A megyei kórházban lévő járóbeteg-rendelőintézet várakozójában. Ingyenes szakorvosi kivizsgálásra várva
Fotó: Gecse Noémi
Esetenként akár két hónapos várakozási idővel is számolniuk kell azoknak a pácienseknek, akik a háziorvosi küldőpapírjukkal a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház járóbeteg-rendelőinek valamelyikéhez fordulnak szakorvosi kivizsgálásért. Tulajdonképpen ezzel magyarázható, hogy délelőttönként zsúfoltság alakul ki a megyei kórház földszinti részlegén, az úgynevezett ambulanciai részlegen.
2018. február 21., 16:052018. február 21., 16:05
2018. február 21., 16:092018. február 21., 16:09
Az egészségbiztosítással rendelkező betegek két lehetőség közül választhatnak:
küldőpapírt kérnek háziorvosuktól, amellyel ingyen kivizsgáltathatják magukat a megyei kórház járóbeteg-rendelőintézetében (beleszámolva a hosszas várakozást is)
szakorvosi rendelőhöz fordulnak, ahol akár több száz lejt is kifizetnek egyetlen kivizsgálásra.
Előbbinél hangsúlyozandó, hogy akár hosszas várakozásra is rákényszerülhetnek az előjegyzéstől a kivizsgálásig.
Akár két hónap is lehet a várakozási idő a megyei sürgősségi kórház járóbeteg-rendelőinek némelyikében, azonban vannak szakok, ahol gördülékenyebben megy a páciensek ellátása. Demeter Ferenc kórházmenedzsertől tudjuk, hogy a várólisták hosszúsága főképp attól függ, hogy egy-egy osztályon hány szakorvos dolgozik. Viszont
ugyanis a pácienseknek joguk van szakorvost választani. A „bejáratott” orvosokhoz több páciens fordul, a kezdő orvosok esetében, akiket még nem ismer annyira a lakosság, rövidebbek a várakozási idők – számolt be Demeter. A kórházmenedzser szerint a megyei kórházban – a Nagy Laji dombján – 20 szakterületen működik járóbeteg-rendelés.
Leginkább azokon az osztályokon vannak rendkívül hosszú várólisták, ahol kevés szakorvos dolgozik, példaként az onkológiai és a kardiológiai szakot említette meg Demeter. Az ortopédiai osztály is túlterhelt, viszont ott nem kell számolni hosszú várakozási idővel az előjegyzéstől számítva a kezelésig, mivel az ortopéd szakorvosok viszonylag gördülékenyen megszervezik a tevékenységüket – legalábbis ezt állítja a kórházmenedzser, aki rögtön megjegyezte, hogy
Az egészségbiztosítási pénztár által támogatott járóbeteg-rendelésre vonatkozó jogszabályok szerint
a gyakorlatban egy teljes norma heti 35 órányi rendelési időt jelent, amit több orvos is teljesíthet. A heti 35 munkaórás normát azonban nem minden szakon tudják teljesíteni a megyei kórházban, főképp azokon, ahol kevés az orvos. Viszont amely részlegeken több szakorvos is tevékenykedik, ott nagyrészt lefedik a kívánt munkaidőt. Demeter kifejtette, osztályonként meg van szabva, hogy óránként hány pácienst láthat el a szakorvos. A pszichiátriai járóbeteg-rendelőben például 30 perc áll az orvos rendelkezésére, a többi szakon viszont csak 15 vagy 20 perc. Húsz perccel számolva, naponta 21 beteget láthat el egy orvos az ambulancián, ami hetente 105 beteget jelent egy teljes heti normával számítva – magyarázta Demeter.
Fotó: Gecse Noémi
A kórházmenedzser úgy látja, hogy ezek a várakozási idők normálisnak mondhatók a romániai viszonyokhoz képest. Nem túl hosszúak, azonban ha úgy látják, hogy egy osztály esetében nagyon hosszú várólisták keletkeznek, akkor arra törekednek, hogy ezeket csökkentsék – mondta. Ez egyrészt úgy oldható meg, hogy próbálnak új szakorvosokat alkalmazni, másrészt pedig az egészségbiztosítási pénztárral olyan szerződést kötnek a szolgáltatások elszámolására, amely révén több időt dolgozhatnak a szakorvosok az ambulancián.
