Fotó: Bíró Blanka
Kiszámítható adókörnyezetre van szükség, az értelmezhető törvények gyakran „fegyvert” biztosítanak az adóellenőröknek, az adóhatóság célja pedig, hogy az adófizetők „önként térjenek a jó útra” – hangzott el többek között a Romániai Magyar Közgazdász Társaság (RMKT) könyvelők számára szervezett keddi, sepsiszentgyörgyi találkozón.
2020. január 29., 18:022020. január 29., 18:02
A Hatékony adóhivatal és versenyképes vállalkozások című témával már negyedik alkalommal megszervezett találkozón Édler András, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Ipar Kamara elnöke elmondta, a vállalkozók lehetőségei végtelenek, kontinenseken átnyúló tranzakciókra is lehetőség van, de ez kötelezettségekkel jár. Nem elég ismerni a Romániában erre vonatkozó, érvényes szabályozásokat, hanem az Európai Unióra, sőt az egész világra kiterjedőket is tudni kell.
Az idei pénzügyi törvénykezés változásairól tartott előadást György Attila, a pénzügyminisztérium államtitkára. Rögtön az elején idézte Florin Câţu pénzügyminisztert, aki a hét elején jelentette ki, hogy idén nem lesznek módosítások az adótörvénykönyvben. Az államtitkár azonban felhívta a figyelmet, hogy jelenleg a parlament előtt 1500 törvénytervezet van, ebből 174 pénzügyi jellegű. Tovább lebontva 118 tervezet érinti az adótörvénykönyvet, 40 az adóeljárási szabályozást, és 16 mindkettőt.
A legtöbb javaslat olyan módosításra vonatkozik, amire nincs pénzügyi fedezet, például különböző adócsökkentések, vagy olyan jogszabályok, amelyek ellentmondanak az uniós szabályozásnak – mondta az államtitkár. Példaként említette az áfacsökkentésre vonatkozó módosító javaslatokat, vagy a különböző differenciált áfakulcsok bevezetését. Ezeknek mind hatalmas lenne a költségteher vonzatuk, annál is inkább hogy Romániában van jelenleg uniós szinten az egyik legalacsonyabb áfa.
György Attila arra is kitért, hogy
Itt példaként az informatikusok adókedvezményét, és az újságírók tervezett adókedvezményét említette. A pénzügyminisztérium stabilitásra törekszik a adórendszerben – szögezte le az államtitkár.
A pénzügyi ellenőrzésekről és a visszaélésekről tartott előadást Radu Bufan egyetemi professzor, hangsúlyozva, az adótörvénykönyv egyes cikkelyei túl bonyolultak, az adóhatóság kell megadja az alkalmazási normákat, holott ez inkább a pénzügyminisztérium hatáskörébe kellene tartozzon.
– hangsúlyozta az előadó. Sok esetben az ellenőrök összemossák a különböző előírásokat, egy harmadik értelmezést adva ezeknek. Arra biztatta a vállalkozókat, hogy éljenek a jogaikkal, például mindig kérjék az adóhatóság indoklását a kiszabott adózási alapra. Figyelmeztetett, hogy az adóellenőrök nem minden esetben ismerik el az adóleírást, például kérik a termék minőségi leírását, holott ez nem tartozik a hatáskörükbe. Radu Bufan rámutatott, gyakran az elvárások nem életszerűek, például az adóhatóság minden bizonyítékot papíron kér, holott ma már előfordul, hogy erre nincs lehetőség, mert a mozgások online történnek.
A várakozásokkal ellentétben inkább az adófizetők kockázati besorolásának módszerét és nem a kritériumrendszert ismertette Claudiu Codrea, a pénzügyminisztérium munkatársa. Debreczeni László hangsúlyozta, fontos lenne tudni, a besorolás miként zajlik, hogy a vállalkozók minél alacsonyabb kockázati kategóriába kerülhessenek, az esetleges ellenőrzéssel eltöltött időt inkább a cég fejlesztésére tudják fordítani. A pénzügyminisztériumi szakértő elmondta, 10-11 millió adófizetőt – cégeket, civil szervezeteket, magánszemélyeket – kell besorolni, erre mintegy kétezer adóügyi szakember van, ezért számítógépes program végzi a besorolást, az ellenőrök azokkal foglalkoznak, akiknél a program algoritmusa alapján magas az adócsalás kockázata.
Arra is kitért, hogy az elektronikus pénztárgépektől havonta futnak be az adatok, és nem naponta, ahogy kellene. A kis, közepes vagy nagy kockázatú besorolás alapján dönthetik el, hogy milyen módszerrel kommunikálnak az adófizetőve. Claudiu Codrea elmondta, a cégek besorolását havonta nyilvánosságra hozzák, a magánszemélyek besorolását pedig nem az általános adatvédelmi törvény miatt. A cégek besorolásának közlése is aggályos, hiszen ehhez az információhoz bárki hozzáférhet. Fontolgatják, hogy olyan alkalmazást vezetnek be, amivel minden cég csak a saját besorolását láthassa. A cél, hogy minden vállalkozó ismerje a saját besorolását, alkalmazkodjon a törvényességhez, és „önként térjen jó útra” – mondta a szakember.
Vízbe esett ember megmentésére riasztották a tűzoltókat Marosludason. Az eset a város szélén, az egykori üveggyár közelében található tónál történt – írja közleményében a Maros megyei tűzoltóság.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan.
Egyelőre nehéz meghatározni, mekkora veszteséget okoz a parajdi bányakatasztrófa Korondon és Szovátán: előbbi település árusai 15-20 százalékos kiesést jósolnak, az üdülővárosban inkább a vakációs jegyek értékének csökkentése miatt aggódnak.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem, csupán átszervezik a
A Transzfogarason történt halálos medvetámadást követően számtalan reakció érkezett a közösségi oldalakat használók részéről.
Ilie Bolojan miniszterlenök a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén kijelentette, hogy július végéig a második deficitcsökkentő csomaggal is a parlament elé járul, és ezek az intézkedések már a méltányosságra helyezik hangsúlyt.
Vészhelyzetben hozott felelősségteljes döntésnek nevezte hétfőn délután a parlamentben Ilie Bolojan az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet beterjesztését.
Napról napra kevesebb marad a sepsiszentgyörgyi városközpont egyik meghatározó épületéből. A valamikori Bodok szálló bontásával járó zaj és por az épület közelében levő vendéglátóegységek számára is megnehezíti a nyári szezont.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
Egy fa dőlt ki Csíkszeredában, valamint több mint 2500 felhasználó maradt áram nélkül Csíkszéken a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt hétfőn délután – közölte a Hargita megyei katasztrófavédelem.
szóljon hozzá!