Költségvetési „számháború”

Költségvetési „számháború”

Fotó: László Ildikó

A nagyobb székelyföldi városok költségvetési mutatóinak az összehasonlítása és elemzése volt a fő témája annak a találkozónak, amelyen Marosvásárhely, Sepsiszentgyörgy, Csíkszereda és Székelyudvarhely polgármestere beszélgetett a témáról, illetve amelyen választ vártak tőlük többek között arra a kérdésre is, hogy miért alacsony a tavalyi költségvetési megvalósítások hatásfoka. De szó volt politkaivírus-fertőzésről, bevándorlókérdésről, autópályákról, Székelyföld jövőjéről, illetve arról, hogy sokszor mi magunk dolgozunk magunk ellen.

Széchely István

2023. május 17., 21:132023. május 17., 21:13

2023. május 18., 11:272023. május 18., 11:27

A Székelyhon, a Heti Hírmondó és a Romániai Magyar Közgazdász Társaság (RMKT) kedd esti közös rendezvényének Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy, Korodi Attila, Csíkszereda, Gálfi Árpád, Székelyudvarhely, illetve Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere volt a vendége, utóbbi influenzás megbetegedés miatt online vett részt a találkozón.

Galéria

Geréb László, a Romániai Magyar Közgazdász Társaság székelyudvarhelyi szervezetének elnöke

Fotó: László Ildikó

A rendezvény témáját Geréb László, az RMKT székelyudvarhelyi szervezetének elnöke hat székelyföldi város – Marosvásárhely, Sepsiszentgyörgy, Csíkszereda, Székelyudvarhely, Gyergyószentmiklós, Kézdivásárhely – költségvetési adatainak a garmadájával vezette fel.

korábban írtuk

Az igazság órája – 2022-es költségvetési megvalósítások Székelyföldön
Az igazság órája – 2022-es költségvetési megvalósítások Székelyföldön

Összehasonlítva a 2022 elején elfogadott költségvetéseket az év során megvalósított eredményekkel, azt tapasztaljuk, hogy volt ahol legfeljebb csak álmokról beszélhetünk, ugyanis a terveknek év végére alig 10%-át sikerült megvalósítani.

A 2022-es esztendőben a tervezett költségvetéseknek a költség oldali megvalósítási hányadát illetően Sepsiszentgyörgy áll az élen (87%), a kovásznai megyeközpontot sorrendben Kézdivásárhely (75%), Marosvásárhely (74%), Székelyudvarhely (65%), Csíkszereda (62%) és Gyergyószentmiklós (41%) követi. Az EU-s finanszírozású projektek megvalósításában – az abszolút értékeket tekintve – Székelyudvarhely a leggyengébb (5,4 millió lej), Marosvásárhely pedig a legerősebb (65 millió lej). Csíkszereda 42 millió lejjel a második helyen áll, a többi város 10 millió körüli, illetve annál kisebb összegeket tudott lehívni 2022-ben. A betervezett értékhez mérve Csíkszereda áll a legjobban, a tervezett érték 43%-át tudta megvalósítani, a sor végén pedig Székelyudvarhely áll 11 százalékkal.

A saját forrásokból megvalósított beruházásokat tekintve Sepsiszentgyörgy 39 millió lejjel vezeti, Székelyudvarhely pedig 12 millió lejjel zárja a sort, a tervekhez képest elvégzett megvalósításokat tekintve viszont Gyergyószentmiklós áll a legrosszabbul (23%), a legjobban pedig Sepsiszentgyörgy és Kézdivásárhely teljesített, egyaránt 83 százalékkal. A beruházások nagy része az utakat érintette, a terveket pedig Kézdivásárhelyen teljesítették a legnagyobb mértékben (78%), a sor másik végén Székelyudvarhely áll (20%).

