
Különleges ízhatása van a sertéshús és az édesburgonya párosításának
Fotó: Fülöp Attila
Sokan vágnak disznót vidékünkön is az ünnepek közeledtével, ezért is döntött úgy Karácsony József, a Főnix Konyha szakácsa, hogy ezúttal sertéshúsból állít össze egy különleges, kiadós fogást. Így került asztalára a tűrtcsülök és a paprikás kolbász, amelyeket édesburgonyából készített pürével tálalt. Munkája során számos trükköt osztott meg.
2022. december 14., 10:452022. december 14., 10:45
„Régi hagyomány vidékünkön, hogy disznót vágunk a karácsonyi időszakot megelőzően, így rendszerint kiadós ételeket fogyasztunk az ünnepek alatt. Ez természetesen azokra is vonatkozik, akik üzletből szerzik be a sertéshúst. Én arra gondoltam, hogy ezúttal a megszokotthoz képest kissé különlegesebb fogást mutatok be az olvasóknak, hátha lesz kedvük otthon is elkészíteni” – vezette fel munkáját Karácsony József, a Főnix Konyha szakácsa. Vallja,
„Ötleteimmel mindig igyekszem színesebbé, változatosabbá tenni a családi ebédeket” – fogalmazott.
A sertés felső csülkét kell kicsontozni a bemutatott recepthez, amelyet ezután sóval, borssal, darált köménnyel és paprikával fűszerezünk – csak a belső részt –, majd felgöngyöljük és kötözőzsineggel stabilizáljuk. A nagyobb termelők ezt követően lezárt hőálló fóliába, majd a szuvidálógépbe helyezik a húst néhány órára, hogy megpiruljon.
A csülköknek csak a külső, bőrös részét pirítsuk meg
Fotó: Fülöp Attila
Az előkészített alapanyagról vágjuk le a kötözőzsineget, majd a serpenyőben hevítsünk disznózsírt, és ebben süssük meg a hús bőrös felét. A zsírba természetesen helyezhetünk néhány cikk fokhagymát is, hiszen ettől még finomabb lesz az ételünk. A kész ételt vágjuk fel, és máris tálalhatjuk.
Ezt követően a paprikás kolbászt is el kell készítenünk, hogy valóban kiadós ételt fogyaszthassunk. Vágjuk a kolbászt karikákra, majd pirítsuk le olívaolajon. Amint a folyamat felénél járjunk, tegyünk néhány kanál édes vagy csípős mustárt is a húsra, hogy rásüljön.
Csípős vagy édes mustárral is piríthatjuk a kolbászokat
Fotó: Fülöp Attila
Köretként ezúttal édesburgonyát választott a séf, amelyet meghámozott, felkockázott, majd tejben tett oda főni, csupán némi sóval ízesítve és kevés vajat adagolva.
– részletezte az arányokat.
Fotó: Fülöp Attila
Amint megfőtt a krumpli, nem öntötte le róla a tejet, hanem azzal együtt kezdte összeturmixolni. Eközben még némi vajat tett a pürébe, hogy az még krémesebbé váljon, valamint sóval, borssal és szerecsendióval ízesített. „A megszokottól eltérő íze van a burgonyának, ám ez nagyon talál a szintén édeskés ízű csülökhöz és kolbászhoz” – így Karácsony, aki hamar neki is látott az étel tálalásához.
Fotó: Fülöp Attila
Díszítésként koktélparadicsomot helyezett a tányérra, amit a húsok mellé fogyaszthatunk, így a szervezetünkbe juttatva a nehéz étel megemésztéséhez szükséges savakat. A kiadós fogás után bátran el lehet fogyasztani egy pohár pálinkát, esetleg egy finom kézműves sört – tanácsolja a séf.
Hosszú évek óta zajló fejlesztések zárulhatnak le Gyergyószentmiklóson: a víz- és a csatornahálózat korszerűsítése is befejeződhet 2026-ban. Az évek folyamán összegyűlt többletköltségekre a fejlesztési minisztériumtól kérnek finanszírozást.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter kedden arról számolt be a Facebook-oldalán, hogy tavaly több mint négymilliárd euró uniós forrás érkezett Romániába a mezőgazdaság számára, és január végéig további egymilliárd euró kifizetésére számítanak.
Fizetéslevonással büntették a kormány sajtóirodájának azt a munkatársát, aki tavaly november végén megpróbálta távol tartani az újságírókat a miniszterelnöktől, hogy ne tudjanak kérdést feltenni Ilie Bolojannak.
Látványos kísérlettel mutatták be a Hargita megyei hegyi csendőrök, hogy milyen gyorsan fagy meg a víz mínusz 17 Celsius-fokban.
A köztársasági elnök április 12-re tűzte ki az országgyűlési választás időpontját – közölte a Sándor-palota kedden az MTI-vel.
Hipotermia miatt halt meg keddre virradóan egy 65 éves, temesvári férfi.
Tovább szűkítik a jogosultak körét a közszféra alkalmazottai számára biztosított üdülési utalványrendszerben. Kivezetik ugyanakkor a kötelező önrészt, így már nem jogszabályi, hanem piaci muszájból kell hozzátenni.
Az utóbbi időszakban ismét számos kóbor kutya tűnt fel Gyergyószentmiklós lakónegyedeiben, elsősorban a szeméttárolók környékén – hívta fel figyelmünket olvasónk. A többségük békés, de több esetben agresszív viselkedésről is érkeztek jelzések.
Életben találták hétfő éjszaka a Máramarosi-havasokban a hegyimentők azt a 31 éves ukrán férfit, akinek keresését már egy éjszakával korábban elkezdték.
Székelyföld-szerte mínusz 15 Celsius-fok alatti hőmérsékleteket hozott az idei tél eddigi legfagyosabb éjszakája. A Kovászna megyei Bodzafordulón pedig ennél is hidegebb reggelre ébredtek – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat adataiból.