Kotta nélkül húzzák az abásfalvi cigányok

•  Fotó: Barabás Ákos

Fotó: Barabás Ákos

Öt-hat éves korukban kezdenek el hangszeren tanulni a homoródabásfalvi Kalo család tagjai, akik kotta helyett hallás után sajátítják el mindazt, amivel előcsalhatják a sokak által kedvelt dallamokat. Tehetségük abból is látszik, hogy a cigányzenekarnak csak egyszer kell meghallgatnia egy számára ismeretlen népdalt, másodszor már húzza alá a zenét. Ebben stábunk is próbára tette a muzsikusokat, továbbá a zenekar egyes tagjainak szerepéről, a tanulásról és a mindennapokról faggattuk őket.

Fülöp-Székely Botond

2017. augusztus 29., 14:072017. augusztus 29., 14:07

Muzsikaszóval fogadta stábunkat a családi ház udvarán a homoródabásfalvi Kalo zenekar, melynek tagjai – Kalo József (prímás), fia, József (másodprímás), édesapja, József (nagybőgő), valamint testvérei, Levente (harmonika) és Zoltán (brácsa) – már generációk óta zenélnek. A Homoród menti és egyéb dallamokat hallgatva arra lettünk figyelmesek, hogy a családtagoknak valóban vérükben lehet a zenélés, hiszen volt egy kisgyerek, akinek ugyan nem volt hangszer a kezében, de nem tágított a zenekar mellől, hanem folyamatosan jártak a kezei, mintha maga is hegedülne. Az is feltűnő volt, hogy

a muzsikusok tökéletesen követték a prímást, akinek vonójával csak egy hangot kellett másképp húznia a hegedűn, társai azonnal tudták, melyik dal következik.

Emellett különösen nagy volt az összhang a prímás és mindössze tízéves másodhegedűs fia között, folyamatosan mosolyogtak, időnként pedig szembenéztek egymással, olyan érzést keltve, hogy a legfiatalabb zenész már tudja, mi következik.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Próbára tettük

Arra gondoltunk, hogy már az interjú előtt próbára tesszük a zenészeket, így magunkkal vittük Fábián Annamária népdalénekes egyetemi hallgatót, akit arra kértünk, énekeljen a muzsikusoknak ismeretlen dallamú népdalokat. Élmény volt megtapasztalni, hogy

a zenészeknek még egy perc sem kellet, máris tudták húzni a kíséretet.

Bármilyen népdal csendült fel, egyszeri hallás után játszani tudták. Kalo József meg is jegyezte, hogy rendszerint kapnak hasonló felkéréseket különböző rendezvényeken, így szokva vannak az ilyen helyzetekhez. Minden dallamot nem ismerhetnek, de folyamatosan tanulnak.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Hat-hét tag kellene

„Édesapám és az ő édesapja is zenész volt, ez öröklődött a családban, így a hagyományokat továbbvíve én is erre tanítottam a gyerekeimet, hogy mindig legyen egy zenekarunk” – magyarázta lapunknak a legidősebb Kalo József. Generációk óta Abásfalván élnek, és zenélésükkel a régi Homoród menti népdalokat is továbbörökítik. Mint mondta, a gyerekeket már öt-hat éves korukban elkezdik tanítani hangszeren játszani, méghozzá azon, amelyre a legnagyobb tehetsége mutatkozik. Persze az is fontos, hogy mindig minden hangszerből legyen utánpótlás a zenekarban. A nagybőgőn játszó édesapa fia, József hozzátette,

a mostani felálláshoz még egy klarinétos és egy cimbalmos is jól jönne, akkor volna teljes a zenekar.

