Koszovó Szerbia, Besszarábia Románia – állítják a kifeszített molinók
Fotó: Uniți Sub Tricolor/Facebook
Nem feltétlenül tartja sértőnek a „Koszovó Szerbia” és a „Besszarábia Románia” politikai üzeneteket Szondy Zoltán, az FK Csíkszereda klubelnöke – akárcsak a román közvélemény. Arra azonban kíváncsi lenne, hogyan reagálna a románság, ha a csíki piros-fekete csapat szurkolói azt az üzenetet jelenítenék meg egy labdarúgó-mérkőzésen, hogy „Erdély Magyarország”.
2023. szeptember 21., 21:082023. szeptember 21., 21:08
2023. szeptember 22., 11:252023. szeptember 22., 11:25
A román közvélemény felszusszant, a romániai magyarság azonban az enyhe büntetés miatt neheztelt, miután szerdán kiderült: az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) fegyelmi bizottsága úgy határozott, hogy
Pénzbüntetéssel és egy zárt kapus mérkőzéssel büntette az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) a román labdarúgó-szövetséget és a -válogatottat a Koszovó elleni mérkőzésen történt incidens miatt.
Ezzel egy időben a román futballválogatott szurkolók nélkül lesz kénytelen lejátszani az október 14-én tartandó, Andorra elleni Európa-bajnoki selejtezőmérkőzést Bukarestben. Az FRF ezzel kapcsolatban közölte, hogy
Politikai üzeneteknek valóban nincs helyük a pályán
„Nagyon veszélyes talaj egy ilyen döntés után azt állítani, hogy ez enyhe, mert mi, romániai magyarok szimpátia alapján beszélünk erről. Az UEFA álláspontja azonban egyértelmű: politikai üzeneteknek nincs helye a pályán. A politikát azonban lehetetlen elválasztani a sporttól. De nevezzük nevén a gyermeket:
De mondok egy konkrét példát: minket megbüntettek azért, mert éltetjük Magyarországot, de
– nyilatkozta megkeresésünkre Szondy Zoltán.
Az FK Csíkszereda klubelnöke szerint nagyon nehéz a stadionokon kívül tartani a politikát. „Sajnos, a magyar válogatott nagyon sokat szenvedett, mert Budapesten vannak olyan civil szervezetek, amelyek semmi mást nem csinálnak, mint hangmikrofonokkal és rejtett kamerákkal járnak a magyar válogatott meccseire csak azért, hogy
Viszont azt azért hozzáteszem, hogy ez nem a románok hibája. Ilyen esetekben tehát ne kárörömmel szemléljük az ilyen döntéseket, mert egyik nap a magyar, másik nap a román szövetségre jár rá a rúd.”
Fotó: Pinti Attila
Szondy egyébként nem hiszi, hogy az UEFA feladata kellene legyen, hogy eldöntse, mi politikai üzenet és mi nem; erre ugyanis
Sértő és nem sértő üzenetek
„Itt az alapprobléma inkább az – és ezt kellene megváltoztatni –, hogy a sértő üzenetekkel szemben nulla toleranciát kell gyakorolni. Mondok egy konkrét példát:
Nyilván egy olyan jogrenddel, amellyel a szurkolókat lehet büntetni; mert ha egy ilyen rigmust egy település főterén mondanék, akkor engem büntetnek meg, de ha ezt egy stadionban kiabálnám, akkor semmi bajom nem származna” – érvelt, majd áttért a másabb típusú üzenetek kérdéskörére.
– fogalmazott a klubelnök.
E gondolatmeneten tovább haladva Szondy Zoltán szerint
„Az, hogy a koszovói futballisták hirtelen hiperérzékenyek lettek, azért nevetséges, mert Koszovó és Albánia csinálta ilyen területen a legnagyobb botrányokat az elmúlt években; nyilván nem a játékosok, hanem a szurkolók. Gondoljunk csak a szerb-albán meccsek alatt a stadionokban röptetett sasra vagy drónra.”
Enyhe ítélet vagy sem?
