Koszovó Szerbia, Besszarábia Románia – állítják a kifeszített molinók
Fotó: Uniți Sub Tricolor/Facebook
Nem feltétlenül tartja sértőnek a „Koszovó Szerbia” és a „Besszarábia Románia” politikai üzeneteket Szondy Zoltán, az FK Csíkszereda klubelnöke – akárcsak a román közvélemény. Arra azonban kíváncsi lenne, hogyan reagálna a románság, ha a csíki piros-fekete csapat szurkolói azt az üzenetet jelenítenék meg egy labdarúgó-mérkőzésen, hogy „Erdély Magyarország”.
2023. szeptember 21., 21:082023. szeptember 21., 21:08
2023. szeptember 22., 11:252023. szeptember 22., 11:25
A román közvélemény felszusszant, a romániai magyarság azonban az enyhe büntetés miatt neheztelt, miután szerdán kiderült: az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) fegyelmi bizottsága úgy határozott, hogy
Pénzbüntetéssel és egy zárt kapus mérkőzéssel büntette az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) a román labdarúgó-szövetséget és a -válogatottat a Koszovó elleni mérkőzésen történt incidens miatt.
Ezzel egy időben a román futballválogatott szurkolók nélkül lesz kénytelen lejátszani az október 14-én tartandó, Andorra elleni Európa-bajnoki selejtezőmérkőzést Bukarestben. Az FRF ezzel kapcsolatban közölte, hogy
Politikai üzeneteknek valóban nincs helyük a pályán
„Nagyon veszélyes talaj egy ilyen döntés után azt állítani, hogy ez enyhe, mert mi, romániai magyarok szimpátia alapján beszélünk erről. Az UEFA álláspontja azonban egyértelmű: politikai üzeneteknek nincs helye a pályán. A politikát azonban lehetetlen elválasztani a sporttól. De nevezzük nevén a gyermeket:
De mondok egy konkrét példát: minket megbüntettek azért, mert éltetjük Magyarországot, de
– nyilatkozta megkeresésünkre Szondy Zoltán.
Az FK Csíkszereda klubelnöke szerint nagyon nehéz a stadionokon kívül tartani a politikát. „Sajnos, a magyar válogatott nagyon sokat szenvedett, mert Budapesten vannak olyan civil szervezetek, amelyek semmi mást nem csinálnak, mint hangmikrofonokkal és rejtett kamerákkal járnak a magyar válogatott meccseire csak azért, hogy
Viszont azt azért hozzáteszem, hogy ez nem a románok hibája. Ilyen esetekben tehát ne kárörömmel szemléljük az ilyen döntéseket, mert egyik nap a magyar, másik nap a román szövetségre jár rá a rúd.”
Fotó: Pinti Attila
Szondy egyébként nem hiszi, hogy az UEFA feladata kellene legyen, hogy eldöntse, mi politikai üzenet és mi nem; erre ugyanis
Sértő és nem sértő üzenetek
„Itt az alapprobléma inkább az – és ezt kellene megváltoztatni –, hogy a sértő üzenetekkel szemben nulla toleranciát kell gyakorolni. Mondok egy konkrét példát:
Nyilván egy olyan jogrenddel, amellyel a szurkolókat lehet büntetni; mert ha egy ilyen rigmust egy település főterén mondanék, akkor engem büntetnek meg, de ha ezt egy stadionban kiabálnám, akkor semmi bajom nem származna” – érvelt, majd áttért a másabb típusú üzenetek kérdéskörére.
– fogalmazott a klubelnök.
E gondolatmeneten tovább haladva Szondy Zoltán szerint
„Az, hogy a koszovói futballisták hirtelen hiperérzékenyek lettek, azért nevetséges, mert Koszovó és Albánia csinálta ilyen területen a legnagyobb botrányokat az elmúlt években; nyilván nem a játékosok, hanem a szurkolók. Gondoljunk csak a szerb-albán meccsek alatt a stadionokban röptetett sasra vagy drónra.”
