A székelyföldi települések többsége a környezetbarát tömegközlekedés fejlesztésére igényelt támogatást. Képünk illusztráció
Fotó: Rab Zoltán
Újabb finanszírozási listát hagyott jóvá a fejlesztési minisztérium az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként, ezúttal 1135 romániai településen kaptak zöld utat a beruházások. Az 1778 fejlesztés közül 140-et a három székelyföldi megye településein valósítanak majd meg, az érintett 92 Hargita, Maros és Kovászna megyei város és község összesen több mint 461 millió lejt – az összeg tartalmazza az áfá-t is – költhet el fejlesztésekre.
2022. november 10., 22:032022. november 10., 22:03
2022. november 11., 09:112022. november 11., 09:11
A települések leggyakrabban a környezetbarát tömegközlekedés fejlesztésére – főként elektromos buszok vásárlására – igényeltek pénzt a fejlesztési tárcától, továbbá iskolák, napközik hőszigetelésére, energetikai fejlesztésére, illetve településrendezési tervek kidolgozására, frissítésére.
A három megye közül legnagyobb összértékben a Hargita megyei települések vezetősége tudott finanszírozást igényelni különböző beruházásokra: megyeszerte 38 településen összesen több mint 214 millió lejt fordíthatnak 74 beruházás kivitelezésére – némelyik településnek több nyertes pályázata is van.
Ennek a nagy részét a városkörnyéki területek környezetbarát tömegközlekedésének a javítására fordíthatják, de városrendezési dokumentumok kidolgozására, frissítésre, valamint közel nulla energiaigényű (nZeb), fiataloknak szánt lakások felépítésére, továbbá intelligens forgalomirányítási rendszerek telepítésére is kap pénzt a hargitai megyeszékhely.
Gyergyószentmiklóson közel 15 millió lejt költhetnek fejlesztésekre, legnagyobb értékben több környékbeli községet is érintő fenntartható mobilitási projektre, ugyanakkor kap pénzt a város a környezetbarát közlekedéshez szükséges infrastruktúra megteremtéséhez, illetve orvosok és pedagógusok számára építendő nZeb szolgáltai lakások felépítésére is.
Hargita megyében a következő települések kapnak finanszírozást a PNRR programban: Balánbánya, Bélbor (2 beruházásra), Borszék (3 beruházásra), Bögöz (2 beruházásra), Csíkcsicsó (2 beruházásra), Csíkkarcfalva, Csíkszereda (4 beruházásra), Csíkszentgyörgy (2 beruházásra), Csíkkozmás, Csíkmadaras (2 beruházásra), Csíkpálfalva, Csíkrákos, Csíkszentmihály (3 beruházásra), Csíkszépvíz, Csíkszentkirály, Csíkszentdomokos (2 beruházásra), Csíkszentsimon (2 beruházásra), Farkaslaka (3 beruházásra), Galócás (2 beruházásra), Gyergyóditró, Gyergyóremete (2 beruházásra), Gyergyószentmiklós (3 beruházásra), Gyergyószárhegy (3 beruházásra), Gyergyótölgyes, Homoródalmás, Kápolnásfalu, Lövéte, Maroshévíz (3 beruházásra), Nagygalambfalva, Oklánd, Oroszhegy, Siménfalva, Szentegyháza (7 beruházásra), Székelyandrásfalva (2 beruházásra), Székelykeresztúr, Székelyudvarhely (4 beruházásra), Tusnádfalu, valamint Zetelaka.
Maros megyében majdnem ugyanannyi település pályázott sikeresen, mint Hargita megyében, de ott ritkább az olyan, amely több beruházás finanszírozására kapott jóváhagyást, így a fejlesztésekre érkező pénzek összértéke is kisebb, mint Hargita megye esetében.
A legtöbbet a megyeközpont, Marosvásárhely, ahol 43 millió lejből vásárolhatnak környezetbarát tömegközlekedési eszközöket, további 5,2 millió lejből pedig forgalomirányítási rendszert.
A finanszírozás nagyságát tekintve Segesvár és Dicsőszetmárton áll a második, illetve harmadik helyen a Maros megyei települések között. Segesváron 22,7 millió lejt fordíthatnak fenntartható mobilitási projektre – Fehéregyházával közösen –, további 1,7 milliót pedig a környezetbarát tömegközlekedési infrastruktúra megteremtésére, Dicsőszentmártonban pedig elektromos buszokat vásárolhatnak 22,5 millió lejből.
Maros megyében a következő községek és városok kapnak pénzt a PNRR-programban: Alsóidecs, Bala, Bátos, Dános, Dicsőszentmárton, Felsőrépa, Gernyeszeg, Görgényhodák, Görgényoroszfalu, Héjjasfalva, Kerelőszentpál, Kisikland, Kutyfalva, Magyaró, Maroskeresztúr, Marosszentanna, Marosvécs, Marosvásárhely (2 beruházásra), Marosugra, Mezőbánd, Mezőgerebenes, Mezőkirályfalva, Mezőméhes, Mezőpagocsa, Mezősámsond, Mezőtóhát (2 beruházásra), Mikefalva, Nagysármás (2 beruházásra), Nyárádmagyarós, Oláhkocsárd, Petele, Rastonya, Segesvár (2 beruházásra), Szászbogács, Szásznádas, Szászrégen, Szováta (2 beruházásra).
Összesen 85,8 millió lejes finanszírozásra kaptak jóváhagyást a fejlesztési minisztériumtól Kovászna megyei települések. Tizenhét településről van szó, ezek összesen 24 beruházás kivitelezését illetően számíthatnak pénzre.
Ebből az összegből Sepsziszentgyörgyön, Árkos községgel partnerségben, szintén elektromos buszokat vásárolhatnak a városi, városkörnyéki tömegközlekedés biztosítására.
Bodzaforduló több beruházásra is kap finanszírozást – összesen 14,6 millió lejt –, a legnagyobb összeget, 6,5 milliót „minőségi tömegközlekedés” biztosítására igényelte a település vezetősége. Kovászna városa hőszigetelésre költheti a 13,2 millió lejes PNRR-programos finanszírozást, a legnagyobb összeget, 9 millió lejt a Kőrösi Csoma Sándor Középiskola épületének a hőszigetelésére.
A fejlesztési minisztérium finanszírozási listáján szereplő Kovászna megyei települések a következők: Bodzaforduló (4 beruházás), Dálnok, Gelence, Kézdialmás, Kézdiszentkereszt, Kézdivásárhely, Kovászna (3 beruházás), Lemhény, Nagypatak, Sepsikőröspatak, Sepsiszentgyörgy, Szentkatolna, Torja, Uzon (2 beruházás), Vargyas, Zabola, Zágonbárkány (2 beruházás).
A fejlesztési minisztérium legutóbb októberben hagyta jóvá 1494 beruházás finanszírozását országszerte – ezek közül 13 Hargita megyei beruházás –, és ehhez adódik hozzá a héten jóváhagyott 1778 projekt, amelyeknek a kivitelezéséhez szükséges pénzeket biztosítja a szaktárca. Utóbbinak 1135 romániai települést érintenek és a finanszírozás összértéke mintegy 6 milliárd lej – jelentette be Cseke Attila, a fejlesztési tárca vezetője. A miniszter ugyanakkor ezúttal is hangsúlyozta, hogy a következő időszakban közzéteszik a többi beruházás listáját is, amelyek a PNRR-programban kapnak támogatást, amint az érintett közigazgatási egységektől megkapják a kért pontosításokat.
Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő csomag a pénteki kormányülésen való jóváhagyását követően a parlament elé kerül.
szóljon hozzá!