Az összköltségvetésben a beruházások részaránya fontos, mert a lakosság életszínvonala a beruházások által válik jobbá, mondta Geréb László, ismertetve ezeket az adatokat. 2022-ben Kézdivásárhelyen volt a legnagyobb a fejlesztésekre szánt összegek részaránya a költségvetésben (37%), Gyergyószentmiklóson egy százalékkal kevesebb, Csíkszeredában 34%, Székelyudvarhelyen pedig 12.

Galéria

Fotó: László Ildikó

A 2023-as évre vonatkozó költségvetési tervek adatai alapján nagyon bizakodóak a városok többségében, némelyeknél kétszeres növekedést is látni:

Csíkszeredában tavalyhoz képest szinte kétszer nagyobb költségvetési jövedelemmel terveznek idén, Székelyudvarhelyen másfélszeres növekedéssel.

A tavalyi megvalósításokhoz mérve még nagyobb a növekedés a tervezett költségvetésekben: Gyergyószentmiklóson 2,9-szeres, Székelyudvarhelyen és Csíkszeredában egyaránt 2,3-szoros, Sepsiszentgyörgyön 1,2-szeres növekedéssel számolnak, és a költségvetésnek több mint a felét beruházásokra szeretnék fordítani.

Idézet
2023 nemcsak azért egy nehéz év az önkormányzatok számára, mert az előző európai uniós finanszírozási ciklusnak a beruházásait be kell fejezni, hanem azért is, mert 2023-ban fogják kiírni a következő ciklusnak a legtöbb pályázatát. Tehát amelyik önkormányzat nem lesz figyelmes és nem tud projekteket összerakni idén, az 2024-ben már elbúcsúzhat a következő, 2021–2027-es ciklus pénzeitől

– hívta fel a figyelmet az RMKT székelyudvarhelyi szervezetének elnöke.

Galéria

Kozán István, a Székelyhon főszerkesztője

Fotó: László Ildikó

Geréb László, és a polgármesteri beszélgetés moderátora, Kozán István, a Székelyhon főszerkesztője az adatok alapján három kérdést intézett a településvezetőkhöz:

  • Miért ennyire alacsony a 2022-es költségvetési megvalósítások hatásfoka?

  • Mire alapozzák a 2023-as tervezésnél tapasztalható optimizmust?

  • Mivel készülnek a 2021-2027-es ciklus 2023-ban megjelenő kiírásaira?

„A 74 százalékos megvalósítás elégséges volt”

Soós Zoltán kapott szót elsőként. Marosvásárhely polgármestere nagyon örvendetesnek tartja, hogy a székelyföldi városok költségvetése fejlesztésorientált, az EU-s pénzek lehívásával kapcsolatban viszont kiemelte a bürokrácia jelentette akadályokat, mint mondta, emiatt sok esetben nem tudják lehívni a finanszírozásokat.

Idézet
A magam részéről azt mondhatom, hogy a 74 százalékos megvalósítás elégséges volt, lehetett volna természetesen jobb is, de sok EU-s pénzt azért nem sikerült lehívni, mert a hosszú engedélyezés miatt nem tudtuk elindítani a folyamatot

– reagált a Geréb László által korábban ismertetett adatokra.

Galéria

Soós Zoltán online vett részt a találkozón

Fotó: László Ildikó

Marosvásárhelyen „a fő csapásirány” tavaly, illetve idén is az infrastruktúra, az iskolahálózat és a tömegközlekedés fejlesztése, kiegészülve a zöldberuházásokkal. Marosvásárhely polgármestere is bemutatott egy adatsort a város költségvetésének az alakulásáról, ami a 2020-as 418 milliós értékről fokozatosan 920,5 millióra nőtt 2023-ra.

Marosvásárhelyen az idei beruházásokra közel 104 millió lejt szánnak, a legtöbbet (30 milliót) a lakáshálózat fejlesztésére, illetve a közszolgáltatásokra (24,5 millió). EU-s alapokból mintegy 400 millió lejjel gazdálkodhatnak, ebből 194,7 millió a tömegközlekedés fejlesztésére fordítanak, ami a város mellett hét községre is kiterjed.

