Kevés a szakorvos, hosszas az előjegyzés a járóbeteg-rendelőbe

Kevés a szakorvos, hosszas az előjegyzés a járóbeteg-rendelőbe

A megyei kórházban lévő járóbeteg-rendelőintézet várakozójában. Ingyenes szakorvosi kivizsgálásra várva

Fotó: Gecse Noémi

Esetenként akár két hónapos várakozási idővel is számolniuk kell azoknak a pácienseknek, akik a háziorvosi küldőpapírjukkal a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház járóbeteg-rendelőinek valamelyikéhez fordulnak szakorvosi kivizsgálásért. Tulajdonképpen ezzel magyarázható, hogy délelőttönként zsúfoltság alakul ki a megyei kórház földszinti részlegén, az úgynevezett ambulanciai részlegen.

Molnár Rajmond

2018. február 21., 16:052018. február 21., 16:05

2018. február 21., 16:092018. február 21., 16:09

Az egészségbiztosítással rendelkező betegek két lehetőség közül választhatnak:

  • küldőpapírt kérnek háziorvosuktól, amellyel ingyen kivizsgáltathatják magukat a megyei kórház járóbeteg-rendelőintézetében (beleszámolva a hosszas várakozást is)

  • szakorvosi rendelőhöz fordulnak, ahol akár több száz lejt is kifizetnek egyetlen kivizsgálásra.

Előbbinél hangsúlyozandó, hogy akár hosszas várakozásra is rákényszerülhetnek az előjegyzéstől a kivizsgálásig.

Akár két hónap is lehet a várakozási idő a megyei sürgősségi kórház járóbeteg-rendelőinek némelyikében, azonban vannak szakok, ahol gördülékenyebben megy a páciensek ellátása. Demeter Ferenc kórházmenedzsertől tudjuk, hogy a várólisták hosszúsága főképp attól függ, hogy egy-egy osztályon hány szakorvos dolgozik. Viszont

osztályokon belül is változik a várólisták hossza,

ugyanis a pácienseknek joguk van szakorvost választani. A „bejáratott” orvosokhoz több páciens fordul, a kezdő orvosok esetében, akiket még nem ismer annyira a lakosság, rövidebbek a várakozási idők – számolt be Demeter. A kórházmenedzser szerint a megyei kórházban – a Nagy Laji dombján – 20 szakterületen működik járóbeteg-rendelés.

Leginkább azokon az osztályokon vannak rendkívül hosszú várólisták, ahol kevés szakorvos dolgozik, példaként az onkológiai és a kardiológiai szakot említette meg Demeter. Az ortopédiai osztály is túlterhelt, viszont ott nem kell számolni hosszú várakozási idővel az előjegyzéstől számítva a kezelésig, mivel az ortopéd szakorvosok viszonylag gördülékenyen megszervezik a tevékenységüket – legalábbis ezt állítja a kórházmenedzser, aki rögtön megjegyezte, hogy

az ortopédiai osztályon ebben az időszakban van a legnagyobb torlódás a csúszós utak, járdák miatt.

Az egészségbiztosítási pénztár által támogatott járóbeteg-rendelésre vonatkozó jogszabályok szerint

egy orvos hét órát rendelhet az ambulancián egy nap,

a gyakorlatban egy teljes norma heti 35 órányi rendelési időt jelent, amit több orvos is teljesíthet. A heti 35 munkaórás normát azonban nem minden szakon tudják teljesíteni a megyei kórházban, főképp azokon, ahol kevés az orvos. Viszont amely részlegeken több szakorvos is tevékenykedik, ott nagyrészt lefedik a kívánt munkaidőt. Demeter kifejtette, osztályonként meg van szabva, hogy óránként hány pácienst láthat el a szakorvos. A pszichiátriai járóbeteg-rendelőben például 30 perc áll az orvos rendelkezésére, a többi szakon viszont csak 15 vagy 20 perc. Húsz perccel számolva, naponta 21 beteget láthat el egy orvos az ambulancián, ami hetente 105 beteget jelent egy teljes heti normával számítva – magyarázta Demeter.

