
A nagyobb székelyföldi települések jórészt épületek felújítására, a kisebbek kültéri okosbútorokra és a közszolgáltatások javítására pályáztak. Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
Meghaladja a 176 millió lejt a három székelyföldi megye pályázói számára az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként legutóbb jóváhagyott finanszírozások összértéke. A pénzeket többnyire épületek energetikai felújítására, hőszigetelésekre, kültéri okosbútorok beszerzésére és a közszolgáltatások javítására fordíthatják a sikeresen pályázó önkormányzatok.
2023. január 23., 21:002023. január 23., 21:00
Összesen 176,4 millió lej értékű beruházás finanszírozására kaptak kedvező elbírálást a Hargita, Maros és Kovászna megyei önkormányzatok a fejlesztési minisztériumtól múlt héten. Az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként ezúttal főként épületek energetikai fejlesztését, hőszigeteléseket célzó projektekre, a környezetbarát tömegközlekedés fejlesztésére, valamint intelligens forgalomirányítási rendszerek kiépítésére hagyott jóvá finanszírozást a szaktárca:
Több jóváhagyási listát is közzétett múlt héten a fejlesztési minisztérium. A kedvezően elbírált Hargita és Kovászna megyei projektek többsége az energetikai fejlesztésekre jóváhagyott finanszírozások listáján szerepel, a Maros megyei önkormányzatok beruházásai pedig jórészt a környezetbarát tömegközlekedés fejlesztésére szánt finanszírozások listáján jelennek meg.
Hargita megyében több, a megyei tanács alárendeltségében működő intézmény épületének energetikai korszerűsítése is megvalósulhat PNRR-s finanszírozásból. Ezek közé tartozik
a csíkszeredai kórház fül-orr-gégészeti osztályának épülete,
a Hargita Megyei Személynyilvántartó Közszolgálat,
valamint a Hargita Megyei Művészeti Népiskola épülete,
a homoródfürdői Hatos villa,
illetve a megyei, speciális nevelési igényű gyermekekkel foglalkozó oktatási központ két épülete is.
Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala a Villanytelep utcai fogászati rendelőépület energetikai korszerűsítésére kap pénzt a PNRR-programban.
Január első felében egyébként a maroshévízi kórház energetikai felújítására is 19,1 millió lejes finanszírozást hagyott jóvá a szaktárca.
Dokumentum- és munkafolyamat-kezelő rendszerek fejlesztésére, valamint egyablakos virtuális ügyintézés kiépítésére kap pénzt Csíkcsicsó község a PNRR-programban, Szépvíz és Farkaslaka a közszolgáltatások javítására, Gyergyószentmiklós pedig a környezetbarát közlekedési infrastruktúrára.
Maros megyében a megyeközpont számára hagyták jóvá a legnagyobb összeget, 12,8 millió lejt, ezt intelligens forgalomirányítási rendszerre költheti az önkormányzat.
Dicsőszentmárton a polgármesteri hivatal épületének a korszerűsítésére kap pénzt, Ádámos község pedig a helyi orvosi rendelő, illetve a mezőkirályfalvi elemi iskola energetikai fejlesztésére. Hasonló beruházásokra hagyott jóvá finanszírozást egyébként a hónap első felében Bonyha, Mezőpanit és Marosszentkirály községek számára is a fejlesztési minisztérium.
A környezetbarát tömegközlekedés és a közszolgáltatások fejlesztésére kap pénzt Segesvár, Szászrégen, Nagysármás, Szováta, Héjjasfalva, Mezőkirályfalva, Maroskeresztúr, Kutyfalva, Marosszentanna, Dános, Gernyeszeg, Marosugra és Mezőtóhát község is.
Maros megyében számos önkormányzat kültéri okosbútorok beszerzésére pályázott sikeresen a PNRR-programban. Ilyen község Mezősámsond, Oláhkocsárd, Mezőpagocsa, Ratosnya és Mezőrücs. Petele és Kisikland község vezetése a közterületet figyelő kamerarendszer bővítésére kap pénzt.
Kovászna megyében is a megyeközpont fejleszthet a legtöbb pénzből:
Kézdivásárhelyen a környezetbarát tömegközlekedést fejleszthetik PNRR-s pénzből, Dobolló községben kamerarendszerre és kültéri okosbútorokra költhetik a finanszírozást, a Baróthoz tartozó Felsőrákoson pedig az általános iskola hőszigetelésére.
A hónap első felében egyébként – a szintén Baróthoz tartozó – Köpec általános iskolájának hőszigetelésére vonatkozó pályázat is kedvező elbírálást kapott a szaktárcától.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!