A klubelnök sokakkal ellentétben nem tartja enyhének az UEFA döntését. „A zártkapus meccs és az ötvenezer eurós bírság nem egy enyhe ítélet, az más kérdés, hogy a románoknak hagyományosan szerencséjük van, és ezért a zártkapus találkozót Andorra ellen játsszák, nem pedig Svájc ellen. Én inkább egy szigorú ítéletnek tartom, mert nem volt semmilyen atrocitás, nem vertek senkit fejbe,
Utóbbi üzenetet egyébként teljesen helyesnek tartja a román sajtó – ez az üzenet ugyanakkor tárgyszerűen nem igaz, hiszen Besszarábia egy ENSZ és az Európai Unió által elismert ország, Moldova Köztársaság. Engem amúgy nem sért, ha országszerte felfestve ezt az üzenetet olvasom (például a Tömösi-szorosban), egyszerűen viccesnek tartom .”
Végezetül Szondy Zoltán fontos kérdésre hívta fel a figyelmet.
Elhalkuló magyargyalázások
„Azért tűnik úgy, hogy elhalkult Romániában a magyargyűlölet a focimeccseken, mert az úgynevezett kiemelt helyszíneken az új idényben még nem jártunk: utalok például a Steaua kicsi, mégis hangos és provokatív szurkolótáborára. És azért is halkult el, mert mi nagyon tudatosan megpróbáltunk nem ebbe az irányba elmozdulni. Hozok egy konkrét példát: tavaly, amikor az FC Dinamóval játszottunk – és 0-0 lett az eredmény –, folyamatos bekiabálások voltak, a játékvezető és a megfigyelő mégis hagyta, hogy a találkozó folytatódjon. Utána volt egy nyomás rajtunk, hogy jelentsük fel a Dinamót (a szabályzat szerint zöldasztalnál 3-0-ra kellett volna nyerjünk), én viszont úgy döntöttem, hogy nem megyünk el ebbe az irányba, inkább tiszteletben tartjuk a pályán elért eredményt. Egyébként hülyeségnek is tartom, hogy a szurkolók miatt megbüntessenek egy csapatot” – nyilatkozta az FK meccsein tapasztalt magyargyűlölettel kapcsolatban Szondy Zoltán klubelnök. „Viszont azt is jelezni kell – fűzte hozzá –, hogy ritkák azok az idegenbeli mérkőzéseink, hogy az Elit-bajnokságban ne legyenek ilyen sértő bekiabálások.”
Az erdélyi magyarság magas részvétele a romániai elnökválasztás vasárnapi döntő fordulójában azt mutatja, hogy az erdélyi magyar emberek érezték ennek a választásnak a jelentőségét, súlyát, veszélyeit, lehetőségeit – mondta Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezetője elismerte vereségét választási ellenfelével, Nicușor Dannal szemben. Egy videóüzenetben arra kérte támogatóit, hogy folytassák a „harcot az igazságért”.
Nicușor Dan nyerte a romániai elnökválasztás második fordulóját a leadott szavazatok százszázalékos feldolgozottsága alapján.
Nicușor Dan független elnökjelölt az urnazárás után vasárnap este kijelentette, hogy az elnökválasztáson a „mélyreható” változást akaró közösség győzött Romániában.
George Simion vasárnap este, a második elnökválasztási forduló 21 órai exit poll felmérések eredményeinek közzététele után kijelentette, hogy a valós változást akaró román nép nevében magának követeli a választási győzelmet.
Míg a szavazatszámlálás kezdetén alig pár százalék volt a különbség a két jelölt között, a részeredmények folyamatos feldolgozása során Nicușor Dan egyre nagyobb előnyre tesz szert. De lássuk, hogy mit hoz majd a reggel.
Az exit poll eredmények alapján a függetlenként indult Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere a szavazatok 54 százalékát, míg George Simion, az AUR elnökjelöltje 45 százalékát szerezhette meg.
Példátlanul felfokozott hangulatban zajlott az elmúlt két hét, az elnökválasztás két fordulója közötti időszak. Hamarosan kiderül, hogy miért is.
Székelyföld egyik utolsó, teljes felújításra váró erődtemplomát kikezdte az idő vasfoga, de méltóságából nem veszített. Az Árkos fölött őrködő szakrális épületegyüttes helyén már a kezdetekben is unitárius templom állhatott.
Romániai idő szerint vasárnap 18:30-ig több mint 1,5 milió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
1 hozzászólás