Kérdésünkre leszögezte,
hiszen az azonnali ellátásra szoruló pácienseket a kórház sürgősségi osztályára irányítják a háziorvosok, járóbeteg-rendelőbe pedig csak azokat, akiknek az állapota ezt megengedi. Egyébként a sürgősségi kórház épületén kívül, a csíkszeredai poliklinikán is vannak kórházi rendelők. Ezek viszont nem a klinikai osztályokhoz kapcsolódó szakok, hanem úgynevezett szakrendelők, mint például a családszervezés, diabetológia, munkaorvostan, stb.
A kórház kardiológia szakját is felkerestük, az ott dolgozó telefonos asszisztens érdeklődésünkre elmondta, jelenleg négy kardiológus szakorvos dolgozik a járóbeteg-rendelőben, akiknek emellett a kórház bennfekvő osztályain is kezelniük kell a betegeket. A napi hét óra rendelési időt nem sikerül lefedni, a sok jelentkező páciens miatt akár két hónapra is kitolódhat a várakozási idő, az előjegyzéstől a kezelésig – magyarázta.
Hogyan alakulnak ki a várólisták?
A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár a kórházak vonzáskörzetében élők igénye, valamint az adott szakterületen dolgozó szakorvosok száma alapján köt szerződést a kórházakkal meghatározott számú norma lefedésére a járóbeteg-ellátásban. A gyakorlatban egy teljes norma heti 35 órányi rendelési időt jelent. „Az, hogy szerződéskötéskor hány normára tesz nekünk ajánlatot egy kórház, az annak a függvénye, hogy a létező szakorvoslétszámmal hány normát tud biztosítani. Ez attól is függ, hogy a szakorvosok mennyire vannak lefedve munkával, mert azt tudni kell, hogy ők a járóbeteg-rendelő mellett a kórházi részlegen is dolgoznak” – mondta egy korábbi megkeresésünkkor Duda Tihamér, a biztosítási pénztár vezérigazgatója.
„Mi kiszámítjuk, hogy megyeszinten, kórházanként és szakonként is hány szakorvosra lenne szükség ahhoz, hogy megfelelőképpen működjön ez a rendszer, ezt szembeállítjuk azzal az ajánlattal, amivel jönnek a kórházak, és próbáljuk úgy alakítani, hogy a lehető legtöbb norma legyen leszerződve” – fogalmazott Duda, hozzáfűzve, hogy várólisták azokon a szakterületeken alakulnak ki, ahol a szakorvoshiány vagy egyéb okok miatt nem tudnak elegendő rendelési időre szerződést kötni. Ugyanakkor tudni kell azt is, hogy minél több munkaórát tudnak lefedni a szakorvosok egy kórház járóbeteg-rendelőjében, annál több páciens kezelésére jut finanszírozás az egészségbiztosítási pénztár részéről, ezáltal csökkenhetnek az akár két hónapra is kinyúló várólisták.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A közszférában dolgozókat érintő költségcsökkentő megszorítóintézkedés-tervek miatt akár országos szintű általános sztrájkot is kirobbanthatnak a szakszervezetek. A Sanitas képviselője szerint az egészségügyben is tiltakozások kezdődhetnek.
A három éve június végére előhozott kézdivásárhelyi „őszi” sokadalom az egykori katonanevelde tulajdonképpeni birtokba vételével kezdődött csütörtökön, a vasárnap esti tűzijáték előtt pedig a Wellhello hozta lázba a városünnep népes közönségét.
Elfogadta hétfői rendkívüli ülésén a kormány a közalkalmazottak bérpótlékát csökkentő sürgősségi rendeletet.
Kilenc fogyatékkal élő felnőtt befogadására alkalmas Respiro-központ létesítésére pályázik a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság, amit a felnőtt fogyatékkal élők szépvízi ápoló- és gondozóközpontja mellé húznának fel.
Ünnepélyes pillanatokkal ért véget a 28. Marosvásárhelyi Napok programsorozata: a város két kivételes művészt ismert el az Ars Musica Pro Urbe tiszteletbeli címmel.
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Szúnyog- és kullancsirtás lesz Csíkszereda közterületein július 1-jén, kedden.
Július elsején indul az online iratkozás a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai, marosvásárhelyi, sepsiszentgyörgyi és kolozsvári karaira. Az újdonságokról, tudnivalókról hétfőn számoltak be az illetékesek.
Felborult egy üvegeket szállító teherautó az E60-as út Maros megyei szakaszán, Székelyvajánál; az érintett útszakaszon egy sávon halad a forgalom.
szóljon hozzá!