza.
Fotó: László Ildikó
A templomot vélhetően a tizenötödik században egy új szentéllyel látták el: a most látható csúcsíves ablakok a késői gótika időszakából (15. század vége, 16. század eleje) származnak.
Ekkor alakult ki az épület mai formája.
Fotó: László Ildikó
Fehér János arról is beszélt, hogy régészeti szempontból fontosak a szemöldökgyámos, kőből készült ajtókeretek (déli és nyugati bejárat), amelyek ugyancsak a késő gótika idején voltak elterjedtek. Az agyagfalvi templom esetében már reneszánsz jegyek is megjelennek ezeken. Felfedezhetőek az ugyanebben az időszakban megépített boltozatok is, amelyek téglabordák hálózatából lettek kialakítva.
Ennek korábbi bejáratát befalazták, hiszen 1628-ban épült egy kaputorony. A pontos dátumot egy feliratos kő jelzi. A későbbiekben egyébként kétszer is megnagyobbították a kaputornyot (1756, 1805), amire elnyerte mostani magasságát.
Fotó: László Ildikó
A felújítás alatt álló templomba belépve, először a hajótól egy diadalívvel elválasztott szentély részről beszélt Fehér János. Mint mondta:
A falfestményeken az utolsó vacsorát, Krisztust az olajfák hegyén, valamint Krisztus siratását ábrázolják. Az egyik festmény felett az 1498-as évszám látható.
– jegyezte meg a szakember. A falfestményeknél az egykori boltozatok lenyomatai is kivehetők.
Fotó: László Ildikó
A munka során megtalálták a középkori templomokra vonatkozó „kötelező” elemeket is: ilyen például a szentségtartó fülke, a sekrestyeajtó kőkerete, egy ülőfülke.
A templomhajó a 14., 15. század óta van meg:
Mindemellett mellékoltár fülkékre utaló nyomokat is találtak.
Fotó: László Ildikó
Noha már szinte nem is várták, hogy előkerül, de végül
Ennek elkészítése szintén a 14. századra vezethető vissza.
A mostani faszerkezetű karzat 1895-ben készült, de ezt megelőzően egy kőkarzat is volt ott. Utóbbi kőpillérei jelenleg a bejáratnál láthatók. A templomhajó az 1500-as évek legelején bővítve volt nyugati irányba, gyakorlatilag a hátsó karzatrész épült meg akkor. Azt is megtudtuk, hogy egykoron díszes padok díszítették az egyházi épületet.
Fotó: László Ildikó
Módosított törvény
Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának alelnöke emlékeztetett, tavaly év végén sikerült módosítani az egyháztámogatásokról szóló törvénykezést, olyan módon, hogy már temetőkertek rendbetételére, parókiák, egyházi ingatlanok felújítására és tervezésekre is adhatnak pénzt az egyházközösségeknek (pályázatok révén) a helyi önkormányzatok. Ehhez igazodva készítik elő Hargita Megye Tanácsának pályázati lehetőségeit is. Fontosnak tartotta kérni a jogszabály módosítását az RMDSZ, hiszen például Udvarhelyszéken is számos kistelepülés van, ahol szükség lenne az említett munkálatokra, hogy méltó módon szolgálhassák közösségüket a papok. Bíznak benne, hogy módosítás hozadékaként több kis településen is lesznek majd lelkipásztorok, olyanokon, ahol jelenleg nincsenek. Hozzátette, hogy Székelyudvarhely számára is fontos változtatásról van szó, hiszen most már van törvényes lehetőségük arra, hogy a pályázatok révén átutalják a kormánytól kapott 1,2 millió lejt a tavaly év végén tragikus körülmények között beomlott bentlakás rendbetétele érdekében.
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Havazásra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 11 megye hegyvidéki területeire.
Harmincegy politikai párt és 19 nemzeti kisebbségi szervezet indít jelölteket a december 1-jei parlamenti választáson.
Öt lépcsőház a nyertese a sepsiszentgyörgyi önkormányzat pincefelújítási programjának, amely által 15 000 lejes támogatásban részesülnek, hogy a vízzel, szennyvízzel elárasztott pincéiket kitakarítsák.
A TikTok videós közösségi platform tiltja a fizetett politikai hirdetéseket, mégis hatalmas szerepe volt a választások során. Két fontos hashtag köré szervezett influenszervideók és a mesterségesintelligencia-felületek segítségével érték el az embereket.
„Érdekes” átalakuláson ment keresztül Călin Georgescu a kilencvenes évek óta, amikor még „mélységesen Nyugat- és NATO-barát” nézetei voltak – jelentette ki volt tanácsadójáról az elnökválasztási eredmények közzététele után Mircea Geoană.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök csütörtök este kijelentette: „megmagyarázhatatlan”, ami az állam élén történik, és dühös az ország vezetőire, amiért politikai instabilitást és káoszt idéztek elő.
Vissza kell adni az államnak a már egyszer Sepsiszentgyörgy tulajdonába került stadiont, mert a Kovászna, Hargita és Maros Megyei Románok Civil Fóruma megtámadta a vonatkozó kormányhatározatot.
Az erős magyar parlamenti képviselet érdekében szavazásra ösztönözte a székelyeket Nacsa Lőrinc. A magyar kormány nemzetpolitikáért felelős államtitkára a szépvízi Székely Határőr Múzeumba látogatott csütörtökön.
Nagycsaládos kártyát idén december 20-ig lehet igényelni Kézdivásárhelyen. Birtoklója számos kedvezményben részesül, ennek ellenére az utóbbi két évben stagnált az iránti mutatott érdeklődés.
Történtek kibertámadások az elnökválasztási folyamat befolyásolására – állapította meg csütörtöki ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) a védelemért, a közrendért és a nemzetbiztonságért felelős hatóságok dokumentumai alapján.
szóljon hozzá!