
A nagyobb székelyföldi települések jórészt épületek felújítására, a kisebbek kültéri okosbútorokra és a közszolgáltatások javítására pályáztak. Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
Meghaladja a 176 millió lejt a három székelyföldi megye pályázói számára az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként legutóbb jóváhagyott finanszírozások összértéke. A pénzeket többnyire épületek energetikai felújítására, hőszigetelésekre, kültéri okosbútorok beszerzésére és a közszolgáltatások javítására fordíthatják a sikeresen pályázó önkormányzatok.
2023. január 23., 21:002023. január 23., 21:00
Összesen 176,4 millió lej értékű beruházás finanszírozására kaptak kedvező elbírálást a Hargita, Maros és Kovászna megyei önkormányzatok a fejlesztési minisztériumtól múlt héten. Az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként ezúttal főként épületek energetikai fejlesztését, hőszigeteléseket célzó projektekre, a környezetbarát tömegközlekedés fejlesztésére, valamint intelligens forgalomirányítási rendszerek kiépítésére hagyott jóvá finanszírozást a szaktárca:
Több jóváhagyási listát is közzétett múlt héten a fejlesztési minisztérium. A kedvezően elbírált Hargita és Kovászna megyei projektek többsége az energetikai fejlesztésekre jóváhagyott finanszírozások listáján szerepel, a Maros megyei önkormányzatok beruházásai pedig jórészt a környezetbarát tömegközlekedés fejlesztésére szánt finanszírozások listáján jelennek meg.
Hargita megyében több, a megyei tanács alárendeltségében működő intézmény épületének energetikai korszerűsítése is megvalósulhat PNRR-s finanszírozásból. Ezek közé tartozik
a csíkszeredai kórház fül-orr-gégészeti osztályának épülete,
a Hargita Megyei Személynyilvántartó Közszolgálat,
valamint a Hargita Megyei Művészeti Népiskola épülete,
a homoródfürdői Hatos villa,
illetve a megyei, speciális nevelési igényű gyermekekkel foglalkozó oktatási központ két épülete is.
Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala a Villanytelep utcai fogászati rendelőépület energetikai korszerűsítésére kap pénzt a PNRR-programban.
Január első felében egyébként a maroshévízi kórház energetikai felújítására is 19,1 millió lejes finanszírozást hagyott jóvá a szaktárca.
Dokumentum- és munkafolyamat-kezelő rendszerek fejlesztésére, valamint egyablakos virtuális ügyintézés kiépítésére kap pénzt Csíkcsicsó község a PNRR-programban, Szépvíz és Farkaslaka a közszolgáltatások javítására, Gyergyószentmiklós pedig a környezetbarát közlekedési infrastruktúrára.
Maros megyében a megyeközpont számára hagyták jóvá a legnagyobb összeget, 12,8 millió lejt, ezt intelligens forgalomirányítási rendszerre költheti az önkormányzat.
Dicsőszentmárton a polgármesteri hivatal épületének a korszerűsítésére kap pénzt, Ádámos község pedig a helyi orvosi rendelő, illetve a mezőkirályfalvi elemi iskola energetikai fejlesztésére. Hasonló beruházásokra hagyott jóvá finanszírozást egyébként a hónap első felében Bonyha, Mezőpanit és Marosszentkirály községek számára is a fejlesztési minisztérium.
A környezetbarát tömegközlekedés és a közszolgáltatások fejlesztésére kap pénzt Segesvár, Szászrégen, Nagysármás, Szováta, Héjjasfalva, Mezőkirályfalva, Maroskeresztúr, Kutyfalva, Marosszentanna, Dános, Gernyeszeg, Marosugra és Mezőtóhát község is.
Maros megyében számos önkormányzat kültéri okosbútorok beszerzésére pályázott sikeresen a PNRR-programban. Ilyen község Mezősámsond, Oláhkocsárd, Mezőpagocsa, Ratosnya és Mezőrücs. Petele és Kisikland község vezetése a közterületet figyelő kamerarendszer bővítésére kap pénzt.
Kovászna megyében is a megyeközpont fejleszthet a legtöbb pénzből:
Kézdivásárhelyen a környezetbarát tömegközlekedést fejleszthetik PNRR-s pénzből, Dobolló községben kamerarendszerre és kültéri okosbútorokra költhetik a finanszírozást, a Baróthoz tartozó Felsőrákoson pedig az általános iskola hőszigetelésére.
A hónap első felében egyébként – a szintén Baróthoz tartozó – Köpec általános iskolájának hőszigetelésére vonatkozó pályázat is kedvező elbírálást kapott a szaktárcától.
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
szóljon hozzá!