
A szelektív hulladékgyűjtés lesz a legolcsóbb
Fotó: Barabás Ákos
Új szelektívhulladék-gyűjtési rendszert vezet be május végétől a székelyudvarhelyi hulladékgazdálkodási vállalat a kertes házak esetében. A lakók színes zsákokat kapnak a műanyag-, üveg- és papírhulladék gyűjtésére, és ezeket szelektíven is fogják elszállítani.
2019. május 17., 09:172019. május 17., 09:17
A május végétől bevezetésre kerülő korszerű szelektív hulladékgyűjtésről tartott sajtótájékoztatót csütörtökön Gálfi Árpád, Székelyudvarhely polgármestere és Körösfőy Sándor, az RDE Harghita hulladékgazdálkodási vállalat igazgatója. A városvezető nagy előrelépésként értékelte az új rendszer bevezetését, megjegyezve, három éve dolgozik azért, hogy a korszerűsítés megtörténhessen.
és hiszi, hogy a korábbiaknál sokkal sikeresebb és eredményesebb évek előtt állnak e tekintetben – mondta a polgármester, majd átadta a szót Körösfőy Sándornak.
Az új szelektív szemétgyűjtési rendszert elsőként a kertes házak esetében vezeti be a hulladékgazdálkodási vállalat, a lakók sárga, kék és zöld szemeteszsákokat kapnak majd a műanyag-, papír- és üveghulladék tárolására. Ezek elszállítása is szelektíven történik majd május végétől, ugyanis a vállalat beszerzett egy háromfrakciós, tömörítős szemétszállító autót, így
– magyarázta Körösfőy Sándor. A szelektíven elszállított újrahasznosítható hulladékot később kézzel tovább válogatják, amire az ömlesztett szállítás után alig vagy egyáltalán nem volt már lehetőség. A színes szemeteszsákokat ingyen biztosítja majd a hulladékgazdálkodási vállalat, hiszen a csomagolt árucikkek árába már bele van foglalva a szelektív hulladékgyűjtés költsége, így azt a lakosság a bevásárlások alkalmával megfizeti.
Az Európai Unióban már tizenkét éve kötelező a szelektív gyűjtés, és ez Székelyudvarhelyen sem opcionális lehetőség lesz. A vegyesen történő gyűjtést azonban nem bírsággal fogják sújtani, hanem magasabb szemétszállítási díjat alkalmaznak – az új hulladékgyűjtési szabályzattervezet értelmében erre is lehetőség lesz. Az alap – azaz a legalacsonyabb – díjtétel a szelektíven gyűjtött hulladék elszállítására vonatkozik, az ömlesztve gyűjtött szemét esetében egy másik árat alkalmaznak majd, továbbá pótdíjat vetnek ki a lebomló hulladék elszállítására is. Utóbbival
Ez ugyancsak egy fontos cél a hulladékgazdálkodás korszerűsítésében, és ennek érdekében valószínűleg tudatosító kampányokat is indítanak majd, mondta Körösfőy Sándor.
Fotó: Barabás Ákos
Az új szelektív szemétgyűjtési rendszert júniustól kísérleti jelleggel néhány tömbház esetében is bevezeti az RDE Harghita Kft.. Ezeket a hulladékgyűjtő helyeket valószínűleg be is kamerázzák és lezárják, hogy csak az oda tartozó tömbházak lakói juthassanak be. Remélik, hogy a próbaidőszak után júliustól már az összes tömbházra ki tudják terjeszteni az új rendszer bevezetését – bizakodott Körösfőy.
Az új rendszer bevezetését követően egyébként a szemeteszsákok tartalmát a hulladékgazdálkodási vállalat alkalmazottai ellenőrzik majd, megjelölve azokat a kukákat, amelyek nem szelektíven gyűjtött szemetet tartalmaznak. Ezeket nem szállítják el, és ha a következő alkalommal is vegyes hulladékkal telik meg a kuka, akkor értesítik a helyi rendőrséget, amely felár kifizetésére kötelezi az érintett lakókat – részletezte a majdani ellenőrzések módját a vállalat igazgatója.
Környezettudatos városnapok
A sajtótájékoztatón az is elhangzott, hogy a szelektív hulladékgyűjtés fontosságának tudatosítását már az idei székelyudvarhelyi városnapokon elkezdik, az első három színes szemeteszsákot is onnan szállítja majd el az RDE Harghita Kft.. A programsorozat részét képező gyermeknapi rendezvények helyszínén ugyanakkor idén az új kukásautót is megtekinthetik a kicsik, és – szintén a környezettudatosság szellemében – a városnapokon felhasználásra kerülő egyszer használatos evőeszközök és tányérok is lebomló anyagúak lesznek, az ételmaradékokat pedig összegyűjtik és a városi kutyamenhelyre szállítják.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
1 hozzászólás