Soós Zoltán szerint Székelyföld és Marosvásárhely kapcsolatát tovább erősíti majd a moldvai autópálya, „amelynek az építkezése jövőre már realitás lehet”, és amely első szakaszban Marosvásárhelytől Ákosfalváig, Nyárádszeredáig épül ki, majd a második szakaszban egészen Parajdig.

Sepsiszentgyörgyön „realista-pesszimista” költségvetéssel indítanak

Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere szerint egyes városok esetében a költségvetési tervek végrehajtási aránya közti különbség abból is adódhat, hogy más módszerekkel dolgoznak.

Galéria

Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere

Fotó: László Ildikó

Sepsiszentgyörgyön például egy „realista-pesszimista” költségvetéssel indítják az évet, ám azt év közben tíz alkalommal is kiegészítik, azaz növelik. Más városokban év elején „a projektek többségét bepakolják a költségvetésbe”, ebből is eredhet, hogy alacsonyabb lesz a végrehajtási arány.

Idézet
Lehet, hogy ez politikai kérdés, de én úgy gondolom, a városlakók is szeretik, ha azt olvashatják júliusban, majd év végéig még tízszer, hogy módosult a város költségvetése, és újabb 3 millióval, 5 millióval, 20 millióval egészítettük ki a költségvetést. Szerintem ez sokkal jobb, mint ha azt olvassák, hogy nem sikerült teljesíteni a költségvetést

– fogalmazott az általuk alkalmazott gyakorlatról.

Galéria

Fotó: László Ildikó

A költségvetésekre vonatkozó adatokat illetően azt is megjegyezte, azokban sokszor csak a töredéke jelenik meg egy város érintő fejlesztési összegnek. Példaként hozta fel, hogy Sepsiszentgyörgy bejáratánál jelenleg két befejezett, egy elkezdett beruházás látható, és pár hónap múlva ez két újabbal egészül ki: épül egy terelőút, elkészült egy stadion, egy multifunkcionális aréna, hamarosan pedig felépül egy jégcsarnok orvosi központtal és egy egyetemi campus.

Az öt beruházás értéke 246 millió euró, de ennek csak az 1,6 százaléka jelenik meg a város költségvetésében.

Lehetőség lett volna ugyan arra, hogy ezeknek a pénzeknek egy része átmenjen a város költségvetésén, de ezt több okból sem szerették volna, „a szentgyörgyi embereknek teljesen mindegy is, hogy ezek a pénzek átmennek vagy nem a város költségvetésén”, számukra az a fontos, hogy a város egyik bejárata huszonegyedik századi szintre kerül jövő év végére, és a város olyan oktatási, egészségügyi és sport infrastruktúrát tud biztosítani számukra, amilyet más város nem – érvelt.

Galéria

Fotó: László Ildikó

„Ne felejtsük el, hogy Romániában élünk” – mondta a szegényes EU-s forráslehívásokkal kapcsolatban.

Idézet
Az, hogy 2023. május 16-án arról beszélünk, hogy a 2014–2020-as európai uniós finanszírozási ciklusból nem hívtuk le az összegeknek még a 20 százalékát sem, az nem a mi hibánk. Ez azért van, mert volt kilenc kormánya Romániának az elmúlt tíz évben, és mindegyik úgy gondolta, hogy az Európai Bizottsággal újra kell tárgyalja a regionális operatív programokat

– magyarázta, hosszasan részletezve a nehézségeket, amelyekkel a pályázások során meg kell küzdeni. Antal Árpád szerint ugyanakkor sokszor mi magunk is magunk ellen dolgozunk – szerinte ilyen a nyers költségvetési adatok értelmezése is –, erősítve azt a külső, valótlan retorikát, „amely szerint szegények vagyunk, szerencsétlenek vagyunk, és ha autonómiánk lenne, éhen halnánk”.

„Nagyon fontosak a fejlesztések, de mi lassan túl vagyunk azon, hogy kiépítsük az alapinfrastruktúrát. Mi a szolgáltatások minőségére, közösségépítésre kell fektessük a hangsúlyt. Ebben azok lesznek a nyertesek, akiknek a saját kezükben vannak a szolgáltatásaik” – véli Antal Árpád.

