Fotó: Gyerő József Facebook-oldala
A kovásznai turisztikai szálláshelyek kihasználtsága tekintetében a vendégéjszakák száma továbbra is elmarad a kiemelkedőnek számító 2019-es szinttől, az viszont derűlátásra ad okot a város turisztikai jövőjét illetően, hogy nőtt az oda látogatók száma – derül ki a helyi önkormányzat által begyűjtött tavalyi adatokból.
2023. április 02., 12:012023. április 02., 12:01
A számok évek óta azt igazolják, hogy a természetes gyógymódokról, mofettákról és borvízfürdőkről híres háromszéki városban a régiós átlagnál hosszabb időt töltenek a turisták. A gyulafehérvári székhelyű regionális igazgatóság által közzétett statisztikai adatok szerint
és a szálláshelyek kihasználtságát illetően is Háromszék vezet a térségben 44,5 százalékkal.
Erre László Endre, a Székelyföldi Turisztikai Desztináció Menedzsment Klaszter elnöke is kitért legutóbbi sajtótájékoztatóján, amikor arról számolt be, hogy az elmúlt esztendőben Kovászna megyébe hivatalosan 155 834 turista érkezett, 19 304-gyel több, mint a csúcsot jelentő 2019-es esztendőben.
Az örömhírt árnyalva elmondta, Háromszéken a szállodák vonzották a legtöbb vendéget, ugyanis a 106 ezer turista ilyen típusú szálláshelyet választott. Összehasonlításképpen Hargita megyét hozta fel, ahol több a kis szálláshely, míg Kovászna megyében a szállodák emelik a számot, ezen belül Kovászna város, ahol több mint 2400 vendégágy található szállodákban.
„A kovásznai adatok kapcsán el kell mondani, hogy egy mesterségesen fenntartott állapot, az államilag támogatott kezelőjegyekkel érkezők tornázzák fel a vendégéjszakák számát, a szálláshelyek kihasználtságát a statisztikában. Ez szociális alapú turizmus, ami önmagában nem baj, de baj lehet, ha nem lesz vagy csökken ez a fajta támogatási rendszer, és ezért szokott előfordulni, hogy
– kongatta meg a vészharangot László Endre.
Gyerő József polgármester ezzel szemben derűlátóbb, annak ellenére, hogy nem cáfolta a László Endre által felvázoltakat. Úgy fogalmazott, mind az ágazatban dolgozó vállalkozók, mind a városvezetés arra törekszik, hogy más szolgáltatásokat is kiépítsenek, amik bevonzzák a fizetőképesebb vendégeket, és hogy jó irányban haladnak, azt számokkal is igazolta.
Tavaly a kovásznai szálláshelyek 350 211 vendégéjszakát regisztráltak, szemben a járvány kitörése előtti évvel, amikor ez a mutató 436 956 volt (2020-ban 176 352, 2021-ben 285 149). A Dr. Benedek Géza Szív- és Érrendszeri Rehabilitációs Kórházban 2022-ben 107 254 éjszakát töltöttek el a páciensek, szemben a 2019-es 132 684 éjszakával (2020-ban 34 763-at, 2021-ben 30 963-at).
„Észrevehetjük, hogy a 2022-ben jegyzett vendégéjszakák száma még nem tornászta vissza magát a 2019-es szintre, viszont az irány felfelé mutat. Ugyanakkor új és érdekes jelenség, hogy
Ez hangsúlyosabban mutatkozik a négycsillagos besorolású szállodák esetében” – magyarázta az elöljáró. A városháza által begyűjtött adatok szerint, az érkezők számát illetően 2022-ben a turisztikai szálláshelyek még a járvány kitörése előtti évhez képest is növekedést regisztráltak, nevezetesen 61 798 turistát jelentettek le, szemben a 2019-es 57 855-tel (2020-ban 27 004-et, 2021-ben 44 581-et).
Amúgy a fürdővárosban a kereskedelmi szálláshelyek száma 2663, ebből 571 négycsillagos szállodában, 1467 háromcsillagosban, 445 kétcsillagosban és 180 egycsillagosban található, továbbá 887 ágy áll a kezelésre érkezők rendelkezésére a szívkórházban. Az adatok kapcsán Gyerő József arra hívta fel a figyelmet, hogy a szívkórházban regisztráltak száma a 2019-es szint alatt maradt, az elmúlt évben alig 7973 személy érkezett (2019-ben 12 251, 2020-ban 2485, 2021-ben 2197), tehát a városba látogató turisták száma nem a kezelésre érkezők miatt nőtt.
„Kovászna fürdőturizmusa a szív- és érrendszeri betegek rehabilitációs kezelésére épül, ezért
mert ezek a betegségek nem a fiatalokra jellemzők. Ezek nyugdíjasok, és ha az állami támogatási rendszer része, hogy ilyen kezeléseket biztosít, akkor egyértelmű, hogy a szálláshelyadók megpályázzák azokat az összegeket, jelentkeznek a licitre. Tény, hogy ez számottevő jövedelmi forrása a városnak, egészen 2000-ig kimondottan erre alapozott a város turizmusa, és ha ez most is így lenne, akkor én is osztoznék László Endre aggodalmában. De
összesen 571 szálláshelyről beszélünk, ennyi még hol van a megyében?” – érvel az elöljáró.
