
Az étkeztetéssel volt kapcsolatos a kihágások jó része a napközikben és büfékben végzett ellenőrzéseken. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Földön tárolt élelmiszerek, a kötelező orvosi vizsgálatot elmulasztó alkalmazottak, működési engedéllyel nem rendelkező konyha, és egy magánvállalkozó, aki az édesanyja konyhájából szállította az ételt a napközis gyerekeknek – számos kihágást tapasztaltak a fogyasztóvédők a Hargita megyei napközikben és tanintézetek büféiben. Noha a szabálytalanságok némelyike egészen súlyos, a gyerekek egészségét is veszélyeztető kihágás, az elmúlt években ennél is rosszabb volt a helyzet, így – bármilyen meglepő – a jelenlegi állapot javulást tükröz – tudtuk meg a megyei fogyasztóvédelem vezetőjétől.
2022. október 07., 09:142022. október 07., 09:14
2022. október 07., 09:472022. október 07., 09:47
Tizenegy, Hargita megyében működő napköziben, illetve három büfében végeztek ellenőrzéseket a megyei fogyasztóvédelmi felügyelőség munkatársai, és találtak is bőven szabálytalanságokat az egységekben. Az ellenőrzések két hete értek véget, és az akció eredményeiről a napokban készített összesítést a hatóság.
öt esetben pedig írásbeli figyelmeztetést. A súlyosnak minősülő kihágások sora viszonylag hosszú:
– köztük egy újonnan megnyílt napköziben is –, de olyan is volt, ahol a földön tárolták az ételt, utóbbiak között nemcsak büfék, hanem napközik is voltak. Az egyik udvarhelyszéki tanegységben a működési engedéllyel nem rendelkező konyhában is készítettek ételeket a gyerekek számára, noha a napközinek volt megkötött szerződése étkeztetési céggel, és az is szállított készételeket a gyerekeknek – mondta el lapunknak Laurențiu Moldovan, a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség vezetője.
Egy másik súlyos kihágás szintén egy cateringvállalkozással kapcsolatos: az étkeztetés biztosítására a napközivel szerződéses viszonyban álló magánvállalkozó az édesanyja konyhájából szállította az ételt a napköziseknek.
– foglalta össze a bizarr esetet a fogyasztóvédelmi felügyelőség vezetője. Felhívta ugyanakkor a napközik vezetőinek a figyelmét arra, hogy jogukban áll és ajánlott is leellenőrizniük az engedélyét annak a vállalkozásnak, amellyel szerződést kötnek az étkeztetésre.
Az ellenőrzés során találtak olyan napközit is, ahol a személyzet egyetlen tagjának sem volt érvényes igazolása a félévente megejtendő kötelező orvosi vizsgálatról.
A kihágások között a fogyasztóvédelmi összesítés megemlíti azt is, hogy gyerekek számára nem ajánlott élelmiszereket is kínáltak egyes egységekben. Ez többnyire a büfékben szokott előfordulni, ahol chipset vagy például energiaitalokat is forgalmaznak, ami nem megengedett – mondta el Laurențiu Moldovan.
Az egészségügyi minisztériumnak van egy rendelete, amely előírja, hogy milyen termékeket nem forgalmazhatnak a tanintézetekben, és ugyan több éve létezik már a szabályozás, még mindig találnak ilyesmiket a büfékben – fűzte hozzá.
Az egyik napköziben a konyhai mérleg metrológiai (méréstani) engedélye hiányzott, ami sokak megítélése szerint enyhe kihágásnak tűnhet, ám fogyasztóvédelmi szempontból súlyos szabálytalanság, ugyanis az ételadagok kalóriatartalom alapján vannak kiszámítva. Ha az előírtnál kisebb az adag, akkor a kalóriamennyiség is kisebb az előírtnál, ha nagy az adag, akkor pedig rendszeresen túl magas a kalóriabevitel minden gyerek esetében, amely az érintett napközibe jár – mutatott rá a mérlegek méréstani engedélyének a fontosságára a fogyasztóvédelmi hatóság vezetője, megjegyezve, hogy tapasztalataik szerint rosszul is mérnek azok a mérlegek, amelyeknek nincs meg a metrológiai jóváhagyása.
A felügyelőség összesítése a tapasztalt hiányosságok közt megemlíti, hogy volt olyan tanegység, amely az ellenőrzések idején még nem kötötte meg a szerződést a szülőkkel, máshol a belső rendszabályzat nem volt kifüggesztve vagy az ételek potenciálisan allergén összetevőinek a listája, az egyik napközi játszóterén a játékelemek egyes alkatrészei hiányoztak, egy másikban pedig nem volt a gyerekeknek saját pohara.
– tudtuk meg Laurențiu Moldovantól. „A napközikben azt mondhatom, hogy kicsit nagyobb rend volt most, mint az elmúlt években. Kevesebb volt a probléma idén” – foglalta össze a tapasztalataikat a fogyasztóvédelmi felügyelőség vezetője.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
szóljon hozzá!