Nincs azonnali védettség. A megfelelő immunválasz csak az emlékeztető oltás után 7–10 nappal alakul ki. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
A koronavírus elleni védőoltás első dózisának beadása után 3969-en, a második után pedig 446-an fertőződtek meg az országban. Az első adagot megkapók esetében ez a beoltottak 0,49 százalékát jelenti, a másodiknál ez az arány 0,08 százalék. Az oltás utáni megfertőződés fő oka, hogy az érintettek azelőtt kerülnek kapcsolatba a koronavírussal, hogy kialakulna a védettség.
2021. február 25., 21:562021. február 25., 21:56
Több mint négyezer olyan személy fertőződött meg koronavírussal Romániában, aki már megkapta valamelyik védőoltás első vagy második dózisát – közölte a minap Valeriu Gheorghiţă katonaorvos, a COVID-19 elleni oltási kampány országos bizottságának vezetője. Mint részletezte, az oltáskampány kezdetétől, december 27-e és február 21-e között 3969-en fertőződtek meg a vakcina első dózisának beadását követően, január 17-e és február 21-e között pedig 446 olyan személy kapta el a vírust, aki az oltás második dózisát is megkapta.
Az első dózis után megfertőződők 95 százalékát a Pfizer-BioNTech koronavírus elleni vakcinájával immunizálták, 4,6 százalékukat a Moderna által kifejlesztettel, 0,4 százalékukat pedig az AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem által kifejlesztett oltóanyaggal. Az emlékeztető oltást követően megfertőződő személyek mind Pfizer-BioNTech vakcinával voltak beoltva.
Az oltás beadását követő megfertőződés leggyakrabban azért történhet meg, mert azelőtt kerül kapcsolatba valaki a vírussal, hogy kialakult volna a védettség – szögezte le megkeresésünkre Fejér Szilárd vegyész, kémikus, kutató, a sepsiszentgyörgyi Pro Vitam diagnosztikai laboratórium vezetője. Elmondása szerint
ezt támasztják alá azok a vizsgálatok is, amelyeket a sepsiszentgyörgyi laboratóriumban saját fejlesztésű antitesttesztekkel végeztek. A beoltottak immunválaszát vizsgálva azt tapasztalták, hogy
Akik viszont legyőzték a fertőzést, már egy héten belül erős immunválaszt produkáltak, a második dózis után 7–10 nappal pedig mindenki esetében volt már kimutatható mennyiségű antitest. Kijelenthető tehát, hogy
„Az oltás pillanatában nem leszünk védettek, és amíg nem termelődik megfelelő mennyiségű antitest ahhoz, hogy megakadályozhassa a fertőzést, elkaphatjuk a vírust. A mintegy négyezer ilyen helyzetbe került személy esetében is az látható, hogy átlagosan az első oltás beadását követő hetedik napon jelentek meg náluk a tünetek, ami arról árulkodik, hogy az oltás napján vagy még az előtt kerültek kapcsolatba a vírussal.
Persze az oltás megkapását követően is megfertőződhetünk, hiszen továbbra is van egy közösségi terjedés, bárhol találkozhatunk a vírussal, és hiába tartjuk be az óvintézkedéseket, családtól, ismerősöktől is elkaphatjuk” – mutatott rá a kutató. Hozzátette, ettől függetlenül
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.
Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.
A kormány deficitcsökkentő intézkedései részeként növelni fogja szeptember elsejétől a személygépkocsik úthasználati díját.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Az alkotmánybíróság ügyvivő elnöke csütörtökön pontosítani kívánta, hogy a mandátuma végéhez közeledő három alkotmánybíró egyike sem kért vagy kapott semmilyen juttatást.
Közúti balesethez riasztották a tűzoltókat a Maros megyei Libánfalva térségében, ahol egy személygépkocsi lesodródott az úttestről. A balesetben egy személy megsérült.
Közvitára bocsátotta csütörtökön a honlapján a pénzügyminisztérium az idei deficitcsökkentő intézkedések első csomagját tartalmazó törvénytervezetet.
szóljon hozzá!