Galéria

Fotó: László Ildikó

A mintegy háromórás rendezvényen sok szó esett Székelyföld jövőjéről is. Sepsiszentgyörgy polgármestere szerint

az egyik nagy kihívás, hogy képesek leszünk-e a székelyföldi cigányságot politikailag integrálni, a munkaerőpiacra bevonzani.

„A másik az, hogy a székelyföldi társadalom szembe tud-e nézni azokkal a jelenségekkel, amelyeket több évszázada a szőnyeg alá söprünk: az alkoholizmussal, a családon belüli erőszakkal és más társadalmi problémákkal. A harmadik, hogy mit fogunk kezdeni azokkal, akik jönni fognak. Mert fognak jönni, hatalmas a kormányon a nyomás, hogy Európai Unión kívüli munkaerőt engedjenek be az országba” – hívta fel a figyelmet Antal Árpád.

„Ha a város elfelejt élni, akkor nincs, akinek fejlesszél”

Csíkszereda polgármestere, Korodi Attila is kiemelte a bürokrácia jelentette akadályokat, de azt is, hogy a költségvetésre vonatkozó nyers számokat nehéz megfelelően értelmezni. Szerinte ezer buktatója van az év eleji tervek kivitelezésének, de a jól meghatározott célok többsége teljesül, ami viszont nem, az nem feltétlenül a tehetetlenség miatt, hanem a városvezetéstől független tényezők miatt, és ők ezzel számolva terveznek.

Galéria

Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere

Fotó: László Ildikó

Ő egyébként elégedett a teljesítményükkel. Korodi Attila nagy jelentőséget tulajdonít a karbantartási kivitelezésekre elkülönített forrásoknak, mint mondta, a tavaly elköltött 58 millió lejből majdnem 8 milliót különítettek el e célra, és idén még többet szánnak erre.

Idézet
Az életminőség megtartása nem azt jelenti, hogy folyamatosan, a végtelenségig növeled a várost, hanem azt, hogy ami már rendben van, azt is folyamatosan, kulturáltan felújítod. A várost meg kell élni, ezért nekünk a működési költség résznél egy nagyon jelentős összeg a működési oldalon a beruházásokba megy, tudatosan, és azokat száz százalékban elköltöttük. (…) Úgy várost nem szabad fejleszteni – Csíkszeredát sem –, hogy mindent a fejlesztésekre áldozunk, és közben a város elfelejt élni. Ha a város elfelejt élni, akkor nincs, akinek fejlesszél

– fogalmazott.

Galéria

Fotó: László Ildikó

A költségvetésekre visszatérve Csíkszereda polgármestere elmondta, most egy kiváltságos időszakban van Székelyföld az erőforrások tekintetében, és szerinte minden városban lesznek eredmények. „Ebből kifolyólag szerintem csak azon kell vitázni, hogyan lehet ezekhez a forrásokhoz értelmesen, megfelelő időben hozzáférni, lehívni, azért, hogy az életminőség és a jövőkép javuljon” – summázott.

Állítja, hogy Székelyföld gazdasága fejlődik, és ezt a személyi jövedelemadó-bevételekre vonatkozó adatokban is látszik: több ilyen adót fizettek be a térségben, miközben az adómentessé váló munkavállalók köre nőtt. Ebből az következik, hogy a vállalkozások nagyobb fizetést kell adjanak, és ezt meg is tudják tenni.

Galéria

Fotó: László Ildikó

Korodi Attila szerint ez a régió nagyon élhető lesz, és egyelőre ugyan komoly hátrányt jelent, hogy az autópályák nyomvonalai nem igazán érintik a térséget, de ez közép- és hosszútávon előnnyé válik.

