
Különleges ízhatása van a sertéshús és az édesburgonya párosításának
Fotó: Fülöp Attila
Sokan vágnak disznót vidékünkön is az ünnepek közeledtével, ezért is döntött úgy Karácsony József, a Főnix Konyha szakácsa, hogy ezúttal sertéshúsból állít össze egy különleges, kiadós fogást. Így került asztalára a tűrtcsülök és a paprikás kolbász, amelyeket édesburgonyából készített pürével tálalt. Munkája során számos trükköt osztott meg.
2022. december 14., 10:452022. december 14., 10:45
„Régi hagyomány vidékünkön, hogy disznót vágunk a karácsonyi időszakot megelőzően, így rendszerint kiadós ételeket fogyasztunk az ünnepek alatt. Ez természetesen azokra is vonatkozik, akik üzletből szerzik be a sertéshúst. Én arra gondoltam, hogy ezúttal a megszokotthoz képest kissé különlegesebb fogást mutatok be az olvasóknak, hátha lesz kedvük otthon is elkészíteni” – vezette fel munkáját Karácsony József, a Főnix Konyha szakácsa. Vallja,
„Ötleteimmel mindig igyekszem színesebbé, változatosabbá tenni a családi ebédeket” – fogalmazott.
A sertés felső csülkét kell kicsontozni a bemutatott recepthez, amelyet ezután sóval, borssal, darált köménnyel és paprikával fűszerezünk – csak a belső részt –, majd felgöngyöljük és kötözőzsineggel stabilizáljuk. A nagyobb termelők ezt követően lezárt hőálló fóliába, majd a szuvidálógépbe helyezik a húst néhány órára, hogy megpiruljon.
A csülköknek csak a külső, bőrös részét pirítsuk meg
Fotó: Fülöp Attila
Az előkészített alapanyagról vágjuk le a kötözőzsineget, majd a serpenyőben hevítsünk disznózsírt, és ebben süssük meg a hús bőrös felét. A zsírba természetesen helyezhetünk néhány cikk fokhagymát is, hiszen ettől még finomabb lesz az ételünk. A kész ételt vágjuk fel, és máris tálalhatjuk.
Ezt követően a paprikás kolbászt is el kell készítenünk, hogy valóban kiadós ételt fogyaszthassunk. Vágjuk a kolbászt karikákra, majd pirítsuk le olívaolajon. Amint a folyamat felénél járjunk, tegyünk néhány kanál édes vagy csípős mustárt is a húsra, hogy rásüljön.
Csípős vagy édes mustárral is piríthatjuk a kolbászokat
Fotó: Fülöp Attila
Köretként ezúttal édesburgonyát választott a séf, amelyet meghámozott, felkockázott, majd tejben tett oda főni, csupán némi sóval ízesítve és kevés vajat adagolva.
– részletezte az arányokat.
Fotó: Fülöp Attila
Amint megfőtt a krumpli, nem öntötte le róla a tejet, hanem azzal együtt kezdte összeturmixolni. Eközben még némi vajat tett a pürébe, hogy az még krémesebbé váljon, valamint sóval, borssal és szerecsendióval ízesített. „A megszokottól eltérő íze van a burgonyának, ám ez nagyon talál a szintén édeskés ízű csülökhöz és kolbászhoz” – így Karácsony, aki hamar neki is látott az étel tálalásához.
Fotó: Fülöp Attila
Díszítésként koktélparadicsomot helyezett a tányérra, amit a húsok mellé fogyaszthatunk, így a szervezetünkbe juttatva a nehéz étel megemésztéséhez szükséges savakat. A kiadós fogás után bátran el lehet fogyasztani egy pohár pálinkát, esetleg egy finom kézműves sört – tanácsolja a séf.
Az Európai Bizottság több mint 586 millió eurót utalt át Romániának a 2021-2027-es Közlekedési Program keretében a Kohéziós Alap és az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) forrásaiból – jelentette be kedden Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Egy alsóidecsi lakóház gyulladt ki kedden délután, a szászrégeni tűzoltóság vonult a helyszínre oltani.
Műanyagcsomagolás okozta egy fehér tigriskölyök halálát a dél-romániai Craiova állatkertjében. A csomagolást a látogatók dobták be az állatok ketrecébe – számolt be kedden a News.ro.
Bankkölcsönt vesz fel a sepsiszentgyörgyi önkormányzat azért, hogy fedezni tudja a Tamási Áron Színház korszerűsítési munkálatait. A helyi tanács soron kívüli ülésen napirendre került a Mikes Kelemen Elméleti Líceum bentlakásának felújítása is.
Ilie Bolojan miniszterelnök és holland hivatali partnere, Dick Schoof kedden meglátogatta az aranyosgyéresi légitámaszpontot, ahol a küldetéseikről és szolgálati körülményeikről tárgyaltak a katonákkal.
Tekintettel a télies időjárásra, a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU) kedden több biztonsági intézkedés betartását tanácsolta a Facebook-oldalán a szélsőséges időjárási körülmények között utazó személyeknek.
Soron kívüli ülésen döntött a jövő évi adókról és illetékekről a sepsiszentgyörgyi tanács kedden. A döntés utáni tájékoztatón a város polgármestere próbálta tompítani a drasztikus adóemelés súlyát – ám attól még a szentgyörgyiek is sokat fognak fizetni.
A 2026-os hiánycél csak szigorúbb költségvetési fegyelemmel és az adóbeszedés hatékonyságának növelésével érhető el – figyelmeztet kedden közzétett elemzésében a PwC Románia.
Az év első 11 hónapjában 492 tűzeset történt a Romsilva erdőgazdálkodási vállalat által kezelt állami erdőkben, a vállalat keddi közleménye szerint a tüzek okozta kár 2,7 millió lejre tehető.
A kertes házak esetében 70 százalékkal, a tömbházlakásoknál több mint 100 százalékkal több adót kell fizetni Gyergyószentmiklóson 2026-ban. A járműadó is megugrik. Nem helyi döntés ez, hanem egy kormányrendelet kötelező végrehajtásáról van szó.