A nagyobb székelyföldi települések jórészt épületek felújítására, a kisebbek kültéri okosbútorokra és a közszolgáltatások javítására pályáztak. Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
Meghaladja a 176 millió lejt a három székelyföldi megye pályázói számára az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként legutóbb jóváhagyott finanszírozások összértéke. A pénzeket többnyire épületek energetikai felújítására, hőszigetelésekre, kültéri okosbútorok beszerzésére és a közszolgáltatások javítására fordíthatják a sikeresen pályázó önkormányzatok.
2023. január 23., 21:002023. január 23., 21:00
Összesen 176,4 millió lej értékű beruházás finanszírozására kaptak kedvező elbírálást a Hargita, Maros és Kovászna megyei önkormányzatok a fejlesztési minisztériumtól múlt héten. Az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként ezúttal főként épületek energetikai fejlesztését, hőszigeteléseket célzó projektekre, a környezetbarát tömegközlekedés fejlesztésére, valamint intelligens forgalomirányítási rendszerek kiépítésére hagyott jóvá finanszírozást a szaktárca:
Több jóváhagyási listát is közzétett múlt héten a fejlesztési minisztérium. A kedvezően elbírált Hargita és Kovászna megyei projektek többsége az energetikai fejlesztésekre jóváhagyott finanszírozások listáján szerepel, a Maros megyei önkormányzatok beruházásai pedig jórészt a környezetbarát tömegközlekedés fejlesztésére szánt finanszírozások listáján jelennek meg.
Hargita megyében több, a megyei tanács alárendeltségében működő intézmény épületének energetikai korszerűsítése is megvalósulhat PNRR-s finanszírozásból. Ezek közé tartozik
a csíkszeredai kórház fül-orr-gégészeti osztályának épülete,
a Hargita Megyei Személynyilvántartó Közszolgálat,
valamint a Hargita Megyei Művészeti Népiskola épülete,
a homoródfürdői Hatos villa,
illetve a megyei, speciális nevelési igényű gyermekekkel foglalkozó oktatási központ két épülete is.
Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala a Villanytelep utcai fogászati rendelőépület energetikai korszerűsítésére kap pénzt a PNRR-programban.
Január első felében egyébként a maroshévízi kórház energetikai felújítására is 19,1 millió lejes finanszírozást hagyott jóvá a szaktárca.
Dokumentum- és munkafolyamat-kezelő rendszerek fejlesztésére, valamint egyablakos virtuális ügyintézés kiépítésére kap pénzt Csíkcsicsó község a PNRR-programban, Szépvíz és Farkaslaka a közszolgáltatások javítására, Gyergyószentmiklós pedig a környezetbarát közlekedési infrastruktúrára.
Maros megyében a megyeközpont számára hagyták jóvá a legnagyobb összeget, 12,8 millió lejt, ezt intelligens forgalomirányítási rendszerre költheti az önkormányzat.
Dicsőszentmárton a polgármesteri hivatal épületének a korszerűsítésére kap pénzt, Ádámos község pedig a helyi orvosi rendelő, illetve a mezőkirályfalvi elemi iskola energetikai fejlesztésére. Hasonló beruházásokra hagyott jóvá finanszírozást egyébként a hónap első felében Bonyha, Mezőpanit és Marosszentkirály községek számára is a fejlesztési minisztérium.
A környezetbarát tömegközlekedés és a közszolgáltatások fejlesztésére kap pénzt Segesvár, Szászrégen, Nagysármás, Szováta, Héjjasfalva, Mezőkirályfalva, Maroskeresztúr, Kutyfalva, Marosszentanna, Dános, Gernyeszeg, Marosugra és Mezőtóhát község is.
Maros megyében számos önkormányzat kültéri okosbútorok beszerzésére pályázott sikeresen a PNRR-programban. Ilyen község Mezősámsond, Oláhkocsárd, Mezőpagocsa, Ratosnya és Mezőrücs. Petele és Kisikland község vezetése a közterületet figyelő kamerarendszer bővítésére kap pénzt.
Kovászna megyében is a megyeközpont fejleszthet a legtöbb pénzből:
Kézdivásárhelyen a környezetbarát tömegközlekedést fejleszthetik PNRR-s pénzből, Dobolló községben kamerarendszerre és kültéri okosbútorokra költhetik a finanszírozást, a Baróthoz tartozó Felsőrákoson pedig az általános iskola hőszigetelésére.
A hónap első felében egyébként – a szintén Baróthoz tartozó – Köpec általános iskolájának hőszigetelésére vonatkozó pályázat is kedvező elbírálást kapott a szaktárcától.
Számos jogosítványt és forgalmi engedélyt függesztettek fel, ugyanakkor jelentős összegű bírságot is kiszabtak a Maros megyei rendőrök a hétvégén.
A következő két hét első felében alacsony hőmérsékleti értékekre, április 12-től húsvétig azonban erőteljes felmelegedésre, 21-22 fokos nappali maximumokra van kilátás.
A felszereltségük és képzett személyzetük is megvan arra, hogy rövidesen sztrókközponttá fejlődhessen a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban nemrég akkreditált sztrókegység. Várhatóan már idén elvégezhetik a vérrögök katéteres eltávolítását is.
Nagy mennyiségű szeméttől szabadult meg illegálisan egy személy Csíkszereda közelében, azonban a helyi rendőrök azonosították és jelentős összegre bírságolták.
Újabb fontos lépést tesznek a Szentegyháza „délői” részén lévő, műemlékként nyilvántartott egykori vashámor épületmaradványainak megújítása felé, és ehhez most a lakosságra is számítanak – olvasható a szentegyházi önkormányzat felhívásában.
Ezek nem április hőmérsékletek, inkább tél végiek – állapította meg röviden a hétfő, illetve az előttünk álló három-négy nap várható hőmérsékleti értékeiről Florinela Georgescu, az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) előrejelzési igazgatója.
Az RMDSZ Csíki Területi Szervezete az Eurotrans Alapítvánnyal együttműködve kiszállást szervez Csíkrákos, Madéfalva és Csíkmadaras községekbe, ahol ingyenes lesz a honosítás, az anyasági és életkezdési támogatás ügyintézése.
A tavalyi negyedik negyedévben 8568 lej volt a romániai háztartások átlagjövedelme és 3424 lej az egy főre jutó bevétel; a kiadások háztartásonként 7277 lejt, személyenként 2908 lejt tettek ki.
Kamionnal ütközött egy kisbusz hétfőn reggel a Kolozs megyei Kackó község területén; a balesetben három ember meghalt, öten megsérültek.
Már lehet jegyeket váltani a Szent György Napok kulturális eseményeire, amelyek április 24-e és május 8-a között lesznek. Újdonság, hogy idén a városünnep színházi produkcióira kedvezményes bérletek is vásárolhatók.
szóljon hozzá!