Minden nap, így ma is figyelemmel kísérjük a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos híreket, közöljük a hivatalosan is megerősített új betegek számát, a három székelyföldi megye kormányhivatalainak jelentéseit, magyarán igyekszünk befogni mindent, ami lényeges jelen helyzetben.
2020. március 16., 10:112020. március 16., 10:11
2020. március 16., 19:052020. március 16., 19:05
Mintavétel a parlamentben
Fotó: Grigore Popescu/Agerpres
Minden nap, így ma is figyelemmel kísérjük a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos híreket, közöljük a hivatalosan is megerősített új betegek számát, a három székelyföldi megye kormányhivatalainak jelentéseit, magyarán igyekszünk befogni mindent, ami lényeges jelen helyzetben.
2020. március 16., 10:112020. március 16., 10:11
2020. március 16., 19:052020. március 16., 19:05
Mintavétel a parlamentben
Fotó: Grigore Popescu/Agerpres
| Koronavírus Székelyföldön | Igazolt eset | Intézményes karantén | Házi elkülönítés |
| Hargita | 0 | 20 | 93 |
| Kovászna | 4 | 18 | 357 |
| Maros | 3 | 42 | 278 |
18.00 – A hétfőn délután 18 órakor közölt hivatalos adatok szerint újabb tíz fertőzést igazoltak reggel tíz óra óta. Így jelenleg 168 igazolt koronavírus-fertőzést tartanak számon a hatóságok Romániában. Az új esetek közül négyet Bukarestben, kettőt Iflov megyében regisztráltak. Konstanca, Teleorman, Neamț valamit Maros megyében pedig egyet.
17.45 – Újabb sokakat érintő szigorítás lép érvénybe kedden a koronavírus terjedésének megfékezése érdekében hozott intézkedések részeként: harminc napra felfüggesztik a jogosítvány megszerzéséhez szükséges elméleti és gyakorlati vizsgákat Hargita megyében.
17.00 – Aktualizálták a COVID-19-cel fertőzött személy, a fertőzésgyanús személy, illetve a szoros kontakt meghatározását, a részletekről itt olvashat.
15.15 – Hétfőtől harminc napra szükségállapotot rendelt el Romániában Klaus Johannis államfő. „Mától kezdődően szükségállapot lép életbe Románia egész területén, 30 napos időszakra” – jelentette be az elnök a Cotroceni-palotában.
14.55 – Az élelmiszer-ellátás biztosítását figyelembe véve úgynevezett zöldség- és gyümölcs-forrópontot hoznak létre a csíkszeredai megyeháza épülete körül, lesz mobilpékáru-kereskedés, és részben megnyílik a csíkszeredai Nest is: az épületben helyet kapó Lidl nagyáruház és a Sensiblu gyógyszertárak csütörtökön kinyithatnak. A legújabb csíkszeredai intézkedésekről bővebben itt írunk.
14.05 – Húsz személy van ellenőrzött karantén alatt Hargita megyében: tízen a hargitafürdői elkülönített helyen, ketten Csíkszeredában, négyen Székelyudvarhelyen, hárman Maroshévízen, valamint a megye legelső elkülönített személye az egyik csíkszéki községben – mondta el Ráduly Róbert Kálmán csíkszeredai polgármester, aki egyben a Csíkszeredai Katasztrófavédelmi Bizottság elnöke is.
„Mindannyian csendőrségi felügyelet alatt állnak, de jelzem, egyikük sem bizonyított koronavírus-fertőzött. Hargita megye messze a legutolsó helyen áll országos szinten a karanténban lévő személyeket figyelembe véve” – intett nyugalomra a városvezető,
Egyébként hétfőtől megszűnik a csíkszeredai városházán a hivatali ügyfélfogadás. Ez alól kivétel az anyakönyvi kivonatokkal foglalkozó ügyfélkapu. „A már korábban beütemezett polgári esküvők nem maradnak el, természetesen a névsorkészítés, a megfelelő távolság és a maximálisan megengedhető létszám betartásával” – szögezte le Ráduly Róbert Kálmán.
Infografika: Tóth Szilárd/Székelyhon
13.45 – Maros megyében 297 személy van házi elkülönítésben, 43-an felügyelt karanténban, valamint hat páciens van beutalva a marosvásárhelyi fertőző betegségek kórházába – nyilatkozta a prefektúra sajtószóvője. Damian Samoila még elmondta, a megyében hétfőn tizenegy órakor továbbra is két igazolt, koronavírussal fertőzött személy volt, de 49 minta eredményét várták a kolozsvári laboratóriumból.
10.40 – Az új eseteket kivétel nélkül mind Székelyföldön kívül regisztrálták. Arad megyében négy, Ilfov megyében három, Vâlcea és Temes megyében két-két, Bukarestben, Buzău, Galac, Hunyad, Ialomița, Kolozs, Szilágy és Suceava megyében egy-egy új eset van. A fertőzöttek 19 és 54 év közöttiek.
A Stratégiai Kommunikációs Csoport azt is közölte, hogy a koronavírussal fertőzött személyeket Bukarestben, Iaşi-ban, Kolozsváron, Temesváron, Craiován vagy Konstancán kezelik, és jó az általános állapotuk.
Romániában 3008 személyt tartanak karanténban, 15 546-an pedig házi elkülönítésben vannak. A járványügyi eljárások akadályozása miatt eddig 36 esetben indítottak büntető eljárást.
Mától kezdve naponta kétszer közölnek adatokat, délelőtt 10 és délután 6 órakor.
10.10 – Ludovic Orban, Románia miniszterelnöke hétfőn reggel bejelentette, hogy 158-ra emelkedett a koronavírussal fertőzöttek száma Romániában – adta hírül a TVR1 közszolgálati tévécsatorna.
9.55 – Hétfőn reggel még a vásárnap este közölt hivatalos adatok érvényesek, ezek szerint Romániában 139 személyt tartanak nyilván koronavírus-fertőzéssel, ezt a számot pedig így értük el.
Klaus Johannis államfő a hétvégi történések következtében hétfőn hirdeti ki a szükségállapotot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
szóljon hozzá!