Képünk illusztráció
Fotó: Komka Péter/MTI
A székelyföldi megyékben összesen 14 oltásközpontban kaphatják meg szerdától a koronavírus elleni védőoltást az 5–11 éves korosztályba tartozó gyerekek, ugyanakkor a háziorvosok egy része is vállalja az oltás beadását. A Hargita megyei egészségügyi szakhatóság vezetője szerint nagy segítség volna a lakosság számára, ha a vidéki háziorvosok minél nagyobb arányban részt vennének az oltáskampányban.
2022. január 25., 21:462022. január 25., 21:46
2022. január 26., 11:042022. január 26., 11:04
Országszerte szerdán kezdődik az 5–11 éves gyerekek koronavírus elleni immunizálása, vagyis azoknak a gyerekeknek a beoltása, akiknek a szülei szeretnék ezt. Nem minden oltásközpontban végzik el az említett korosztályba tartozók beoltását: Hargita, Maros és Kovászna megyében összesen 14 ilyen központban várják a beoltandó gyerekeket.
Hargita megyében öt ilyen központ van. Csíkszeredában az egykori Borvíz utcai óvoda épületében – amely a mentőszolgálat székhelye is volt – működő oltásközpontban (Kossuth Lajos utca 4. szám) végzik el az 5–11 éves gyerekek beoltását, Székelyudvarhelyen pedig az egyetlen működő központban, a bethlenfalvi kultúrotthonban kialakított oltakozóhelyen. A székelykeresztúri oltásközpontban is beoltják a gyerekeket, valamint a gyergyószentmiklósiban és a maroshévíziben is.
Maros megyében szintén öt központban oltják az 5–11 éves gyerekeket: a megyeközpontban két oltóhelyen – a Tudor Vladimirescu Gimnázium sporttermében (Merészség utca 51. szám) és a Mihai Eminescu Művelődési Házban (Nicolae Grigorescu utca 19. szám), valamint a segesvári, a dicsőszentmártoni, illetve a szászrégeni oltásközpontban.
Négy központban várják az 5–11 éves oltakozókat Kovászna megyében: a sepsiszentgyörgyi, a kézdivásárhelyi, a baróti, valamint a bodzafordulói oltásközpontban.
A koronavírus elleni védőoltást a háziorvosi rendelők egy részében is beadják – nem minden rendelő kötött szerződést erre a szolgáltatásra. Hargita megyében a háziorvosoknak valamivel több mint a harmada vállalta az oltás beadását, és amint az lapunknak Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője elmondta, reméli, hogy az említett háziorvosok nemcsak a felnőttek, hanem a gyerekek beoltását is vállalják. Bízik benne, hogy a vidéken dolgozó háziorvosok minél nagyobb arányban bekapcsolódnak az oltáskampányba.
– fogalmazott az egészségügyi szakhatóság vezetője.
Hargita megyében egyébként 45 háziorvosi rendelő működtetője kötött szerződést a védőoltások beadására, de az nem ismert, hogy mindegyikük részt vesz-e az 5–11 éves korosztály immunizálásában. Az oltás beadására szerződést kötött Hargita megyei háziorvosok listája megtalálható a megyei egészségbiztosítási pénztár honlapján, itt ugyanakkor azok a rendelők is szerepelnek, amelyekben tesztelést is végeznek.
Maros megyében korábban 151 háziorvos kötött szerződést a védőoltás beadására, a lista a megyei egészségügyi igazgatóság honlapjának a főoldaláról érhető el. Kovászna megyében 34 háziorvosi rendelő működtetője kötött hasonló szerződést, ez a lista a megyei egészségbiztosítási pénztár honlapján olvasható.
Az 5–11 éves gyerekek immunizálását végző oltásközpontokba, illetve háziorvosi rendelőkbe ugyan spontán, tehát előjegyzés nélkül is el lehet menni, ajánlott azonban előtte egyeztetni az oltás időpontjáról – mondta el Tar Gyöngyi. Az egyeztetés azért szükséges, hogy úgy csoportosítsák a jelentkezőket, hogy a megkezdett vakcinadobozok tartalma aznap el is fogyjon.
– tájékoztatott Tar Gyöngyi. Az egészségügyi szakhatóság képviselője egyébként nem számít nagy igényre az 5–11 éves korcsoport esetében, tekintve, hogy az ő szüleik korosztálya a legkevésbé átoltott korcsoport – azok a szülők, akik nem oltatták be magukat, vagy csak a munkahelyi elvárások, utazás miatt tették ezt meg, valószínűleg gyerekeik esetében sem immunizáláspártiak.
Az országos oltáskoordinációs bizottság (CNCAV) elnöke, Valeriu Gheorghiţă múlt heti bejelentése szerint egy hét alatt, a január 13–20. közti időszakban országszerte 2841 gyerek beoltására végeztek előjegyzést a szüleik az oltásplatformon.
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
2 hozzászólás