Noha ő és a másodprímás is jól játszik klarinéton, még egy tag kellene, hogy maradjon meg a két hegedűs. Cimbalmost azért nehéz találni, mert a faluban nem volt hagyománya ennek a hangszernek, ráadásul a környéken is kevesen vannak, akik tudnak játszani rajta.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

„El kell vegyüljön a vérrel”

„Már nagyon fiatal korukban látszik a gyerekeken, hogy mihez van tehetségük, hiszen maguktól elkezdik utánozni egy bizonyos hangszer játszásához szükséges mozdulatokat. Egyszerűen hangszert választanak maguknak” – mondta a zenekar prímása. A gyerekek egyébként tízéves korukra már nagyon jól megtanulnak zenélni édesapjuktól. Kalo József elmesélte, hogy annak idején ő is ölébe vette a most tízéves fiát, ráhelyezte pici ujjait a hegedű húrjaira és a vonóra, így segített neki előcsalni a hangokat. Ezután nagyon sok gyakorlás következett, aminek meg is lett az eredménye, hiszen a gyerek mára klarinéton és hegedűn is szépen játszik, ráadásul az együttes másodprímása lett.

Idézet
Most már szabadon is elmehet muzsikálni, akkor is, ha én nem vagyok ott

– jegyezte meg büszkén. A zenészcsalád egyébként nem tud kottát olvasni, hallás után tanítják a gyerekeket. Az elsajátított hangokból idővel egyszerűbb dallamok lesznek, majd egyre bonyolultabbak.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

„Persze tehetsége is kell legyen a gyereknek a zenéléshez, hiszen van, aki tíz éve játszik, mégsem igazán jó zenész. Valahogy a génekben kell ez legyen. A cigánymuzsika olyan, hogy el kell vegyüljön a vérrel. Szívből, lélekből kell jöjjön” – így a hegedűs.

Miért nem zenélnek a lányok?

„Mi a lányokat is szívesen tanítjuk zenélni, ha akarják, de a tapasztalat az, hogy ők borzasztóan szégyenlősek. Szabályosan szégyenlik elvenni a hegedűt, hogy tanuljanak. Pedig a génjeikben nekik is benne van a muzsikálás, és ha tanulnának, úgy tudnának játszani, mint bármelyik férfi” – jelentette ki a zenekar prímása. Elmondta, mivel a lányok nem szívesen tanulnak meg hangszeren játszani, így ők inkább énekelnek vagy táncolnak. Persze mindkét nem számára fontos az is, hogy valamilyen szakmát elsajátítsanak az iskolában.

„Szöveget muzsikál”

A prímás feladata vezetni a zenekart, eldönteni, hogy milyen dalokat játsszanak egy rendezvényen, és vigyázni arra, hogy ezek ne nagyon ismétlődjenek – vázolta fel szerepkörét Kalo József. „A prímás szöveget muzsikál, a szekunder pedig ezt kíséri, segítve, hogy minél jobb legyen a hangzás. Röviden: díszíti azt, hiszen két hegedű jóval szebben szól, mint egy” – mondta Kalo, hozzátéve, hogy a zenekar többi tagja szintén kíséretet játszik. Egyébként néha az érdekesség kedvéért hagyni szokta, hogy más hangszer vezesse a formációt zenélés közben.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

„A jó muzsikához mindenkire szükség van” – fogalmazott. Büszke rá, hogy a faluban övék az egyetlen olyan zenekar, amelyben csak családtagok zenélnek. Meggyőződése, hogy szebben tud muzsikálni egy olyan csapat, amely folyton együtt gyakorol, jobban össze van szokva, mint egy olyan, ahová külsős tagot is kell hívni.

„Nemcsak muzsikálni kell tudni, hanem meg kell mulattatni a népet. Éppen ezért előadni is tudni kell, aminek szintén szívből kell jönnie, hiszen ha valaki ezt megjátssza, azt rögtön megérzi a közönség. A talpuk alá kell húzni a zenét, hogy ne csak a zenész érezze jól magát, hanem a jelenlévők mindegyike. Ehhez fontos egy összeszokott csapat” – magyarázta.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Régi hangszerek

Kétszáz évnél is idősebb az a nagybőgő, amelyen id. Kalo József játszik, ezen kívül pedig egy hasonló korú hegedűje is van a családnak. Noha sokan kérték őket, hogy adják be a múzeumba vagy adják el a régi hangszereket, ezt sosem tennék meg. Vigyáznak rájuk, hiszen örökségükről van szó. Egyébként

csak kisebb feljavításokat végeztetnek a hangszereken, többnyire eredeti állapotukban vannak.

