Kovács Árpád szerint erős a helyi közösség, amit a karácsonyi előkészületekkor is bizonyítottak
Fotó: Csató Andrea
Szennyvíz- és gázvezeték-hálózatokat építenek ki, korszerűsítik a régi községházát, de számos utcát is leaszfaltoznának Oroszhegy községben. Kovács Árpád, tavaly megválasztott polgármester teljes erőbedobással látott munkához.
2025. január 19., 17:332025. január 19., 17:33
2025. január 19., 20:012025. január 19., 20:01
Noha először szakmájában helyezkedett el a művészettörténészként diplomázott Kovács Árpád, akit tavaly választottak meg Oroszhegy új polgármesterévé, végül mégis a közösségi munka irányába terelődött élete.
Érdekességként elmondta lapunknak, hogy
Már gyerekként megtanulta szüleitől és nagyszüleitől a felelősségtudatot, illetve a közösségi lét, a munka lényegét.
– fogalmazott. Mindez meghatározta későbbi életét.
2008-ban vállalt először konkrét közösségi szerepet, amikor a korábbi községvezető kérésére jelöltette magát helyi képviselőnek, majd mandátumot nyert. Ezt követően sorra jöttek a kihívások, hiszen
Közel tíz évvel ezelőtt községmenedzser lett – ekkor szakadt el jobban tanult szakmájától.
Fotó: Csató Andrea
Elmondása szerint
Kovács Árpád egyébként úgy érzi, hogy vezetőként az a feladata, hogy meghallja az emberek hangját, forrásokat teremtsen a fejlesztésekhez, ugyanakkor segítse a civil szervezeteket.
Hangsúlyozta, az egyik legfontosabb kihívásnak az Oroszhegyet, Székelyszentkirályt és Tibódot érintő szennyvízhálózat teljes kiépítését és beüzemelését tartja. Erre közel tízmillió lejes támogatást kaptak az Anghel Saligny programban, így remélik, hogy a bürokratikus munka lezártával még idén elkezdődhet a kivitelezés. Mindemellett arról is beszélt, hogy
Fotó: Csató Andrea
A megpályázott összeget nem szeretnék elveszíteni, ezért úgy döntöttek, hogy ebből minden településen kiépítik a gerincvezetéket, viszont csak Oroszhegy alsó és Székelyszentkirály felső részében terjesztik ki a hálózatot, elsősorban a közintézményekhez.
Arról is beszélt, hogy egy, az országos helyreállítási terv programban (PNRR) megpályázott támogatásnak köszönhetően már zajlik az energetikai felújítás a korábbi községházán. Itt egy a székelyudvarhelyi inkubátorházhoz hasonló közösségi létesítményt szeretnének kialakítani.
Oroszhegy diafalvi részén 125 háztartás van, ahol a település más részeitől független, a lakók által korábban kialakított ivóvízhálózat üzemel. A gond az, hogy szárazság idején ott gyakran van vízhiány, amely kellemetlen az ott élők számra. Kovács Árpád azt látja a legjobb megoldásnak,
Mindemellett újabb forrásokat is be kell kötni a rendszerbe, de erre van lehetőség, hiszen a helyi közbirtokosság által készíttetett tanulmány szerint a település közelében bőven van talajvíz 80-100 méter mélyen.
Fotó: Csató Andrea
Az elengedhetetlen fejlesztések közé sorolta a polgármester azt is, hogy
Ezen a település már kész tervek vannak a Bálint és a Tót utcák felújítására, ám a kivitelezéshez külsős forrást kell behozni.
Itt egyébként a Lakatos és a Felszeg utcák felújítása is tervben van. Fancsalban és Tibódon köztereket szeretnének létrehozni. Utóbbi faluban a Dakó utcai, valamint a Szerelem hidat is szeretnék korszerűsíteni, továbbá kultúrotthont is építenének.
Oroszhegy községben egyébként 35 utca telekkönyveztetése is folyamatban van, ami előfeltétele a fejlesztéseknek.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!