
Andersen és Kelemen Kató szerepében Bilibók Attila és Tóth Jess
Fotó: Veress Albert/Csíki Játékszín
December 11-én mutatta be a Csíki Játékszín az Én és a kisöcsém című operettet, és ezzel az első székelyföldi színház lett, amely az októberi bezárás óta közönség előtt játszhatott. Az előadást december 20-ával bezárólag nyolc alkalommal játszották a tavalyi évadból maradt bérletek tulajdonosainak, valamint 30-án is ezzel a művel zárják az évet. Milyen volt két hónapig úgy próbálni a darabot, hogy nem tudták, mikor adhatják majd elő? Milyen volt visszatérni a 150 főre korlátozott, de végre személyesen jelenlévő közönség elé? Erről kérdeztük a Csíki Játékszín színészeit a 20-ai előadás után, és néhány kulisszatitkot is megpróbáltunk kideríteni.
2020. december 30., 10:392020. december 30., 10:39
2020. december 30., 10:422020. december 30., 10:42
A színház előterében vasárnap este egyre dagadó sorban várták a nézők, hogy a járványügyi intézkedéseknek megfelelően beengedjék őket a nézőtérre. Számuk hamar elérte e megengedett maximumot, felcsendült a jól ismert figyelmeztetés a telefonok kikapcsolására, bezárultak az ajtók, kialudtak a fények, és elkezdődött az előadás, amely – a hatályos törvények értelmében – szünet nélkül zajlott. Utóbbi, úgy tűnt, senkinek nem jelentett gondot. A színházra éhező nézők „panasz” nélkül ülték végig a kétórás előadást – sőt háromszoros vastapssal adtak hangot tetszésüknek, majd a kijelölt oldalajtón távoztak.
Átöltözés után több szereplőt – Bilibók Attilát, Tóth Jesst, Szabó Enikőt és Zsigmond Éva Beátát – kérdeztünk a színház nagy visszatéréséről. Mint elmondták, a Csíki Játékszínben folyamatosan próbálnak, így szerencsére ez az előadás is készen állt a bemutatásra, mire kiderült, hogy ismét közönség elé állhatnak. Azt, hogy ismét nézők előtt játszhatnak, ők is csak a december 11-ei bemutató előtt körülbelül egy héttel tudták meg, de izgatottan várták a visszatérést.
Bilibók Attila
Fotó: Veress Albert/Csíki Játékszín
A tény, hogy senki nem tudta, mikor lehet bemutatni a felkészülésük eredményét, mindenkire másképp hatott. Bilibók Attila elmondta, rá is úgy hatott ez a bizonytalan helyzet, mint a többiekre: úgy érezte, van még idő, nem kell annyira sietni, de ugyanakkor „készenléti állapotban” is kellett lenni, arra az esetre, ha kedvezően alakulna a helyzet a színházak számára.
A visszajelzések azt igazolják, hogy a nézők lelkesednek ezért az előadásért.
Tóth Jess
Fotó: Veress Albert/Csíki Játékszín
Tóth Jess azt mesélte, hogy ő sem lazított, bízva abban, hogy előbb-utóbb úgyis közönség elé kerül a közös munka gyümölcse. Mint mondta, számára is nagyon inspiráló volt a próbafolyamat. Szabó Enikő elárulta, a két órás időkorlát miatt a darabot alaposan át kellett dolgozni dramaturgiailag, figyelve arra is, hogy a történet érthető maradjon, a nézőnek ne legyen hiányérzete.
Vadász Frici szerepében Szabó Enikő
Fotó: Veress Albert/Csíki Játékszín
A visszajelzések alapján a feladatot Kányádi Szilárd rendező sikeresen megoldotta, és a nyolc főre csökkent szereplőgárdával, a zenészekkel, valamint a többi közreműködővel együtt egy nagyon élvezhető, jól működő, pörgős előadást állítottak össze.
Bilibók Attila és – Piri szerepében – Zsigmond Éva Beáta
Fotó: Veress Albert/Csíki Játékszín
– mondta Zsigmond Éva Beáta, aki talán jobban várta a premiert, mint a többiek, hisz a nyári, Mikó-várban tartott előadásokban ő nem szerepelt.
Akik felléptek a nyári szabadtéri rendezvényeken, arról számoltak be, hogy az talán még nagyobb visszatérés volt, a nagy tavaszi leállás után. A fiatal, pályakezdő Tóth Jessnek például ez volt az első szabadtéri fellépése. Mint mondta, ezek az előadások azért is különlegesek voltak, mert
Bilibók Attila és Tóth Jess
Fotó: Veress Albert/Csíki Játékszín
A házi bemutatón, valamint a nyolc egymás utáni előadáson a színészek azt vették észre, hogy ahogy terjedt a nyitás híre, egyre több bérletes néző érkezett, és a jegyek is egyre nagyobb számban fogytak. „Ma játszottuk sorozatban kilencedik alkalommal ezt az előadást, és talán most volt legfelszabadultabb a közönség, mintha soha nem létezett volna ez a pandémia” – mondta Szabó Enikő. Bilibók Attila hozzátette, a sok néző ezen az estén egymás lelkesedését is növelte, ez lehetett a siker egyik oka.
Fotó: Veress Albert/Csíki Játékszín
Aki az eddigi előadások egyikére sem jutott el, annak januárban többször is lesz lehetősége megnézni Eisemann Mihály és Szilágyi László művét. Jegyek már kaphatók a színház titkárságán.
Mihálykó Tihamér
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
szóljon hozzá!