Fotó: Kristó Róbert
Csíkszeredában tovább nőhet a körforgalmak száma. Az önkormányzat két megvalósíthatósági tanulmány elkészítéséről döntött, amelyek azt vizsgálják, megoldható-e két újabb körforgalom elkészítése a városban. Nem egyszerű a feladat, mert mindkét útkereszteződésben szűk a hely.
2012. február 05., 16:232012. február 05., 16:23
2012. február 05., 16:582012. február 05., 16:58
A Szentlélek utcai kereszteződésben nehezebbnek tűnik megoldást találni
Az egyik helyszín a Márton Áron – Taploca – Szék – Nagyrét utcák kereszteződése, ahol jelenleg, az utcák felújítása óta fényrendőr irányítja a forgalmat. A másik kereszteződés a Szentlélek és Hunyadi János utca, illetve a Testvériség sugárút találkozása.
A Szentlélek utcai kereszteződésben nincs jelzőlámpa, és csúcsforgalomban gyakran jelentős a várakozási idő az autósok számára. A két helyszín közül az előbbinél már korábban is felmerült a körforgalom létrehozásának lehetősége, de ezt a hely szűkössége miatt elvetették – egyik probléma volt, hogy a gimnázium kerítését is beljebb kellett volna költöztetni. Most akár ez sem lenne akadály, ha a tanulmány szerint elkészíthető a körforgalom – tudtuk meg Szőke Domokostól. Az alpolgármester tájékoztatott: a tanulmány célja megvizsgálni, megoldható-e ezekben a kereszteződésekben a körforgalom kialakítása, ha igen, milyen módon, és mennyibe kerülne.
„Korábban a gimnázium kerítése volt az egyik akadály. Ha a tanulmány szerint megoldható lesz a körforgalom, akkor azt is megtudjuk, hol kellene legyen a kerítés. Mivel a gimnázium kerítése is felújítás alatt van, azt is meg lehetne oldani, hogy a megfelelő helyre kerüljön, ha erre szükség van” – magyarázta az alpolgármester.
A Szentlélek utcában szűkebb a hely
Láthatóan nehezebbnek tűnik körforgalmat kialakítani a Szentlélek utcai útkereszteződésben, ahol nemcsak a temető kerítése, hanem két sarokház is elég közel van. Az egyetlen hely, amerre növelni lehet a teret, az a kis piactér, erre lehetne elhúzni a körforgalmat, de az alpolgármester szerint az emelkedő miatt sok lenne a plusz költség. „Korábban készült egy vázlat, amely azt mutatta, hogy a temető kerítése és az úttest között nagyon keskeny járda maradna. Most egy komoly tanulmány készül, amely idén választ ad mindkét helyszín esetében a felmerülő kérdésekre” – vélte Szőke Domokos.
Egy elképzelés a közelmúltból
Egy másik megoldás is felmerült pár évvel ezelőtt a Szentlélek utcai útkereszteződés tehermentesítésére. A fel nem épült Csíki Plaza rendezési tervében szerepelt a létesítménnyel szemben egy körforgalom kialakítása. Ehhez csatlakozott volna az az út, amely az elképzelt bevásárlóközpont és a Kalász negyedi temető között vezet, és ahhoz a betonozott úthoz kapcsolódik, amely Csíkszereda végében, Csíkszentlélek felől érkezve jobbra tér el. Ez a városba érkező forgalom jelentős részét elvezethette volna.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!