
A nagyobb székelyföldi települések jórészt épületek felújítására, a kisebbek kültéri okosbútorokra és a közszolgáltatások javítására pályáztak. Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
Meghaladja a 176 millió lejt a három székelyföldi megye pályázói számára az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként legutóbb jóváhagyott finanszírozások összértéke. A pénzeket többnyire épületek energetikai felújítására, hőszigetelésekre, kültéri okosbútorok beszerzésére és a közszolgáltatások javítására fordíthatják a sikeresen pályázó önkormányzatok.
2023. január 23., 21:002023. január 23., 21:00
Összesen 176,4 millió lej értékű beruházás finanszírozására kaptak kedvező elbírálást a Hargita, Maros és Kovászna megyei önkormányzatok a fejlesztési minisztériumtól múlt héten. Az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként ezúttal főként épületek energetikai fejlesztését, hőszigeteléseket célzó projektekre, a környezetbarát tömegközlekedés fejlesztésére, valamint intelligens forgalomirányítási rendszerek kiépítésére hagyott jóvá finanszírozást a szaktárca:
Több jóváhagyási listát is közzétett múlt héten a fejlesztési minisztérium. A kedvezően elbírált Hargita és Kovászna megyei projektek többsége az energetikai fejlesztésekre jóváhagyott finanszírozások listáján szerepel, a Maros megyei önkormányzatok beruházásai pedig jórészt a környezetbarát tömegközlekedés fejlesztésére szánt finanszírozások listáján jelennek meg.
Hargita megyében több, a megyei tanács alárendeltségében működő intézmény épületének energetikai korszerűsítése is megvalósulhat PNRR-s finanszírozásból. Ezek közé tartozik
a csíkszeredai kórház fül-orr-gégészeti osztályának épülete,
a Hargita Megyei Személynyilvántartó Közszolgálat,
valamint a Hargita Megyei Művészeti Népiskola épülete,
a homoródfürdői Hatos villa,
illetve a megyei, speciális nevelési igényű gyermekekkel foglalkozó oktatási központ két épülete is.
Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala a Villanytelep utcai fogászati rendelőépület energetikai korszerűsítésére kap pénzt a PNRR-programban.
Január első felében egyébként a maroshévízi kórház energetikai felújítására is 19,1 millió lejes finanszírozást hagyott jóvá a szaktárca.
Dokumentum- és munkafolyamat-kezelő rendszerek fejlesztésére, valamint egyablakos virtuális ügyintézés kiépítésére kap pénzt Csíkcsicsó község a PNRR-programban, Szépvíz és Farkaslaka a közszolgáltatások javítására, Gyergyószentmiklós pedig a környezetbarát közlekedési infrastruktúrára.
Maros megyében a megyeközpont számára hagyták jóvá a legnagyobb összeget, 12,8 millió lejt, ezt intelligens forgalomirányítási rendszerre költheti az önkormányzat.
Dicsőszentmárton a polgármesteri hivatal épületének a korszerűsítésére kap pénzt, Ádámos község pedig a helyi orvosi rendelő, illetve a mezőkirályfalvi elemi iskola energetikai fejlesztésére. Hasonló beruházásokra hagyott jóvá finanszírozást egyébként a hónap első felében Bonyha, Mezőpanit és Marosszentkirály községek számára is a fejlesztési minisztérium.
A környezetbarát tömegközlekedés és a közszolgáltatások fejlesztésére kap pénzt Segesvár, Szászrégen, Nagysármás, Szováta, Héjjasfalva, Mezőkirályfalva, Maroskeresztúr, Kutyfalva, Marosszentanna, Dános, Gernyeszeg, Marosugra és Mezőtóhát község is.
Maros megyében számos önkormányzat kültéri okosbútorok beszerzésére pályázott sikeresen a PNRR-programban. Ilyen község Mezősámsond, Oláhkocsárd, Mezőpagocsa, Ratosnya és Mezőrücs. Petele és Kisikland község vezetése a közterületet figyelő kamerarendszer bővítésére kap pénzt.
Kovászna megyében is a megyeközpont fejleszthet a legtöbb pénzből:
Kézdivásárhelyen a környezetbarát tömegközlekedést fejleszthetik PNRR-s pénzből, Dobolló községben kamerarendszerre és kültéri okosbútorokra költhetik a finanszírozást, a Baróthoz tartozó Felsőrákoson pedig az általános iskola hőszigetelésére.
A hónap első felében egyébként – a szintén Baróthoz tartozó – Köpec általános iskolájának hőszigetelésére vonatkozó pályázat is kedvező elbírálást kapott a szaktárcától.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
szóljon hozzá!