A balánbányai rézbányászat során régen nagyon sok súlyos szilikózisos megbetegedést okoztak a száraz fúrások. Ez a környező településeket is érintette
Fotó: Pinti Attila
Két évvel korábban kérhetik nyugdíjazásukat öt Hargita megyei település lakói a korábbi, környezetre káros bányászati tevékenységek miatt. A bányászattal összefüggő ártalmak között korábban a légúti betegségek – szilikózis, porallergia – voltak a leggyakoribbak, de az általunk megkérdezett háziorvosok szerint bezárásuk óta már nem jelentenek veszélyt ezek a bányák.
2022. április 29., 09:002022. április 29., 09:00
2022. április 29., 10:582022. április 29., 10:58
Balánbányán, Csíkszentdomokoson, Gyergyótölgyesen, a Gyergyóditró községhez tartozó Orotván és Gyergyóholló községben mehetnek nyugdíjba az általános korhatárnál két évvel korábban az ott élők, amennyiben legalább harminc évet az említett települések valamelyikén, vagy azok nyolc kilométeres körzetében éltek – erről fogadott el törvénymódosítást döntéshozó kamaraként a képviselőház szerdán, amiről mi is beszámoltunk. Az említett települések az RMDSZ javaslatára kerültek fel a listára. A törvénymódosítás a Hivatalos Közlönyben történő megjelenésekor lép érvénybe.
A bányászati tevékenységek egészségkárosító hatásai a csíkszentdomokosiakat kétszeresen is érintették, egyrészt azért, mert
– tudtuk meg a település egyik háziorvosától, Antal Erzsébettől. Mint elmondta, a kőbányában dolgozóknál porallergia fordult elő gyakrabban, de csak addig, amíg ott dolgoztak, tehát ez múló ártalom volt, nem vált krónikussá.
Még mindig van körülbelül tizenöt szilikózisos betegünk, akik régen ott dolgoztak, de egyikük állapota sem súlyos. Amikor a száraz fúrások voltak a bányában, akkor nagyon-nagyon sok súlyos szilikózisos beteg volt, sokan el is mentek ötvenegynéhány éves korukban, sajnos. Aztán miután bevezették a nedves fúrásokat, a betegségnek már csak az egyszerűbb formái jelentkeztek” – emlékezett vissza Antal Erzsébet, aki már negyven éve dolgozik háziorvosként a településen.
A lakosság azon része körében, akik nem dolgoztak valamelyik bányában, nem tapasztaltak a bányászattal összefüggésbe hozható megbetegedéseket – mondta el kérdésünkre a háziorvos.
Az elkövetkező két évben Balánbányán és Csíkszentdomokoson közel 450 személy kérheti korkedvezményes nyugdíjazását
Fotó: Pinti Attila
Gyergyótölgyes környékén uránérc-bányászat folyt régen, de már több mint húsz éve bezárták a bányákat.
– mondta el megkeresésünkre a település háziorvosa, Kovács-Krausz Zoltán, aki a kilencvenes évek eleje óta praktizál a településen. Megjegyezte viszont azt is, hogy
A témával kapcsolatban kerestük a megyei nyugdíjpénztárt is, de az intézmény gyakorlatilag elérhetetlen. Hajdú Gábor RMDSZ-es Hargita megyei parlamenti képviselő közleményéből azonban kiderül, hogy a statisztikai hivatal adatai alapján
Az RMDSZ-frakció együttműködése révén összesen öt Hargita megyei települést érint a törvénymódosítás: a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván a kilencvenes évek közepéig működött ritkafémbánya, Gyergyótölgyes mellett uránbánya működött, Gyergyóhollón radioaktív uránt termeltek ki.
Az intenzív bányászat nyomai ma is ott vannak ezeken a településeken, a termőföldeken, és ez jelenleg is veszélyforrást jelent az ott lakók egészségére” – idézi a közlemény a parlamenti képviselőt. Hajdú Gábor azt is hozzátette: „azt gondolom, hogy ezzel a törvénymódosítással egy régi társadalmi igazságtételt értünk el a balánbányai és a csíkszentdomokosi emberek számára.”
Letette a hivatali esküt vasárnap reggel az alkotmánybíróság három új bírája, Mihai Busuioc, Asztalos Csaba és Dacian Cosmin Drago
Arad megyére is kiterjesztették a hatóságok a Maros megyei Mezőméhesen történt gyújtogatás és gyilkosság elkövetésével gyanúsított Emil Gânj keresését.
Nem szokványos látvány ami egy jégeső után maradt július 12-én a Neamț megyei Vânători-Neamț faluban és környékén.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Bármilyen nőgyógyászati műtétet el tudnak végezni a csíkszeredai kórházban, hiszen rendelkezésre áll a tudás és a felszereltség. A nőgyógyászat kérdéseiről, a szűrővizsgálatokról és a műtéti lehetőségekről dr. Horvát Zalán szakorvos beszélt.
Múlt héten elhagyta a bűvös 1 milliós nézőszámot a Hogyan tudnék élni nélküled?. Ehhez a számhoz az erdélyi nézők, mint egy 120 ezer nézővel járultak hozzá.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
Sok romániai alkalmazott nemcsak a pénz, hanem a lelki nyugalom miatt váltana munkahelyet. Egy friss felmérés szerint többségük elégedetlen a jelenlegi fizetésével, és komoly pszichés nyomás nehezedik rájuk.
Az elnök a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében rámutatott, Romániának van jövője, és ez nem 20-30 év múlva, hanem várhatóan 2-3 évig tartó korrekciós időszak lejártával érezhető lesz.
Egy 32 éves motoros életét vesztette, és egy 15 éves fiatalkorú megsérült egy súlyos közúti balesetben szombat hajnalban a Kolozs megyei Magyarkapus településen.
szóljon hozzá!