Úgy véli, új irányvonal indult el, amikor a Clermont szállót felépítették, ami ösztönzőleg hatott a többi vállalkozóra is, mert versenyképesek akartak maradni. „Ezzel egyszerre a célközönség profilja is változott, tehát most
mert még mindig jelentős számú, kétezernél több egy-, két- és háromcsillagos szálláshely van” – részletezte Gyerő.
Mint mondta, számolnak azzal, hogy megszűnik vagy kevesebb jegyet finanszíroz majd az állam, és erre készülnek a közberuházások szintjén. Arra törekszenek, hogy olyan szórakozási, kikapcsolódási lehetőségeket teremtsenek, amelyek azokat a turistákat szolgálják ki, akik nem kezelési céllal érkeznek a városba.
„Ezért fontos a wellnessközpontot, az élményfürdőt, a bobpályát, a sportbázist felépíteni, mert
Be kell vonzani a szabadpiacról érkezőket, ezt mi tudjuk, és azt is, hogy van egy 10–15 éves fáziseltolódás, utol kell érnünk az igényeket, amit megkövetelnek azok a turisták, akik nem a kezelésért érkeznek” – mutatott rá Kovászna polgármestere.
Ehhez a törekvéshez passzol a tavaly az Országos Beruházási Társaság (CNI) által aláírt tervezési és kivitelezési szerződés, amely a 2008-ban megálmodott kovásznai wellnessközpontra vonatkozik. A létesítmény három hektáron valósulhat meg, két hektárt az élményfürdő, egy hektárt pedig a mintegy 120 férőhelyes szálloda építésére koncesszionáltak. Ugyancsak tavaly írták alá a fürdőváros és Csomakőrös közötti területen, az egykori lőtér helyén fölépülendő sportcsarnokot célzó szerződést is.
A fürdővárosi turizmus egyik főszereplője a Kovászna Turizmus Rt., amely az Őzike Spa & Wellness Resortot, a Kovászna Fürdőkomplexumot és a Szarvas szállót, valamint a tündérvölgyi kempinget működteti. A cég tavaly 2,63 millió lejes nettó nyereséget könyvelt el, szemben a 2021-ben regisztrált 410 ezer lejes veszteséggel – derül ki a bukaresti értéktőzsde (BVB) honlapján közzétett jelentésből. Tavalyi forgalma 21,89 millió lejt tett ki, 57 százalékkal nagyobbat, mint az előző évben (13,93 millió lej). Tavaly a kiadások is nőttek, 20,49 millió lejt könyveltek el ezen a téren, 35 százalékkal többet, mint 2021-ben. A Kovászna Turizmus Rt.-nek 93 százalékban a Transilvania Investments a tulajdonosa.
Bírósági keresetet indíthat egy szakszervezet a gyergyószentmiklósi kórház ellen, mert szerintük a kórházmenedzser rosszindulatúan nem biztosítja az elvárásaik szerint az alkalmazottak számára a bérpótlékokat. A menedzser elutasítja a vádakat.
Kettős kiállításnak ad helyet a kézdivásárhelyi Vigadó Művelődési Ház emeleti díszterme. Szerda este nyílt meg Sárosi Csaba és Vetró András helyi képzőművészek közös tárlata.
Egy gázpalack robbanása okozott tüzet csütörtökön délután a Gyulakutához tartozó Rava településen.
Két tűzoltóautóval szálltak ki csütörtökön délután a tűzoltók Székelyudvarhelyen egy irodaépülethez, amelynek meggyulladt a tetőzete.
Tizennégy személytől ujjlenyomatot vettek, és le is fényképezték őket csütörtökön délelőtt Oltszemen, ahol a Kovászna megyei rendőrök razziáztak.
A kormány csütörtöki ülésén jóváhagyta a 32 F-35-ös repülőgép beszerzéséről szóló törvénytervezetet - közölte a kabinet szóvivője.
Az udvarhelyszéki fogyasztók problémáiról és a villamossági hálózatok fejlesztéséről tárgyaltak a térség polgármesterei az Electrica országos vezérigazgatójával csütörtökön Székelyudvarhelyen.
Romániában sosem volt könnyű feladat vállalkozni, de a kiszámíthatatlan jogszabályi környezet és a folyamatosan változó adózási szabályok miatt a helyzet ma különösen nehéz.
Adócsalás miatt tartottak házkutatást szerdán a Kovászna megyei rendőrség gazdasági bűnügyeket vizsgáló osztályának munkatársai nyolc helyszínen.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány arról, hogy 2025. január elsejétől a súlyos látássérültek és súlyos fogyatékkal élők a nyugdíjuk mellett havonta egy úgynevezett szolidaritási támogatásban részesülnek.
szóljon hozzá!