
A székelyföldi települések többsége a környezetbarát tömegközlekedés fejlesztésére igényelt támogatást. Képünk illusztráció
Fotó: Rab Zoltán
Újabb finanszírozási listát hagyott jóvá a fejlesztési minisztérium az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként, ezúttal 1135 romániai településen kaptak zöld utat a beruházások. Az 1778 fejlesztés közül 140-et a három székelyföldi megye településein valósítanak majd meg, az érintett 92 Hargita, Maros és Kovászna megyei város és község összesen több mint 461 millió lejt – az összeg tartalmazza az áfá-t is – költhet el fejlesztésekre.
2022. november 10., 22:032022. november 10., 22:03
2022. november 11., 09:112022. november 11., 09:11
A települések leggyakrabban a környezetbarát tömegközlekedés fejlesztésére – főként elektromos buszok vásárlására – igényeltek pénzt a fejlesztési tárcától, továbbá iskolák, napközik hőszigetelésére, energetikai fejlesztésére, illetve településrendezési tervek kidolgozására, frissítésére.
A három megye közül legnagyobb összértékben a Hargita megyei települések vezetősége tudott finanszírozást igényelni különböző beruházásokra: megyeszerte 38 településen összesen több mint 214 millió lejt fordíthatnak 74 beruházás kivitelezésére – némelyik településnek több nyertes pályázata is van.
Ennek a nagy részét a városkörnyéki területek környezetbarát tömegközlekedésének a javítására fordíthatják, de városrendezési dokumentumok kidolgozására, frissítésre, valamint közel nulla energiaigényű (nZeb), fiataloknak szánt lakások felépítésére, továbbá intelligens forgalomirányítási rendszerek telepítésére is kap pénzt a hargitai megyeszékhely.
Gyergyószentmiklóson közel 15 millió lejt költhetnek fejlesztésekre, legnagyobb értékben több környékbeli községet is érintő fenntartható mobilitási projektre, ugyanakkor kap pénzt a város a környezetbarát közlekedéshez szükséges infrastruktúra megteremtéséhez, illetve orvosok és pedagógusok számára építendő nZeb szolgáltai lakások felépítésére is.
Hargita megyében a következő települések kapnak finanszírozást a PNRR programban: Balánbánya, Bélbor (2 beruházásra), Borszék (3 beruházásra), Bögöz (2 beruházásra), Csíkcsicsó (2 beruházásra), Csíkkarcfalva, Csíkszereda (4 beruházásra), Csíkszentgyörgy (2 beruházásra), Csíkkozmás, Csíkmadaras (2 beruházásra), Csíkpálfalva, Csíkrákos, Csíkszentmihály (3 beruházásra), Csíkszépvíz, Csíkszentkirály, Csíkszentdomokos (2 beruházásra), Csíkszentsimon (2 beruházásra), Farkaslaka (3 beruházásra), Galócás (2 beruházásra), Gyergyóditró, Gyergyóremete (2 beruházásra), Gyergyószentmiklós (3 beruházásra), Gyergyószárhegy (3 beruházásra), Gyergyótölgyes, Homoródalmás, Kápolnásfalu, Lövéte, Maroshévíz (3 beruházásra), Nagygalambfalva, Oklánd, Oroszhegy, Siménfalva, Szentegyháza (7 beruházásra), Székelyandrásfalva (2 beruházásra), Székelykeresztúr, Székelyudvarhely (4 beruházásra), Tusnádfalu, valamint Zetelaka.
Maros megyében majdnem ugyanannyi település pályázott sikeresen, mint Hargita megyében, de ott ritkább az olyan, amely több beruházás finanszírozására kapott jóváhagyást, így a fejlesztésekre érkező pénzek összértéke is kisebb, mint Hargita megye esetében.
A legtöbbet a megyeközpont, Marosvásárhely, ahol 43 millió lejből vásárolhatnak környezetbarát tömegközlekedési eszközöket, további 5,2 millió lejből pedig forgalomirányítási rendszert.
A finanszírozás nagyságát tekintve Segesvár és Dicsőszetmárton áll a második, illetve harmadik helyen a Maros megyei települések között. Segesváron 22,7 millió lejt fordíthatnak fenntartható mobilitási projektre – Fehéregyházával közösen –, további 1,7 milliót pedig a környezetbarát tömegközlekedési infrastruktúra megteremtésére, Dicsőszentmártonban pedig elektromos buszokat vásárolhatnak 22,5 millió lejből.
Maros megyében a következő községek és városok kapnak pénzt a PNRR-programban: Alsóidecs, Bala, Bátos, Dános, Dicsőszentmárton, Felsőrépa, Gernyeszeg, Görgényhodák, Görgényoroszfalu, Héjjasfalva, Kerelőszentpál, Kisikland, Kutyfalva, Magyaró, Maroskeresztúr, Marosszentanna, Marosvécs, Marosvásárhely (2 beruházásra), Marosugra, Mezőbánd, Mezőgerebenes, Mezőkirályfalva, Mezőméhes, Mezőpagocsa, Mezősámsond, Mezőtóhát (2 beruházásra), Mikefalva, Nagysármás (2 beruházásra), Nyárádmagyarós, Oláhkocsárd, Petele, Rastonya, Segesvár (2 beruházásra), Szászbogács, Szásznádas, Szászrégen, Szováta (2 beruházásra).
Összesen 85,8 millió lejes finanszírozásra kaptak jóváhagyást a fejlesztési minisztériumtól Kovászna megyei települések. Tizenhét településről van szó, ezek összesen 24 beruházás kivitelezését illetően számíthatnak pénzre.
Ebből az összegből Sepsziszentgyörgyön, Árkos községgel partnerségben, szintén elektromos buszokat vásárolhatnak a városi, városkörnyéki tömegközlekedés biztosítására.
Bodzaforduló több beruházásra is kap finanszírozást – összesen 14,6 millió lejt –, a legnagyobb összeget, 6,5 milliót „minőségi tömegközlekedés” biztosítására igényelte a település vezetősége. Kovászna városa hőszigetelésre költheti a 13,2 millió lejes PNRR-programos finanszírozást, a legnagyobb összeget, 9 millió lejt a Kőrösi Csoma Sándor Középiskola épületének a hőszigetelésére.
A fejlesztési minisztérium finanszírozási listáján szereplő Kovászna megyei települések a következők: Bodzaforduló (4 beruházás), Dálnok, Gelence, Kézdialmás, Kézdiszentkereszt, Kézdivásárhely, Kovászna (3 beruházás), Lemhény, Nagypatak, Sepsikőröspatak, Sepsiszentgyörgy, Szentkatolna, Torja, Uzon (2 beruházás), Vargyas, Zabola, Zágonbárkány (2 beruházás).
A fejlesztési minisztérium legutóbb októberben hagyta jóvá 1494 beruházás finanszírozását országszerte – ezek közül 13 Hargita megyei beruházás –, és ehhez adódik hozzá a héten jóváhagyott 1778 projekt, amelyeknek a kivitelezéséhez szükséges pénzeket biztosítja a szaktárca. Utóbbinak 1135 romániai települést érintenek és a finanszírozás összértéke mintegy 6 milliárd lej – jelentette be Cseke Attila, a fejlesztési tárca vezetője. A miniszter ugyanakkor ezúttal is hangsúlyozta, hogy a következő időszakban közzéteszik a többi beruházás listáját is, amelyek a PNRR-programban kapnak támogatást, amint az érintett közigazgatási egységektől megkapják a kért pontosításokat.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!