Galéria

Fotó: Gecse Noémi

A kórházmenedzser úgy látja, hogy ezek a várakozási idők normálisnak mondhatók a romániai viszonyokhoz képest. Nem túl hosszúak, azonban ha úgy látják, hogy egy osztály esetében nagyon hosszú várólisták keletkeznek, akkor arra törekednek, hogy ezeket csökkentsék – mondta. Ez egyrészt úgy oldható meg, hogy próbálnak új szakorvosokat alkalmazni, másrészt pedig az egészségbiztosítási pénztárral olyan szerződést kötnek a szolgáltatások elszámolására, amely révén több időt dolgozhatnak a szakorvosok az ambulancián.

Kérdésünkre leszögezte,

nem fordulhat elő, hogy egy beteg nem jut el időben az orvoshoz,

hiszen az azonnali ellátásra szoruló pácienseket a kórház sürgősségi osztályára irányítják a háziorvosok, járóbeteg-rendelőbe pedig csak azokat, akiknek az állapota ezt megengedi. Egyébként a sürgősségi kórház épületén kívül, a csíkszeredai poliklinikán is vannak kórházi rendelők. Ezek viszont nem a klinikai osztályokhoz kapcsolódó szakok, hanem úgynevezett szakrendelők, mint például a családszervezés, diabetológia, munkaorvostan, stb.

A kórház kardiológia szakját is felkerestük, az ott dolgozó telefonos asszisztens érdeklődésünkre elmondta, jelenleg négy kardiológus szakorvos dolgozik a járóbeteg-rendelőben, akiknek emellett a kórház bennfekvő osztályain is kezelniük kell a betegeket. A napi hét óra rendelési időt nem sikerül lefedni, a sok jelentkező páciens miatt akár két hónapra is kitolódhat a várakozási idő, az előjegyzéstől a kezelésig – magyarázta.

Hogyan alakulnak ki a várólisták?

A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár a kórházak vonzáskörzetében élők igénye, valamint az adott szakterületen dolgozó szakorvosok száma alapján köt szerződést a kórházakkal meghatározott számú norma lefedésére a járóbeteg-ellátásban. A gyakorlatban egy teljes norma heti 35 órányi rendelési időt jelent. „Az, hogy szerződéskötéskor hány normára tesz nekünk ajánlatot egy kórház, az annak a függvénye, hogy a létező szakorvoslétszámmal hány normát tud biztosítani. Ez attól is függ, hogy a szakorvosok mennyire vannak lefedve munkával, mert azt tudni kell, hogy ők a járóbeteg-rendelő mellett a kórházi részlegen is dolgoznak” – mondta egy korábbi megkeresésünkkor Duda Tihamér, a biztosítási pénztár vezérigazgatója.

„Mi kiszámítjuk, hogy megyeszinten, kórházanként és szakonként is hány szakorvosra lenne szükség ahhoz, hogy megfelelőképpen működjön ez a rendszer, ezt szembeállítjuk azzal az ajánlattal, amivel jönnek a kórházak, és próbáljuk úgy alakítani, hogy a lehető legtöbb norma legyen leszerződve” – fogalmazott Duda, hozzáfűzve, hogy várólisták azokon a szakterületeken alakulnak ki, ahol a szakorvoshiány vagy egyéb okok miatt nem tudnak elegendő rendelési időre szerződést kötni. Ugyanakkor tudni kell azt is, hogy minél több munkaórát tudnak lefedni a szakorvosok egy kórház járóbeteg-rendelőjében, annál több páciens kezelésére jut finanszírozás az egészségbiztosítási pénztár részéről, ezáltal csökkenhetnek az akár két hónapra is kinyúló várólisták.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 09., kedd

Bálázógépbe szorult a karja egy tizenhat éves fiúnak

Mentőhelikopterrel szállították kórházba azt a fiatalt, akinek bálázógépbe szorult a karja Nagysármás községben kedden este.

