A balánbányai rézbányászat során régen nagyon sok súlyos szilikózisos megbetegedést okoztak a száraz fúrások. Ez a környező településeket is érintette
Fotó: Pinti Attila
Két évvel korábban kérhetik nyugdíjazásukat öt Hargita megyei település lakói a korábbi, környezetre káros bányászati tevékenységek miatt. A bányászattal összefüggő ártalmak között korábban a légúti betegségek – szilikózis, porallergia – voltak a leggyakoribbak, de az általunk megkérdezett háziorvosok szerint bezárásuk óta már nem jelentenek veszélyt ezek a bányák.
2022. április 29., 09:002022. április 29., 09:00
2022. április 29., 10:582022. április 29., 10:58
Balánbányán, Csíkszentdomokoson, Gyergyótölgyesen, a Gyergyóditró községhez tartozó Orotván és Gyergyóholló községben mehetnek nyugdíjba az általános korhatárnál két évvel korábban az ott élők, amennyiben legalább harminc évet az említett települések valamelyikén, vagy azok nyolc kilométeres körzetében éltek – erről fogadott el törvénymódosítást döntéshozó kamaraként a képviselőház szerdán, amiről mi is beszámoltunk. Az említett települések az RMDSZ javaslatára kerültek fel a listára. A törvénymódosítás a Hivatalos Közlönyben történő megjelenésekor lép érvénybe.
A bányászati tevékenységek egészségkárosító hatásai a csíkszentdomokosiakat kétszeresen is érintették, egyrészt azért, mert
– tudtuk meg a település egyik háziorvosától, Antal Erzsébettől. Mint elmondta, a kőbányában dolgozóknál porallergia fordult elő gyakrabban, de csak addig, amíg ott dolgoztak, tehát ez múló ártalom volt, nem vált krónikussá.
Még mindig van körülbelül tizenöt szilikózisos betegünk, akik régen ott dolgoztak, de egyikük állapota sem súlyos. Amikor a száraz fúrások voltak a bányában, akkor nagyon-nagyon sok súlyos szilikózisos beteg volt, sokan el is mentek ötvenegynéhány éves korukban, sajnos. Aztán miután bevezették a nedves fúrásokat, a betegségnek már csak az egyszerűbb formái jelentkeztek” – emlékezett vissza Antal Erzsébet, aki már negyven éve dolgozik háziorvosként a településen.
A lakosság azon része körében, akik nem dolgoztak valamelyik bányában, nem tapasztaltak a bányászattal összefüggésbe hozható megbetegedéseket – mondta el kérdésünkre a háziorvos.
Az elkövetkező két évben Balánbányán és Csíkszentdomokoson közel 450 személy kérheti korkedvezményes nyugdíjazását
Fotó: Pinti Attila
Gyergyótölgyes környékén uránérc-bányászat folyt régen, de már több mint húsz éve bezárták a bányákat.
– mondta el megkeresésünkre a település háziorvosa, Kovács-Krausz Zoltán, aki a kilencvenes évek eleje óta praktizál a településen. Megjegyezte viszont azt is, hogy
A témával kapcsolatban kerestük a megyei nyugdíjpénztárt is, de az intézmény gyakorlatilag elérhetetlen. Hajdú Gábor RMDSZ-es Hargita megyei parlamenti képviselő közleményéből azonban kiderül, hogy a statisztikai hivatal adatai alapján
Az RMDSZ-frakció együttműködése révén összesen öt Hargita megyei települést érint a törvénymódosítás: a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván a kilencvenes évek közepéig működött ritkafémbánya, Gyergyótölgyes mellett uránbánya működött, Gyergyóhollón radioaktív uránt termeltek ki.
Az intenzív bányászat nyomai ma is ott vannak ezeken a településeken, a termőföldeken, és ez jelenleg is veszélyforrást jelent az ott lakók egészségére” – idézi a közlemény a parlamenti képviselőt. Hajdú Gábor azt is hozzátette: „azt gondolom, hogy ezzel a törvénymódosítással egy régi társadalmi igazságtételt értünk el a balánbányai és a csíkszentdomokosi emberek számára.”
Érvényesítette pénteken az alkotmánybíróság az elnökválasztás május 4-i első fordulójának eredményeit. Közleménye szerint döntését egyhangúlag hozta meg a testület.
Romániai középiskolásoknak és egyetemistáknak kínál lehetőséget az ING Hubs Romania és a Bukaresti Közösségi Alapítvány ösztöndíjprogramja, hogy pénzügyi támogatással vehessenek részt nemzetközi vagy országos versenyeken, illetve szakmai táborokban.
Ismét megszervezik a civil szervezetek vásárát Marosvásárhelyen május 10-én a város központjában. A 22. alkalommal megrendezendő esemény az évtizedek alatt fontos találkozóhellyé nőtte ki magát, ahol Maros megye civil szervezetei mutatkoznak be.
Jelentős lehűlés várható csütörtökig Románia nagy részében az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteki előrejelzése szerint.
Április végén, május elején nagy májusi cserebogár-rajzásnak lehettünk szemtanúi. Jó tudni azonban, hogy nem ártalmatlan rovarokról beszélünk: nagy károkat okoznak a mező- és erdőgazdaságokban egyaránt.
Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.
Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.
A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.
Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (független) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.
szóljon hozzá!