Mayer József alkotása a Gyergyószentmiklós alfalvi bejáratánál lévő kopjafa is
Fotó: Balázs Katalin
Felújítják a Gyergyószentmiklós központjában lévő székely díszkaput – számoltunk be kedden. Ezt követően hívott is a néhai fafaragó mester özvegye, Mayer Julianna. Köszöni, hogy hitveséről nem feledkezik meg a város – mondta, és az 1978-ban történt kapuállításról, férje más alkotásairól is mesélt.
2017. szeptember 06., 19:232017. szeptember 06., 19:23
2017. szeptember 06., 19:262017. szeptember 06., 19:26
A Tarisznyás Márton Múzeum tulajdonát képezi ma már az a díszkapu, amelyet hajdan a bútorgyári élmunkások bemutatására emeltek, majd a mozi hirdetőtáblájaként szolgált a központi parkban. A napokban szedték darabjaira és szállították a múzeumba felújítás céljából Mayer József alkotását.
Darabjaira szedték és elszállították a gyergyószentmiklósi központi parkban található faragott díszkaput. A Tarisznyás Márton Múzeum alkalmazottai szállították el, az intézményigazgató Csergő Tibor pedig a lebontás okáról tájékoztatott.
A fafaragó özvegye, Mayer Juliánna a köszönetnyilvánítás mellett elmondta, pontosan emlékszik a székelykapu készítésének és állításának részleteire. Férje szatmári származású, még nem volt 18 esztendős, amikor 1971-ben műbútorasztalosként a gyergyószentmiklósi bútorgyárhoz jött dolgozni.
Az 1970-es években a városban szokássá vált, hogy minden vállalat valamilyen, profiljának megfelelő alkotást helyezett el közterületen, ez szolgált az élmunkások hirdetőtáblájaként is. A bútorgyár vezetősége Mayert bízta meg, aki éppen az 1978-as esztendő tavaszán járt feleségével a Nyikó-mentén az ottani fafaragás motívumait gyűjteni. Tudta, mit akar: székelykaput, Nyikó-menti mintákkal.
Kupás József pirográfolta, de a felszíni rajz nem állta ki az idő próbáját.
Mayer József Szatmárról jött, Gyergyóban hagyott emlékeztetőt
Amíg Mayer József élt, minden esztendőben kezelte a fát, vigyázott arra, hogy a kapu két oldalán lévő kerítés is épségben maradjon. Visszajárt akkor is, amikor számára már a bútorgyár nem munkahely, hanem szomorú emlék lett. Felesége eleveníti fel ennek történetét. 1995-öt írtak, a rendszerváltás utáni új időszak következett be. Kezdtek megjelenni a magániparosok, és kezdtek munkájukhoz gépeket vásárolni. A bútorgyár akkori vezetői több munkagépet is kiírtak árverésre, köztük olyanokat is, amelyeken a prototípus-osztályon dolgoztak napi rendszerességgel a munkások. Mayer József kezébe adták az íveket, mesterként kellett volna egyetértését aláírásával kifejezze. A mestert viszont nem vitte rá a lélek, hogy az emberek kezéből kivegye az eszközt, hozzájáruljon munkanélkülivé válásukhoz, így a rábízott gépek nevét mindig kihúzta a listáról. A felettesek visszaírták, visszaküldték a dokumentumot. Mayer Józsefnek rá kellett jönnie, az ő akarata nem talál a politikai elképzeléssel. Nem bírta a huncutságokat, beadta a felmondását. Mindössze annyit várt, míg kerül helyére személy, akinek átadhatja a rábízott gépeket, felszereléseket, és búcsút intett a bútorgyárnak.
Otthon, Alfaluban keresett megélhetést, átképezte magát lakatosnak, aztán autójavító műhelyt nyitott a Mayer-portán. Ezelőtt 21 esztendővel szívinfarktus vitte el az élők sorából.
– fogalmaz Mayer Julianna. Felvilágosított arról is, hogy Gyergyószentmiklóson még van egy, férje által készített köztéri alkotás: a kopjafa a város alfalvi bejáratánál. Arra is ráférne a felújítás – jegyezte meg az asszony, aki ezelőtt 21 évvel, 21 év házasság után szeptember 29-én veszítette el férjét, az ügyes kezű, köztiszteletben álló férfit, akinek „a fafaragás a vérében volt.”
Évfordulós emlékévet ünnepel az idén ötven éves gyergyószárhegyi művésztelep, az évforduló kapcsán számos rendezvényt tartanak. Szombaton kiállítás nyílik Gyergyószentmiklóson, továbbá a művésztelep enciklopédiájának harmadik kiadását is bemutatják.
A teljes képet nézve nem érdemes ugyan panaszkodni a vadonatúj városi buszok kihasználatlanságára Székelyudvarhelyen, néhány járatot viszont többen is használhatnának – ezt a következtetést vontuk le, miután a székelyudvarhelyi városházánál érdeklődtünk.
Kézdivásárhely önkormányzata megkezdte ama 25 ökosziget telepítését hulladékgyűjtéshez, amelyekre az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretében pályáztak 1,43 millió lej értékben. Ezzel egy újabb lépést sikerült tenni a zöldebb város felé.
Megkésett munkálatok átütemezése, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat és a hozzá tartozó cégek költségvetésének módosítása, különböző rendezvények szervezése szerepelt a helyi képviselő-testület keddi ülésének napirendjén.
Elromlott vagy használaton kívüli elektromos készülékeket gyűjtenek Gyergyószentmiklóson november 16-án, szombaton.
Megtalálták a román határrendészek és hegyimentők azt az ukrán fiatalembert, aki hétfőn érkezett Romániába a Máramarosi-havasokon keresztül – közölte kedden délután a Máramaros megyei Salvamont igazgatója.
Holtan találták meg a 63 éves marosvécsi férfit, akit november 6-án, szerdán hagyta el otthonát és napokig nem jelentkezett családjánál, végül a rendőrség is kereste.
Jelentős támogatást kapott Maroshévíz a kormánytól, amelynek segítségével a nehéz pénzügyi helyzetbe került város meg tudja oldani a sürgősebb problémáit. Lesz fűtés az iskolákban, és a téli útkarbantartásra is jut pénz.
Megannyi találgatás előzte meg, hogy kik lesznek Marosvásárhely alpolgármesterei az új mandátumban. Az RMDSZ-nek csak tíz tanácsosa lett a huszonhárom tagú testületben, így szüksége volt egy erős szövetségesre. Egyezség született.
Számít olvasói visszajelzése a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtárnak, ennek érdekében kérik őket, kérdőív kitöltésével segítsék munkájukat.
szóljon hozzá!