Bálázógépbe szorult a karja egy tizenhat éves fiúnak
2024. július 09., kedd

Kilőtték a medvét, amelyik megölt egy túrázó nőt Prahova megyében

Kilőtték a hatóságok azt a medvét, amelyik kedden délután megölt egy fiatal nőt a Bucsecs-hegységben levő Jepii Mici turistaútvonalon.

Kilőtték a medvét, amelyik megölt egy túrázó nőt Prahova megyében
2024. július 09., kedd

Népszerű a korrekt ár-érték arány miatt a székelyudvarhelyi városi strand

Rég nem látott népszerűségnek örvend a látogatók körében a székelyudvarhelyi városi strand: a fürdőhelyre hétköznap több százan fizetnek be, hétvégén pedig az ezret is meghaladja a látogatók száma.

Népszerű a korrekt ár-érték arány miatt a székelyudvarhelyi városi strand
2024. július 09., kedd

Végéhez közeledik a sepsiszentgyörgyi elkerülő út építése

Jó tempóban haladnak a munkálatok, a háromszéki megyeközpontot elkerülő út nyolcvan százalékban már elkészült. Jelenleg a felüljárókon dolgoznak, de a körforgalmak építése is a végéhez közeledik.

Végéhez közeledik a sepsiszentgyörgyi elkerülő út építése
2024. július 09., kedd

Belső vizsgálat az Azomureșnél az ammóniamérgezésre utaló jelek miatt

A marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinát egyik részlegének vészleállítását követően kis mennyiségű ammónia került a levegőbe, és négy ember, akik egy közeli épület tetején építési munkálatokat végeztek, rosszul lett tőle.

Belső vizsgálat az Azomureșnél az ammóniamérgezésre utaló jelek miatt
2024. július 09., kedd

Ammóniamérgezés gyanújával került kórházba az Azomureşnél dolgozó négy munkás

Ammóniamérgezés gyanújával került kórházba négy munkás, akik egy tetőszerkezeten dolgoztak a marosvásárhelyi Azomureş vegyipari kombinátnál.

Ammóniamérgezés gyanújával került kórházba az Azomureşnél dolgozó négy munkás
2024. július 09., kedd

Élményt adtak az autizmussal élő gyerekeknek

Szórakoztató és fejlesztő tevékenységekben gazdag hetet tudhat maga mögött az a tizennyolc autizmussal élő gyermek, akik ingyenes élménytáborban vettek részt Benedekmezőn a Mind Aut Egyesület szervezésében.

Élményt adtak az autizmussal élő gyerekeknek
2024. július 09., kedd

Négy méter széles aszfaltút lehet Homoródfürdőn

Alacsonyabb rangúvá minősítenék az Ilona-völgyén áthaladó 131A jelzésű megyei utat, hogy azt olcsóbban felújíthassák, ugyanakkor rendeznék a területek ügykezelésének problémáját, valamint néhány, a régi táborhoz tartozó villa modernizálását is tervezik.

Négy méter széles aszfaltút lehet Homoródfürdőn
2024. július 09., kedd

Párhuzamok és ellentétek témával rajtol a régizene-fesztivál

Július 13. és 21. között szervezik meg az újabb Csíkszeredai Régizene-fesztivált. Az idei év újdonsága, hogy párhuzamok és ellentétek témában hallhatnak műveket az érdeklődők, továbbá hogy az előző évekhez képest nagyobb hangsúlyt kap az énekhang.

Párhuzamok és ellentétek témával rajtol a régizene-fesztivál
2024. július 09., kedd

Már zajlik a nemzetközi kortárs képzőművészeti alkotótábor, a Pulzus Székelyudvarhelyen

Tizenharmadik kiadásához érkezett a Pulzus alkotótábor a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum szervezésében. A tíz napos táborban erdélyi és dél-kóreai művészek alkotnak július 8–18. között a Spanyár-házban.

Már zajlik a nemzetközi kortárs képzőművészeti alkotótábor, a Pulzus Székelyudvarhelyen
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!