Végleg kiköltözött minden tűzkárosult család a csíkszeredai Erőss Zsolt Arénából. Új lakásaik a csíksomlyói romatelep mellé kihelyezett lakókonténerek lettek. A tűzkárosultak a 2021 januárjában kitört tűzvészt követően közel két évet éltek a sportcsarnokban. A költözés azonban nem ment zökkenőmentesen.
2022. november 23., 08:592022. november 23., 08:59
2022. november 23., 13:082022. november 23., 13:08
Fotó: Veres Nándor
Végleg kiköltözött minden tűzkárosult család a csíkszeredai Erőss Zsolt Arénából. Új lakásaik a csíksomlyói romatelep mellé kihelyezett lakókonténerek lettek. A tűzkárosultak a 2021 januárjában kitört tűzvészt követően közel két évet éltek a sportcsarnokban. A költözés azonban nem ment zökkenőmentesen.
2022. november 23., 08:592022. november 23., 08:59
2022. november 23., 13:082022. november 23., 13:08
Mint Páll Andrea, a Csíki Sport és Rekreatív Kft. önkormányzati cég ügyvezetője elmondta, a fertőtlenítést és rovarirtást szakcégre bízták, a szolgáltatásért pedig hétezer lejt fizettek. Ugyanakkor, amennyiben szükségessé válik, megismétlik a műveletet.
Jelenleg a sportcsarnokban a kisebb javításokat végzik, saját alkalmazottakkal. Kifestenek, takarítanak, kicserélik az egyik bejárati ajtó betörött üvegét, a zuhanyzókban pótolják a hiányzó tusolófejeket, és ehhez hasonló kisebb beavatkozásokat végeznek.
Fotó: Veres Nándor
„Azt tudni kell, hogy azalatt sem állt le az élet a létesítményben, amíg a tűzkárosultak itt laktak, tehát eddig is használták, bérbe vették a sportpályát és az asztalitenisz-termeket a sportolni vágyók. Ebben a hónapban is végig foglaltak a termek” – magyarázta az ügyvezető, hozzátéve,
A folyamatban lévő javításokat és a takarítást az év vége előtt befejezik, hogy tisztább környezetben fogadják a sportolókat.
Fotó: Veres Nándor
Már minden érintett család átköltözött tehát az arénából a csíksomlyói romatelep közvetlen szomszédságába felállított lakókonténerekbe, ezért a helyszínre látogattunk. Az első szembeötlő probléma a sártenger volt, amellyel a helyszínen szembesültünk. A férfiak egy része a gödrök feltöltésén dolgozott, miután az önkormányzat biztosított számukra kavicsos törmeléket. Megtudtuk az ottlakóktól, hogy már minden család beköltözött a számára kijelölt konténerlakásba, azonban, mint panaszolták,
amely alternatíva lehetne a fás tüzelésre. Ugyanakkor szeretnének tetőt szerelni a konténerekre, mert attól tartanak, hogy beáznak.
– tették hozzá többen is.
Fotó: Veres Nándor
Hétfőn véglegesítették a villanyórák bekötését; az ivóvíz-, villany- és csatornahálózatra csatlakozást korábban már elvégezték a lakókonténerekben.
„Ott fejezték ezeket be, ahol a lakók is odatették magukat. Vannak ugyanis, akik zsebre dugott kézzel várják, hogy megoldódjon a helyzetük, ez azonban nincs rendben” – magyarázta Székely Róbert, a Máltai Szeretetszolgálat programkoordinátora. Nem elég az, amit a csíkszeredai önkormányzat és a Máltai Szeretetszolgálat tesz, ez csak úgy tud működni, ha az itt élő közösség is partner ebben a helyzetben – fűzte hozzá.
Fotó: Veres Nándor
A konténerlakások egy része már elő van készítve, lakható, be van költözve mindenki. „Újabban, miután a közművesítést elvégeztük, tüzelőt kérnek. Mi
– magyarázta jelképesen, hogyan igyekeznek segíteni. A konténerekhez fából készült lépcsőket is biztosítanak, nemsokára minden konténerhez kihelyezik azokat.