„Tíz esztendő az tíz esztendő”

A városok költségvetési adatai már számtalanszor ki voltak elemezve – kezdte mondandóját Gálfi Árpád, Székelyudvarhely polgármestere –, és már megszokhattuk, hogy ezekben Székelyudvarhely általában az utolsó helyen jelenik meg, de inkább arról beszélne, hogy mi ennek az oka, „mert erről egészen keveset beszélünk”.

Galéria

Gálfi Árpád, Székelyudvarhely polgármestere

Fotó: László Ildikó

Szerinte

Idézet
Székelyudvarhely elkapta a politikai vírust az utóbbi időszakban, és ebből a helyzetből kellene valahogy kimásszon a közösségünk, a városunk.

Székelyudvarhely 2008 és 2018 között kimaradt az EU-s források lehívásából – tért vissza az említett ok ismertetéséhez Gálfi Árpád. „Erről elég kevés statisztikai adat mutatódik be az elmúlt időszakban. Tíz esztendő az tíz esztendő. (…) Én a ciklusnak a második felében csöppentem bele ebbe a város vezetőjeként, 2016 és 2020 között megnéztük az akkori kollégákkal, munkatársakkal, hogy mik azok a lehetőségek, amik még adódtak a ciklusnak a második felében, hogy Székelyudvarhely pályázati forrásokat tudjon lehívni a közösség számára. Ezeknek a megvizsgálása után kiderült, hogy hatalmas problémával állunk szemben, a városnak a vagyoni kérdésével. Ezeket rendeztük 2016 és 2017 között, 2018-ban elindítottuk a pályázatoknak a lehívását” – sorolta a településvezető azokat a tényezőket, amelyekről szerinte kevés szó esik az utóbbi időben.

Galéria

Fotó: László Ildikó

Ezt követően akkurátusan felsorolta az általa aláírt pályázati szerződések számát és az azokhoz kapcsolódó összegeket. Így tett az előző találkozókon is, az újdonság ez alkalommal az volt, hogy számtalanszor elmondta, a sajtó ártalmas, nem számol be a városvezetés megvalósításairól, a városba érkező beruházásokról, támogatásokról. Azt is a sajtó fejéhez vágta, hogy az Aqua Nova-perrel kapcsolatos sikert is elhallgatta a média; miközben ezt ecsetelte, a kivetítőn megjelent a hallgatóságnak az a Székelyhon-cikk, amely tételesen cáfolta a polgármester vádjait – ez azonban nem érdekelte az elöljárót.

korábban írtuk

Nem kell 30 milliós kártérítést fizetnie Székelyudvarhelynek
Nem kell 30 milliós kártérítést fizetnie Székelyudvarhelynek

Másodfokon a város számára kedvező bírósági ítélet született a korábbi székelyudvarhelyi vízszolgáltató által indított, és elsőfokon elveszített kártérítési perben. Így a székelyudvarhelyi önkormányzatnak nem kell fizetnie.

Idézet
Nem azért indultak el Székelyudvarhelyen a beruházások, mert jövőben választási kampány lesz, hanem azért, mert most tudtuk ezeket a pályázatokat annyira bemozdítani, hogy elindultak a közbeszerzések

– mondta a városvezető.

Székelyudvarhely 17,5 milliót költött beruházásokra tavaly, 5,4 milliót EU-s, 12,6 milliót saját forrásokból. Az Anghel Saligny programban 3, a PNRR-ben 10 aláírt szerződése van a városnak. Összesen 26 pályázat van folyamatban, ezek összértéke 227 millió lej, és előkészületben vannak még 103 millió lej összértékben pályázatok, környékbeli településeket is érintő városi ivóvízhálózat esetében pedig mintegy „40 millió eurós befektetési forrás fog megvalósulni”.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 22., hétfő

Már nem Zsögödfürdőn szállásolja el a csíkszeredai városvezetés a hajléktalanokat

Újabb helyszínen helyezték el ideiglenesen Csíkszereda hajléktalanjait, akiket ezúttal a városháza ügyfélközpontjának épületébe költöztettek a csíkzsögödi volt oltóközpont épületéből. Az önkormányzat végleges otthont keres a hajléktalanszállónak.

