Az étkeztetéssel volt kapcsolatos a kihágások jó része a napközikben és büfékben végzett ellenőrzéseken. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Földön tárolt élelmiszerek, a kötelező orvosi vizsgálatot elmulasztó alkalmazottak, működési engedéllyel nem rendelkező konyha, és egy magánvállalkozó, aki az édesanyja konyhájából szállította az ételt a napközis gyerekeknek – számos kihágást tapasztaltak a fogyasztóvédők a Hargita megyei napközikben és tanintézetek büféiben. Noha a szabálytalanságok némelyike egészen súlyos, a gyerekek egészségét is veszélyeztető kihágás, az elmúlt években ennél is rosszabb volt a helyzet, így – bármilyen meglepő – a jelenlegi állapot javulást tükröz – tudtuk meg a megyei fogyasztóvédelem vezetőjétől.
2022. október 07., 09:142022. október 07., 09:14
2022. október 07., 09:472022. október 07., 09:47
Tizenegy, Hargita megyében működő napköziben, illetve három büfében végeztek ellenőrzéseket a megyei fogyasztóvédelmi felügyelőség munkatársai, és találtak is bőven szabálytalanságokat az egységekben. Az ellenőrzések két hete értek véget, és az akció eredményeiről a napokban készített összesítést a hatóság.
öt esetben pedig írásbeli figyelmeztetést. A súlyosnak minősülő kihágások sora viszonylag hosszú:
– köztük egy újonnan megnyílt napköziben is –, de olyan is volt, ahol a földön tárolták az ételt, utóbbiak között nemcsak büfék, hanem napközik is voltak. Az egyik udvarhelyszéki tanegységben a működési engedéllyel nem rendelkező konyhában is készítettek ételeket a gyerekek számára, noha a napközinek volt megkötött szerződése étkeztetési céggel, és az is szállított készételeket a gyerekeknek – mondta el lapunknak Laurențiu Moldovan, a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség vezetője.
Egy másik súlyos kihágás szintén egy cateringvállalkozással kapcsolatos: az étkeztetés biztosítására a napközivel szerződéses viszonyban álló magánvállalkozó az édesanyja konyhájából szállította az ételt a napköziseknek.
– foglalta össze a bizarr esetet a fogyasztóvédelmi felügyelőség vezetője. Felhívta ugyanakkor a napközik vezetőinek a figyelmét arra, hogy jogukban áll és ajánlott is leellenőrizniük az engedélyét annak a vállalkozásnak, amellyel szerződést kötnek az étkeztetésre.
Az ellenőrzés során találtak olyan napközit is, ahol a személyzet egyetlen tagjának sem volt érvényes igazolása a félévente megejtendő kötelező orvosi vizsgálatról.
A kihágások között a fogyasztóvédelmi összesítés megemlíti azt is, hogy gyerekek számára nem ajánlott élelmiszereket is kínáltak egyes egységekben. Ez többnyire a büfékben szokott előfordulni, ahol chipset vagy például energiaitalokat is forgalmaznak, ami nem megengedett – mondta el Laurențiu Moldovan.
Az egészségügyi minisztériumnak van egy rendelete, amely előírja, hogy milyen termékeket nem forgalmazhatnak a tanintézetekben, és ugyan több éve létezik már a szabályozás, még mindig találnak ilyesmiket a büfékben – fűzte hozzá.
Az egyik napköziben a konyhai mérleg metrológiai (méréstani) engedélye hiányzott, ami sokak megítélése szerint enyhe kihágásnak tűnhet, ám fogyasztóvédelmi szempontból súlyos szabálytalanság, ugyanis az ételadagok kalóriatartalom alapján vannak kiszámítva. Ha az előírtnál kisebb az adag, akkor a kalóriamennyiség is kisebb az előírtnál, ha nagy az adag, akkor pedig rendszeresen túl magas a kalóriabevitel minden gyerek esetében, amely az érintett napközibe jár – mutatott rá a mérlegek méréstani engedélyének a fontosságára a fogyasztóvédelmi hatóság vezetője, megjegyezve, hogy tapasztalataik szerint rosszul is mérnek azok a mérlegek, amelyeknek nincs meg a metrológiai jóváhagyása.
A felügyelőség összesítése a tapasztalt hiányosságok közt megemlíti, hogy volt olyan tanegység, amely az ellenőrzések idején még nem kötötte meg a szerződést a szülőkkel, máshol a belső rendszabályzat nem volt kifüggesztve vagy az ételek potenciálisan allergén összetevőinek a listája, az egyik napközi játszóterén a játékelemek egyes alkatrészei hiányoztak, egy másikban pedig nem volt a gyerekeknek saját pohara.
– tudtuk meg Laurențiu Moldovantól. „A napközikben azt mondhatom, hogy kicsit nagyobb rend volt most, mint az elmúlt években. Kevesebb volt a probléma idén” – foglalta össze a tapasztalataikat a fogyasztóvédelmi felügyelőség vezetője.
Óraátállítás vár ránk ismét vasárnap hajnalban, ezúttal egy körrel visszafelé tekerjük a nagy mánusokat. Bár évek óta rebesgetik, hogy megszabadulunk bioritmusunk ily módon történő felforgatásától, úgy tűnik, ez még jövőben sem esedékes.
Tizenhat évesen az 1956-os forradalomban harcolt, pénteken rendkívüli történelemórán mutatta be az eseményeket a Corvin-közi pesti srác, Varga János. Történetüket Kolozsváron és Székelykeresztúron is sok diákkal ismertette meg.
Az idei első félévben 2311 ember szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában. Az áldozatok közül 43-an vesztették életüket, 34,8 százalékkal kevesebben, mint az előző év első hat hónapjában.
Az ország legalacsonyabb hőmérsékletét mérték Csíkszeredában szombatra virradóan az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint.
Első alkalommal végeztek prosztatarákos férfiaknál prosztatektómiás műtéteket a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban – adja hírül az egészségügyi intézmény.
A belföldi vasúti személy- és teherforgalom 81 vonatjáratának kell majd összesen 4860 percet vesztegelnie a vasárnap hajnali óraátállításkor – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
A magánszektorban megjelenő álláshirdetésekkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat foglalta össze Fazakas László ügyvéd lapcsaládunk munkaközvetítő portálján, a Jóálláson induló új cikksorozat első részében.
Elkezdődött a balavásári körforgalom építése a Marosvásárhelyt, Szovátát, Segesvárt és Dicsőszentmártont összekötő útkereszteződésben, forgalomkorlátozásokra kell számítani az érintett útszakaszon.
Összehangolt hatósági akció zajlott Maros megyében a pénteki nap folyamán a falopások megfékezésének érdekében. Nyolc személyt előállítottak.
szóljon hozzá!