A kórházak 10 millió euró értékig elszámoltathatják az eddigi és leendő „COVID-költségeiket” az unióval
Fotó: Barabás Ákos
Elfogadta a Hargita megyei módosító javaslatokat az európai alapok minisztériuma (MFE), így a nem dedikáltan koronavírusos betegeket kezelő kórházak, illetve a szociális és gyermekvédelmi igazgatóság is pályázhat EU-s pénzalapokra a koronavírus elleni küzdelem költségeinek a megtérítésére. A program elkezdődött.
2020. május 19., 15:472020. május 19., 15:47
Módosította a koronavírus elleni küzdelemre fordított költségek európai uniós forrásokból való megtérítését lehetővé tevő, pénteken elindított program pályázási feltételeit az európai alapok minisztériuma (MFE), elfogadva a Hargita megyei módosítási javaslatokat is. A Nagy Infrastruktúra Operatív Program (POIM) kiírási kritériumok szerint a támogatás az egészségügyi intézmények – kórházak, szociális otthonok – fogyóanyag-beszerzésére, például védőruhák, kesztyűk, maszkok beszerzésére terjed ki, de finanszírozzák az eszközfejlesztéseket – laborberendezések, lélegeztetőgépek, betegmonitorok, intenzív terápiás ágyak, stb. – is, továbbá mobil orvosi egységek felszerelését, moduláris kórházak és logisztikai egészségügyi konténerek felállítását.
Azonban a korábbi feltételrendszer szerint csak a koronavírusos betegeket kezelő kórházak pályázhattak volna – azaz Hargita megyéből csak a csíkszeredai és a székelyudvarhelyi –, illetve az önkormányzatok, de a többi kórház és a megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság nem, miközben azoknak is vannak olyan költségei, amelyeket a fertőzés elterjedésének a megfékezésére tett intézkedések generáltak.
Barti Tihamér, Hargita Megye Tanácsának európai uniós pályázatokért felelős alelnöke a hónap elején átiratot küldött a szakminisztériumba, kérve a pályázási kritériumok módosítását, és erre tett javaslatot a megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság is. A szaktárca engedélyezte azt, hogy projektjük egészségügyi minisztériumi jóváhagyása után a nem koronavírusos betegeket kezelő kórházak is pályázhassanak a programban. Ez azért is fontos, mert számos önkormányzati alárendeltségben működő kórház esetében az eszközfejlesztésekre szánt pénzeket az önkormányzatok átutalták az egészségügyi intézménynek, nem a helyhatóság szerezte be azokat, így a költségek megtérítésére csak a szóban forgó kórházak tudnak pályázni.
– fogalmazott a pályázási kritériumok módosításával kapcsolatban Barti Tihamér. A minisztérium ugyanakkor azt is jóváhagyta, hogy részt vegyenek a pályázáson a szociális és gyermekvédelmi igazgatóságok is.
Az operatív programban a koronavírus járvány megfékezése érdekében az egészségügyi, illetve a szociális ellátórendszerben február 1. óta elvégzett, illetve a későbbiekben elvégzendő beruházások, anyagköltségek finanszírozására lehet pénzt pályázni szeptember 30-ig. A véglegesített kritériumok szerint
Az egészségügyi intézményekben új részlegek létrehozását azonban nem, csak a meglévők eszközfejlesztését finanszírozza a pályázati program, és az adományokból elvégzett beszerzések költségei sem elszámolható kiadások. Románia számára 400 millió eurós finanszírozási keretet hagyott jóvá az Európai Unió.
A szeretetteljes emlékezés lángjai világították be a temetők sötétjét péntek este. mindenszentek napja alkalmából idén is sokan kilátogattak a temetőkbe elhunyt szeretteik sírjához, gyertyát gyújtani és emlékezni. Fotókon mutatjuk.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.
A Meseszó Egyesület mesemondói idén is bejárják az országot, és mesélnek kis és nagyobb közösségekben. Akik szeretnének gyerek- vagy felnőtt közösség számára mesét kérni, november 8-ig tehetik ezt meg.
Nyolcan sérültek meg, miután két gépjármű összeütközött péntek délután Sáromberkénél – tájékoztat a Maros tűzoltóság sajtóosztálya.
Több mint hatvan rendőr és csendőr részvételével tartottak összehangolt akciót Nyárádkarácson községben péntek reggel a közrend biztosítása érdekében.
Munkálatok miatt forgalomkorlátozásra kell számítani hétfőtől több sepsiszentgyörgyi utcában.
Alkoholos befolyás alatt, jogosítvány nélkül vezetett egy férfi Tusnádon, ráadásul egy balesetben is érintett volt csütörtökön – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
szóljon hozzá!