Már nem Zsögödfürdőn szállásolja el a csíkszeredai városvezetés a hajléktalanokat
2024. április 22., hétfő

Az építkezésre mindig szükség lesz

A Vigh család az 1970-es években került Csíkszeredába, ahol Ádám a megyei építővállalatnál ismerkedett meg a szakmával. Cégalapítás-történetről, kihívásokról, a siker titkáról és a Tectum Company jövőjéről is beszélt az alapító Menyhárt fia társaságában.

Az építkezésre mindig szükség lesz
Az építkezésre mindig szükség lesz
2024. április 22., hétfő

Az építkezésre mindig szükség lesz

2024. április 22., hétfő

Megsérült egy sziklamászó, helikopterrel szállították el a Vargyas-szorosból

Látványos mentést hajtott végre a szentegyházi hegyimentő csapat a Vargyas-szorosban vasárnap délután. Helikoptert is a helyszínre riasztottak.

Megsérült egy sziklamászó, helikopterrel szállították el a Vargyas-szorosból
2024. április 22., hétfő

Meleg étellel a lemorzsolódás ellen – egyre több iskolában kapnak ebédet a diákok

Majdnem hússzal nőtt a napokban azoknak a székelyföldi iskoláknak a száma, amelyekben ebédet is kapnak majd az oda járó gyermekek – az oktatási minisztérium újabb tanintézetekre terjesztette ki az Egészséges étkeztetés programot.

Meleg étellel a lemorzsolódás ellen – egyre több iskolában kapnak ebédet a diákok
2024. április 21., vasárnap

Nem akart fizetni, részegen elhajtott, csendőrök vették üldözőbe

Alkoholt ivott, nem akarta kifizetni a fogyasztását, majd részegen autóba ülve hajtott el egy férfi egy gyilkostói vendéglátó egységből vasárnap délután. A csendőrök autós üldözést követően késztették megállásra.

Nem akart fizetni, részegen elhajtott, csendőrök vették üldözőbe
2024. április 21., vasárnap

A nép ügyvédje ismét Csíkszeredában tart fogadóórát

Újra fogadóórát tart a nép ügyvédje Csíkszeredában április 29-én, hétfőn a megyeháza 14-es termében 10-14 óra között.

A nép ügyvédje ismét Csíkszeredában tart fogadóórát
2024. április 21., vasárnap

Méltón búcsúzni az elhunytaktól – ravatalozót adtak át Lisznyóban

Nem ad okot hangos örvendezésre, mert a halál közelsége mindenki számára félelmetes, az Uzon községhez tartozó Lisznyóban mégis megünnepelték vasárnap az új ravatalozóház elkészültét.

Méltón búcsúzni az elhunytaktól – ravatalozót adtak át Lisznyóban
2024. április 21., vasárnap

Akik élettörténetükön keresztül motiválnak

„Szükség van rád!” – ez volt a szombaton tartott Arta Business Center előadássorozatának mottója. A rendezvényen három élettörténetet hallhattunk olyan emberektől, akik úgy döntöttek, hogy jól lesznek, hiszen „ez egy döntés” – hallhattuk.

Akik élettörténetükön keresztül motiválnak
2024. április 21., vasárnap

Egyre gyakrabban jár be a medve Csíkszentdomokosra

Háromszor figyelmeztették a Ro-Alert rendszeren keresztül Csíkszentdomokos lakosságát a hétvégén, hogy medve jár a község Bános részén. Egyelőre elűzték a vadat.

Egyre gyakrabban jár be a medve Csíkszentdomokosra
2024. április 21., vasárnap

Ismét a magyar filmek kerülnek középpontba a Csíki Moziban

Különleges magyar alkotások vetítésével ünneplik idén is a Magyar Film Napját Csíkszeredában, a Csíki Moziban április 26. és 28. között.

Ismét a magyar filmek kerülnek középpontba a Csíki Moziban
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!