Enyhe ítélet vagy sem?
A klubelnök sokakkal ellentétben nem tartja enyhének az UEFA döntését. „A zártkapus meccs és az ötvenezer eurós bírság nem egy enyhe ítélet, az más kérdés, hogy a románoknak hagyományosan szerencséjük van, és ezért a zártkapus találkozót Andorra ellen játsszák, nem pedig Svájc ellen. Én inkább egy szigorú ítéletnek tartom, mert nem volt semmilyen atrocitás, nem vertek senkit fejbe,
Utóbbi üzenetet egyébként teljesen helyesnek tartja a román sajtó – ez az üzenet ugyanakkor tárgyszerűen nem igaz, hiszen Besszarábia egy ENSZ és az Európai Unió által elismert ország, Moldova Köztársaság. Engem amúgy nem sért, ha országszerte felfestve ezt az üzenetet olvasom (például a Tömösi-szorosban), egyszerűen viccesnek tartom .”
Végezetül Szondy Zoltán fontos kérdésre hívta fel a figyelmet.
Elhalkuló magyargyalázások
„Azért tűnik úgy, hogy elhalkult Romániában a magyargyűlölet a focimeccseken, mert az úgynevezett kiemelt helyszíneken az új idényben még nem jártunk: utalok például a Steaua kicsi, mégis hangos és provokatív szurkolótáborára. És azért is halkult el, mert mi nagyon tudatosan megpróbáltunk nem ebbe az irányba elmozdulni. Hozok egy konkrét példát: tavaly, amikor az FC Dinamóval játszottunk – és 0-0 lett az eredmény –, folyamatos bekiabálások voltak, a játékvezető és a megfigyelő mégis hagyta, hogy a találkozó folytatódjon. Utána volt egy nyomás rajtunk, hogy jelentsük fel a Dinamót (a szabályzat szerint zöldasztalnál 3-0-ra kellett volna nyerjünk), én viszont úgy döntöttem, hogy nem megyünk el ebbe az irányba, inkább tiszteletben tartjuk a pályán elért eredményt. Egyébként hülyeségnek is tartom, hogy a szurkolók miatt megbüntessenek egy csapatot” – nyilatkozta az FK meccsein tapasztalt magyargyűlölettel kapcsolatban Szondy Zoltán klubelnök. „Viszont azt is jelezni kell – fűzte hozzá –, hogy ritkák azok az idegenbeli mérkőzéseink, hogy az Elit-bajnokságban ne legyenek ilyen sértő bekiabálások.”
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
Nem hirdetett ítéletet a Maros Megyei Törvényszék szerdán a Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács alelnöke és tizenkét másik személy ellen 2013-ban indult büntetőperben, ezt egy későbbi időpontra halasztották.
Fiatal tehetségek és a Csíki Kamarazenekar ad hangversenyt Csíkszeredában április 7-én, hétfőn. A koncerten megismerkedhet a közönség a bemutatkozásra váró, Nagy István Művészeti Középiskola diákjaival.
A legfőbb ügyészség vádat emelt szerdán Ion Iliescu exállamelnök és Petre Roman volt miniszterelnök ellen emberiesség elleni bűncselekmények miatt az 1990-es bányászjárás ügyében.
Hamarosan országszerte elérhetővé válik az új típusú személyazonossági igazolvány, amely elektronikusan is tárolja a személyes adatokat. Az új személyi elterjedésével fokozatosan az elektronikus egészségügyi kártyák is megszűnnek.
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
A Rétyi Nyír víkendtelepének közelében támadták meg a kutyák a félmaraton-futásra készülő amatőr futót, akit végül a kutyák gazdájának a megjelenése mentett meg a nagyobb bajtól – de két harapást így is elszenvedett.
Medvék járnak a marosvásárhelyi Somostető területén, a vadak különösen éjszaka merészkednek elő. Az esetről a Marosvásárhelyi Állatkert osztott meg vieófelvételt.
1 hozzászólás