Fotó: Veres Nándor
Hozzátette, most következik a bérleti szerződések megkötése a családokkal, mivel a konténerlakások a civil szervezet tulajdonát képezik. „Fél évig nem kérünk bérleti díjat, egyrészt azért, mert jön a téli időszak, másrészt ők is sok pénzt fektettek be a költözésbe; ráadásul festéket, bútort vásároltak. Azonban
– sorolta. Kiemelte azt is, hogy a közösség életét követni fogják, sok programot szerveznek a gyermekeknek, édesanyáknak is. „Szeretnénk, ha kialakulna egy bizalom a Máltai Szeretetszolgálat és közöttük. El kell fogadniuk azt, hogy az életkörülményeiket ők tudják megteremteni maguknak. Mi segítünk, akár munkahelyeket is keresünk számukra, de sok mindent saját maguknak kell megtenniük” – mutatott rá Székely.
Fotó: Veres Nándor
Közel két évig a sportcsarnokban
A 2021 januárjában kitört tűzvészben több száz ember vált hajléktalanná a csíksomlyói cigánytelepről. A csíkszeredai önkormányzat az eltelt több mint másfél évben több módon is próbált fedélt szerezni a fejük fölé, azonban számos próbálkozása kudarcba fulladt. Végül a csíksomlyói cigánytelepre költözhettek vissza az utolsó, csarnokban maradt tűzkárosultak, miután lakhatóvá alakított konténereket biztosítottak számukra.
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Újabb harminckét iskolabuszt szállítottak le Hargita megyébe a napokban, ezeket szerdán át is vették az érintett helyi önkormányzatok. A járműveket Hargita Megye Tanácsa az Országos Helyreállítási Alapból (PNRR) szerezte be.
Szeptembertől ötállomásos koncertsorozattal várja a látogatókat Sóvidék, amelynek célja, hogy új lendületet adjon a térség turizmusának, erősítse a helyi kulturális életet, és meghosszabbítsa az idegenforgalmi szezont.
Tavaly az előző évhez képest 40,2 százalékkal több számítógépes csalást jelentettek Romániában, míg a malware-támadások száma 286,8 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC) szerdán ismertetett jelentéséből.
Hároméves gyermek vesztette életét, hat ember pedig megsérült és kórházba vitték őket egy szerdai baleset következtében az Olt-völgyében.
Augusztus 18. és 24. között 3850 új koronavírusos megbetegedést igazoltak Romániában, 87,2 százalékkal többet, mint az előző héten – közölte szerdán az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
A korábban sok többletórával rendelkező pedagógusok, a kisebbségi tannyelvű oktatásban dolgozó alsó tagozatos tanítók és az étkezési pótlékot, vakációs utalványt elveszítő oktatók járnak a legrosszabbul a megszorító intézkedések miatt az ágazatban.
Bocsárdi László alapította a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színházat. Innen költözött Sepsiszentgyörgyre, hogy a Tamási Áron Színházat is meghatározó módon alakítsa. Újabb rendezésével egy koprodukcióban készülő előadás jelent újabb köteléket.
Idén is kaphatnak vakációs utalványokat a tanügyi alkalmazottak – írja elő egy miniszteri rendelet.
Sebastian Popescu, a 2025-ös elnökválasztás volt jelöltje hatvan napra bírósági felügyelet alá került, és eljárás indult ellene kiskorúak szexuális megrontása miatt.
A pénzügyminisztérium új tervezete szerint a korlátolt felelősségű társaságok (kft-k) minimális törzstőkéjének összegét a vállalkozás mérete szabná meg; a 395 ezer lejnél kisebb bevételű cégek esetében a javasolt minimális alaptőke 500 lej lenne.
1 hozzászólás