„Az említett hegedűt nem is használjuk, ha nem muszáj, legtöbbször felakasztva vár a falon. Amikor rápillantok, mindig eszembe jutnak az elődeim, akik ezen játszottak” – fogalmazott az együttes prímása. A használt hangszereknek csak egy részét örökölte a család, a többit maguk vásárolták, de ami a zenekarban bevált, attól szintén nem válnak meg.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Muzsika a mindennapokban

„Nagyon szeretem ezt a zenét, hiszen ebben nőttem fel. Rengeteg szép helyre eljutottunk a zenekarral, ahol megannyi gyönyörű élményben volt részünk. Sok jó énekest és táncost is megismertünk” – mesélte id. Kalo József, akinek mosolyt csaltak az arcára az emlékek. Érzelmileg is sokat jelent számára hangszere, amely a hétköznapokban is sokszor kezébe kerül, amikor egy általa kedvelt dalt játszik el, vagy egy épp egy ismeretlen dallamot próbál begyakorolni.

Kissé szégyenlősebb volt a zenekar legifjabb tagja, József, aki csak annyit mondott, hogy nagyon fontos számár a zene, és boldog, hogy együtt muzsikálhat a zenekarral. Akkor tud igazán kikapcsolódni, ha kezében van a hegedű. „A muzsikálásra való tehetség egy Istentől kapott ajándék” – tette hozzá édesapja. Szerinte ugyanakkor

zenélni bárki meg tud tanulni, de a muzsikának már belülről kell jönnie, ilyen tehetséget pedig csak Isten adhat.

A zenekar többi tagját – Leventét és Zoltánt – is megkérdeztük arról, mit jelent számukra a zene. Ők is azt hangsúlyozták, hogy szívből kell megszólaltatni a hangszereket, hiszen akkor lehet boldog a zenész és a közönsége is.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Van jövője a cigányzenének?

A kilencvenes évektől kezdődően nagyon divatba jött az elektronikus zene, amit a muzsikusok is megéreztek, azonban manapság ismét egyre nagyobb az igény a cigányzenére – magyarázta id. Kalo József. Zenekaruk nemcsak Hargita megyei, de a környező megyékben lévő rendezvényekre is rendszeresen meghívást kap, van úgy, hogy hetekkel előre be vannak táblázva. Egyebek mellett keresztelőkön, temetéseken, esküvőkön, falunapokon, születés- és névnapokon is zenélnek, de bárhova elmennek, ha szükség van rájuk. Román, magyar és cigány népzenét, illetve könnyűzenét is tudnak játszani. Elárulta, a székelyek főleg a katonadalokat kérik.

„Az igényeket követve elektronikus hangszereken is megtanultunk játszani, de a hagyományos zenélést szeretjük legjobban” – fogalmazott a fia. Rámutatott,

a család egyelőre nem tud megélni a zenélésből, de szeretnék, ha ez így lenne.

Addig is szezonális munkákkal igyekeznek pótolni keresetüket. „Bizonytalan kereseti forrás a zenélés, hiszen nem lehet előre tudni, hogy hívnak-e valahova vagy sem. A gyerekeknek viszont mindig meg kell venni a kenyeret” – tette hozzá.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Egyébként több más zenekar is van Abásfalván, amelyek hozzájuk hasonlóan rendezvényekre járnak muzsikálni. Vannak viszont olyanok is, akik a gazdák udvarára kérezkednek be zenélni, és ha szerencséjük van, némi pénz is kerül a vonóba.

Többet szeretne fiának

Tehetsége miatt rengetegen dicsérik a tízéves Kalo Józsefet, és apja is látja, hogy nem hiába, így azt szeretné, ha a továbbiakban művészektől tanulhatna, és nem ragadna meg Hargita megyében. „Szeretnénk, ha zeneiskolába járna, ahol egyebek mellett a kottát és sok mást is megtanulna, később pedig jobban élhetne, mint mi” – szögezték le az idősebbek. Éppen ezért arra gondoltak, hogy a gyerek jövő évtől eljárhatna a Szentegyházi Gyermekfilharmóniába tanulni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 30., szerda

Több fellépésre is készül a Figura

Novemberben Marosvásárhelyen, Szatmárnémetiben és Kolozsváron is közönség elé lép a Figura Stúdió Színház, de a gyergyószentmiklósi nézőket sem tévesztik szem elől.

