
Tizenkét lakásból hármat megvásárolhattak. A többieknek költözniük kell
Fotó: Barabás Ákos
Költözniük kell, egyelőre ennyi bizonyos a székelyudvarhelyi Kossuth Lajos utca 22. szám alatt lakóknak: ez az épület is, akárcsak a Városháza tér 4. szám alatti, a városi vagyon részét képezi, a városvezetés pedig más funkciót szán az ingatlannak.
2019. július 02., 12:052019. július 02., 12:05
2019. július 02., 15:472019. július 02., 15:47
Panaszkodnak azok, akik már évtizedek óta benne laknak, hogy előnytelen ajánlattal traktálják őket, a városvezetés álláspontja szerint viszont közegészségügyi szempontból lakhatatlanok az ingatlanok.
Székelyudvarhely önkormányzati lakásvagyona mintegy 150 ingatlanból áll, ezek ügykezelését tavaly áprilisig az Urbana Rt. végezte. 2018 tavaszán azonban a városvezetés visszavette a vagyon kezelését,
Az ingatlanok egyenkénti felmérése, a jogviszonyok tisztázása már akkor elkezdődött: mint kiderült, visszaélések is történtek az elmúlt évtizedekben.
Tamucza Tünde és családja közel harminc éve él a Kossuth Lajos utca 22. szám alatti épületben, mintegy 150 négyzetméteres lakást bérelnek. Az ingatlanban összesen 12 lakrész van, a lakók zöme szintén bérlő.
– elevenítette fel a panaszos. A lakásba az évek során befektettek, a sima meszelésen túl ők vezették be a gázt is az ingatlanba. „Konkrét határidőt nem kaptunk, sőt az utóbbi hetekben semmilyen információt sem, holott a bérleti szerződésünk múlt vasárnap lejárt” – tudtuk meg. A bért egyébként (amelyet idéntől 280 lejre emeltek) rendesen fizették, sőt, amikor fény derült a városvezetés szándékára, kilátásba helyezték, hogy meg is vásárolnák az ingatlant. „A tizenkét bérlőből hárman megvehették a lakást. Ennek már több mint tíz éve. Nekünk pedig nem adják el” – fakadt ki Tamucza Tünde.
– válaszolta kérdésünkre a polgármesteri hivatal sajtóosztálya. A szóban forgó, azaz a Kossuth-udvar melletti épületben nincs csatornázás, „közegészségügyi szempontból lakhatatlan az épület”, fogalmaztak a kommünikében.
A házban nincsen kanalizálás, az ingatlan általános állapota is rossz
Fotó: Barabás Ákos
„Megengedhetetlen, hogy Székelyudvarhely központjában, a város egyik fő utcáján ilyen gócpont legyen. Egy tavalyi közegészségügyi ellenőrzésen kiderült, hogy 9 lakásban nincs mellékhelyiség, az ottani helyzet veszélyt jelent mind az ott lakók, mind pedig az ingatlan környezete számára. Az úgynevezett száraz WC-k nincsenek rácsatlakoztatva a városi szennyvízhálózatra, és víz sincs bennük” – vázolták a helyzetet.
Az érintett lakókkal tárgyalt a polgármester is, mint kiderült, a jelenleg bérelt ingatlanoknál jobb körülményeket biztosító lakásokat ajánlottak nekik a Kórház-negyedben és az úgynevezett cérnagyári garzonoknál. Valóban volt gyűlés tavasszal, ismeri el a panaszos is, és a lakáscseréről is volt szó, viszont
Ekkora lakásba kellene költözniük
Fotó: Barabás Ákos
„Már akkor jeleztem, hogy szűk lesz a családnak egy Kórház-negyedi lakás, ráadásul van egy német juhászkutyánk is, akit magunkkal vinnénk, hiszen ő is olyan, mint egy családtag. De azóta sem kaptunk jobb ajánlatot” – így Tamucza Tünde. A panaszos még hozzátette: jogi segítséget is kértek az ügyben.
Nem lakhatásra szánják
A városvezetőség tervei szerint azonban az érintett ingatlanok feljavítása után azokat nem adják ismét ki: a Városháza tér 4. szám alatti ingatlanba a polgármesteri hivatal néhány osztálya költözne át (mivel közvetlenül a városháza mellett van), míg a Kossuth Lajos utca 22. szám alatti épület esetében a Kossuth-udvarban még tavaly kialakított civil központ újabb irodáit alakítanák ki: a kis felületeket a városban tevékenykedő civilek használják, olyan szervezetek, amelyek önerőből nem tudnának székhelyet fenntartani. Az önkormányzati lakásokban elvégzett javítások, beruházások kapcsán megtudtuk, hogy amennyiben az érintettek be tudják mutatni a terveket, engedélyeket, szerződéseket, illetve a számlákat, a polgármesteri hivatal nem zárkózik el a kártérítés kifizetésétől. A városvezetők azonban felvetik: kérdéses, hogy az említett, nagyobb volumenű munkákat miként végezték el a bérlők a tulajdonos, azaz a városvezetés avagy az Urbana Rt. beleegyezése, tudomása nélkül.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
1 hozzászólás