Több fellépésre is készül a Figura
Több fellépésre is készül a Figura
2024. október 30., szerda

Több fellépésre is készül a Figura

2024. október 30., szerda

Kelemen Hunor Csíkszeredában: „adjuk vissza a reményt az embereknek”

Elkezdte székelyföldi kampányát szerdán az RMDSZ a csíkszeredai Erőss Zsolt Arénában. A kampányrendezvényen a házigazda székelyföldiek mellett jelen voltak a szövetség székelyföldi, Brassó és Szeben megyékből érkező jelöltjei.

Kelemen Hunor Csíkszeredában: „adjuk vissza a reményt az embereknek”
2024. október 30., szerda

Új videoklippel és dallal érkezik a frissen alakult NÉKED zenekar

Végigzenélte a fesztiválszezont a legújabb gyergyószentmiklósi együttes a NÉKED, a fellépések mellett stúdióban is dolgoztak, most jelent meg az új daluk a Világoskék napfény.

Új videoklippel és dallal érkezik a frissen alakult NÉKED zenekar
2024. október 30., szerda

Airsoft-fegyverrel rabolt pénzt egy férfi, többször is rálőve az áldozatára

A szászrégeni rendőrség két házkutatást hajtott végre egy büntetőügy keretében, amelynek középpontjában minősített rablási kísérlet áll. Elfogtak egy férfit, akit egy október 21-i bűncselekmény elkövetésével gyanúsítanak.

Airsoft-fegyverrel rabolt pénzt egy férfi, többször is rálőve az áldozatára
2024. október 30., szerda

Közigazgatási átszervezés: van az a vörös vonal, amit nem szabad átlépni

Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester és Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke elmondták meglátásaikat a parlament elé terjesztett, közigazgatási átszervezésről szóló USR-s törvénytervezet kapcsán.

Közigazgatási átszervezés: van az a vörös vonal, amit nem szabad átlépni
2024. október 30., szerda

Elkezdték utalni a szakmai támogatásokat a pedagógusoknak és a kisegítő személyzetnek

A tanárok 1500 lej, a tanügyi kisegítő személyzet tagjai pedig 500 lej értékű szakmai utalványban részesülnek — adta hírül az Agerpres.

Elkezdték utalni a szakmai támogatásokat a pedagógusoknak és a kisegítő személyzetnek
2024. október 30., szerda

Előzetes letartóztatásba került egy gyújtogató

Előzetes letartóztatásba helyeztek egy férfit Maros megyében, aki a gyanú szerint szándékosan okozott egy nagy kárral járó tűzesetet – adja hírül a Maros megyei rendőrség.

Előzetes letartóztatásba került egy gyújtogató
2024. október 30., szerda

Megvannak a legfontosabb, megoldásra váró feladatok Gyergyószentmiklóson

Most leginkább a sürgős problémák megoldása, „tűzoltás” a fő feladat a gyergyószentmiklósi városházán. De már körvonalazódnak azok az irányvonalak, amelyek a következő években meghatározó módon átalakíthatják a város arculatát, hangulatát.

Megvannak a legfontosabb, megoldásra váró feladatok Gyergyószentmiklóson
2024. október 30., szerda

Medvét keresnek és rengeteg élményt találnak a bringás vándortáborok résztvevői

Kalandokat élnek meg, közösségbe kovácsolódnak, megismerik a Székelyföldet, nemzettudatukban erősödnek, edzettebbek lesznek – ilyen élményekben részesülhetnek azok a diákok részt vesznek a Székelyföldi bringás táborokban.

Medvét keresnek és rengeteg élményt találnak a bringás vándortáborok résztvevői
2024. október 30., szerda

Lőni fognak a Kerekerdőn

Lőgyakorlatot tart csütörtökön a kerekerdői hegyivadász alakulat – hívja fel a lakosság figyelmét Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.

Lőni fognak a Kerekerdőn
Lőni fognak a Kerekerdőn
2024. október 30., szerda

Lőni fognak a Kerekerdőn

Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!